Na bezejmenný ostrov přilétá vědecká expedice – již druhá, neboť po té první se před několika týdny slehla zem. Ostrov se nalézá v oblasti, poblíž které probíhaly testy atomové bomby a vědci mají za úkol zjistit, jaké následky to zanechalo na místní fauně. Hned po příletu tragicky zahyne jeden člen výpravy a další záhadná úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat. Název filmu jasně vypovídá o tom, kdo za vším stojí. Otázkou zůstává, zda se druhé expedici podaří s nezvyklým nepřítelem vypořádat, nebo zda dopadne jako expedice první. (p6qwre)

Lima

Plakátové.info: Z HLUBIN MOŘE….PŘÍLIVOVÁ VLNA TERRORU!!!___V 50.letech to Corman sekal jako Baťa cvičky a tenhle kus patří k jeho lepším. Z celého nízkého rozpočtu, který neumožnil žádné vizuální hody a kdy se herci celý film mrcasí mezi jednou pláží, barákem a jeskyní, nejvíc peněz sežrala asi obří loutka kraba, kde si Corman nedělal velkou hlavu z toho, že jsou krásně vidět ovládací lanka (a jedním z najatého komparzu, který v pozadí rozpohybovával loutku byl i tehdy zcela neznámý nováček Jack Nicholson) a pak ty docela povedené podmořské záběry, jenž sice působí jednotvárně a vzhledem k ději zbytečně, ale jako vizuální oživení, inu proč ne. Scenář, který neváhá kraby komunikovat pomocí telepatie s izolovanou skupinkou vědců na opuštěném ostrově, je samozřejmě strašná kravina, ale zejména ve 2.půli se záběry na kraby nešetří, pořád se něco děje, takže statická nuda nehrozí a ukousnutá hlava a pádem balvanu utržená ruka je takovým bonusem navíc. Dodnes je tento kousek hojně nasazován v rámci monster-marathonů v zámořských TV stanicích. ()

JFL

Na začátku května 1948 padl rozsudek v protimonopolním soudním sporu se studiem Paramount, na jehož základě se musela všechna hollywoodská studia vzdát sítí kin, která dosud vlastnila a určovala jim program. Ztráta stabilního odbytiště vedla ke konci éry klasického Hollywoodu a způsobila, že velikáni výrazně omezili výrobu a zaměřili se na nákladnější produkce, které se lépe prosazovaly v novém konkurenčním prostředí. Na druhé straně pád distribučních monopolů vedl k rozmachu nezávislých společností. Ty s sebou přinesly boom braku, když distributorům a kinům nabízely laciné snímky z pokleslých žánrů. Jelikož nemohly disponovat produkčním zázemím srovnatelným s předchozí tradicí studiových filmů kategorie B, musely diváky lákat na přímočařejší atrakce. Vedle zpracovávání aktuálních společenských témat do vyhrocené a šokantní podoby představovaly komerční jistotu především fantaskní žánry. Do kategorie brakových sci-fi a monster filmů značně přispěl také Roger Corman, který v polovině padesátých let vstoupil do filmové branže. Navzdory zvučným názvům a barvitým plakátům s kolportérskými titulky ovšem snímky jako The Beast with a Million Eyes (Stvůra s miliónem očí, 1955), Attack of the Giant Leeches (Útok obřích pijavic, 1959) či The Wasp Woman (Vosí žena, 1959) přinášely pramálo ze slibovaných atrakcí. Útok krabích monster představuje jeden z mála dobových filmů, které naopak v žádném ohledu nezklamou a náležitě naladěným a vnímavým divákům nabízejí nonstop zábavu, ať už tvůrci zamýšlenou či nikoli. Corman zpětně vyzdvihuje, že báchorku o skupině vědců a vojáků, kteří na tichomořském ostrově čelí zmutovaným krabům, záměrně pojal s nadsázkou, protože ho už generické žánrovky unavovaly. Vyprávění tak přichází s takřka nekonečným výčtem absurdních schopností titulních poděsů, které z nich činí jedny z nejhouževnatějších, nejničivějších a nejhůře zastavitelných zrůd v dějinách fantastiky. [psáno pro LFŠ 2016] ()

zelvopyr

Co do zápletky ukrutná ptákovina... ale to se dalo s tímto názvem čekat, že? Na druhou stranu, vyloženě sympatické jsou herecké výkony, jejich pojetí (vůbec není nějak naivní) a především dialogy... ty by mohlo závidět kdejaké současné áčko, o béčkách vůbec nemluvě. Asi je to o tom, že se nehláškuje, ale věcně, nenabubřele mluví o situaci (a nesmyslná situace se rozebírá jako nesmyslná situace, a jak z ní ven). Výstupy lidí jsou poměrně vtipné, nepřehrané... zdá se, že museli improvizovat, tak si to docela užili. ()

