Čert Belzebub (M. Nedbal) odnese omylem do pekla hodného mládence Honzu (I. Luťanský) namísto hříšného sedláka. Vysvobodit ho může jen odvážné děvče. Úkolu se ujme rázná královská dcera, princezna Máňa (J. Boušková). Peklo se jejím přičiněním obrátí doslova naruby! Kdyby čerti věděli, co je s touhle podivnou princeznou čeká, raději by Honzu z pekla hned vyvedli. Protože to neudělali, Máňa se v pekle objevila sama. Jaký z toho nastal rozruch, to už uvidíte v dnešní pohádce „naruby“ podle Josefa Lady. A protože je to pohádka nezbedná, užijete si při ní hodně legrace. (Česká televize)

IvonaK

Od Josefa Lady takový perníkový dědek nebo o chudém královstvíčku byly geniální pohádky. Ale tato pohádka mě těžce zklamala. A ze všeho nejvíce ti čerti kteří jsou sice v pohádkách spravedliví a hodní, ale tady si tak nepřirozeně nechali kálet na hlavu až to bylo hloupé. Třetí hvězdičku dávám jen pro