Radko

Krab som mega - radiačný: ponúkam film krátky, akčný. Klep-klep klepeto, narobím z Vás rešeto! Ľudské mäso ja rád papám, v jaskyni výpravu čakám. Pozbavím ich života - to je moja robota. Schrúpem mäso, ba aj kosti a stále ale nemám dosti. Využívam mužov myseľ, aby všetko malo zmysel.  Dynamitom odstrelím zem a potom Vás naozaj zjem! Guľky silných pištolí - to ma vôbec nebolí. Čo mi vskutku ubližuje, koniec filmu odhaľuje. Obava z jadrových skúšok priniesla akčný srandy kúsok. Náznak vzťahového trojuholníka: ukázal, že nielen jadro sa všetkých týka. ()

MM_Ramone

Na snímok "Útok krabích monštier" (Attack of the Crab Monsters) som sa tešil predovšetkým z troch dôvodov. Za prvé, som fanúšik tvorby Rogera Cormana. Za druhé, mám rád staré americké čiernobiele béčkové horrory. Za tretie, krabmi si rozšírim kolekciu vraždiacich zvierat v rámci mojich obľúbených animal monster horrorov. Takže som neváhal a s chuťou som sa pustil do pozerania tohto snímku z roku 1957. No a to, čo som od toho očakával, mi bolo aj dopriate. Roger Corman ma nesklamal. Jednoduchý príbeh o expedícii vedcov, ktorí sú vyslaní na odľahlý ostrov uprostred oceánu, kde na nich zaútočia obrovské rádioaktivitou zmutované kraby, ma zaujal a pobavil. Triky sú mizerné, scenár nelogický, herci podpriemerní, ale napriek tomu som sa nenudil. *** ()

darkrobyk

V době, kdy na jedné straně předváděl své triky Ray Harryhausen a na straně druhé Karel Zeman, natáčí R.Corman levné a dnes poněkud úsměvné a naivní béčko o přerostlých krabech. Ekohoror těží z obav, jak se vypořádá příroda se zkouškami atomových zbraní. Film je milosrdně krátký a rychle uteče. Mě zaujaly podmořské záběry, které patří k nejpoutavější části snímku. Nad kraby mhouřím oči a popravdě - kdyby na sobě neměli namalované směšné oči, tak by v rámci dobových možností docela šli... Divák se dokonce dočká těla bez hlavy i utržení ruky. Dnes spíše jako zajímavost a pro skalní fanoušky. ()

pornogrind

Další z Cormanových ultra levných Béčkových(Céčkových) na který když se člověk dívá s patřičným nadhledem tak se může i solidně pobavit. Nebo alespoň já se bavil. Pevně ale věřím, že většina dnešních zhýčkaných a rozmlsaných diváků by tomu dnes dala odpad. Já tomu ale klidně 3hvězdy dám. ()

Goldbeater

Jako jeden z mála nebudu hanit vzhled krabích monster, protože mi v rámci podobných filmů té doby připadal ještě docela ucházející. Kámen úrazu je však ve scénáři. Ne že by člověk čekal nějaké kdovíco, ale ty mluvící kraby se schopností napodobovat hlas a způsobovat zemětřesení snad nemohl brát vážně ani ten nejnadšenější divák v roce 1957 (a dialogy snad ani nemá smysl zmiňovat). Roger Corman v pozdějších letech nabízel sice stejně naivní, ale daleko zábavnější kousky. ()

LION-MR.T

Tady si nemůžu pomoci,ikdyž monstrum vidítě jen vteřinu,je jasné jako u jiných filmů,že to celé je loutka. Tenhle Cormanův film je opravdu dobrý,jeho fanoušci ho musejí mít rádi,nedá se mluvit o žádných gore scénách to je jasné,ale herci jsou vyjímkou u tohle žánru je,že umí opravdu solidně hrát. Nevím proč se jiní uživatelé starým hororům smějí,když tohle na strašení nebo na pobavení stačilo,zvláště jakou technikou tvůrci museli pracovat. Kdyby jste měli točit s tím co oni a nezanli nové filmy,točilii by jste tohle,protže nic jiného by jste ani točit nemohli. Corman rozhodně natočil dobrou hororvou zábavu. ()

Anderton

Corman myšlienkovo naväzuje na alegorické scifíčka, reagujúce na atómovú hrozbu doby a obavy z komunistickej invázie ako zvnútra, tak zvonka. Klasicky v brutálne béčkovom, nízkorozpočtovom kabáte. Čiže musíme počúvať komentáre k tomu, čo na plátne vidíme. Ale komu by to vadilo, že. Nakoniec sa z toho vyklube celkom komplikovaná záležitosť, kraby totiž majú zvláštne schopnosti a prísť na to, ako s nimi zatočiť, nebude jednoduché. Ale to súvisí práve s tým v prvej vete zmieneným posolstvom. ()

Campbell

Zábavná Cormanovka, která je sice hloupá ale dá se na ní koukat bez problémů. Nápad dát krabům inteligenci a dát jim i způsob komunikace mi přišel dost bizarní, ale Corman naneštěstí nechal kraby v pozadí a snažil se nabudit atmosféru která mu místama jde, ale i tak se prostě u tohohle filmu musíte smát. Pohyby krabů jsou sympatické a působí dobře, jen ti herci byly tragičtí hlavně ti dva námořnící. Film nenudí nepostrádá akci a neustále se něco děje. Takže 3* pěkné béčko. ()

Oktavianus

Původně jsem jako první větu napsal, že Roger Corman byl v padesátých letech jako utržený ze řetězu, ale o něm to vlastně platilo celou jeho kariéru; oproti učesaným poeovkám z 60´ byl ale na začátku režijní dráhy ještě bezuzdnější než jindy. Do tohoto schématu zapadá Attack of the Crab Monsters více než zdařile, oproti jeho dřívějším pokusům ale více drží pohromadě, ujetý příběh má začátek i konec a není to až taková pitomost, jakou byly třeba Swamp Women. Jasně, obří krabi si telepaticky povídají s lidmi, kteří jim pořád a pořád lezou do jeskyně, aby pak před nimi mohli utíkat; ale když člověk přistoupí na pravidla Cormanova světa, není důvod se nepobavit. Navíc tu jako plus jsou utrhaný ruce a obří krabi, kteří si povídají... Ale to už jsem jednou říkal. ()

SOLOM.

Ujeté zábavné béčko, přesně podle mého gusta. Corman a jeho styl je prostě nezaměnitelný a když už diváky ve svých scifi-hororových monster filmech nedokáže postrašit, tak je alespoň rozesměje. Stačí jen obléct dva herce do krabího kostýmu, navštívit aquapark a půl je hotovo. K tomu ještě vymyslet nenáročný scénář o radiací zvětšeném monstru, které umí komunikovat s lidmi, je inteligentní a má rádo lidské masíčko, kašlat na nelogičnost, všechno to pořádně promíchat a naservírovat. No já jsem každopádně teď dostal chuť na krabí koktejl. ()

Xeelee

[Podzimní sklizeň FOD 2015] Science Fiction Double Feature! Přes to jaká to je kravina jde o až překvapivě kvalitně natočený a zahraný béčko, ve kterém je místo i pro humor. A záběry z nějakého dokumentárního filmu či čeho nesmí chybět. Nejlepší stejně byla všechna ta věda, která naprosto dávala smysl. Oblouky tepla. Yeah science, bitch! Po pár trailerech na filmy z následujícího ročníku Otrlce pokračujeme Netvorem z Yucca Flats… ehm… vlastně z Vysočiny. ()

ARI50

Krab byl zajímavý ale nepřesvědčil bohužel, nápad dobrý ale celkově to působí lechce bohužel moc nepřesvědčilo. ()

PanCitron

Celkem zklamání. Ne že bych od toho čekal bůh ví co, ale nelíbil se mi onen krab. Jako loutka vypadala parádně, ale to že mluvil mi nějak moc nesedělo a snižovalo "hrůzu" z příšerky. ()

corpsy

Master of ´´proste všetkého béčkového´´ Roger Corman, sa pred geniálnymi ,,poeovkami,, zaoberal snímkami z miniatúrnym rozpočtom. Avšak s o to väčším zapálením až tak, že to prepálil. To, že je to blud, je jasné od prvých minút. Správny západný podnikateľ, režisér, spraví ekonomické riešenie pre svoj problém. Keďže sa nemôže ( nechce ? ) rozhadzovať, tak si vystrihne pri potencionálne drahých katastrofických scénach sekvencie z iných ( neznámych ) filmov a je to viditeľné. Hodí do prostredia papierovú maketu kraba, ktorá vystačí na všetky zábery a je jedno, že diváci zistia, že očné viečka sú z igelitového sáčku. Ide predsa o LOVE ( PENIAZE ). Tak dajme si trocha destilátu a poďme sa baviť. ()

Cimr

Když se ve filmu zjistí, že na ostrově řádí radioaktivitou zmutovaní obří krabi, říkám si: jasně, to se podle názvu dalo čekat; dobrý nápad, sranda, ale hororů o zmutovaných zvířatech už jsem viděl... Jenže pak jsem se dozvěděl, že krabi dokážou po pozření své oběti absorbovat její mozek a poté mluvit jako ona. Pak jsem zjistil, že krabi využívají jakýsi tepelný oblouk, kterým nechávají mizet části ostrovů; dále také ovládají telepatii a používají dynamit. Zničit se dají jen jakýmsi narychlo postaveným strojem, který vysílá pozitivní vlny (krabi jsou totiž samozřejmě negativně nabití). Bůhvíproč ale ani tohle nefunguje proti všemocným monstrům. To už jsem se zmohl jen na výkřiky typu CO TO K***A JE a bylo mi jasné, že toto není jen další béčko o zmutovaných zvířatech, ale hotové mistrovské dílo. Dát jednu hvězdičku či pět vyjde nastejno... ()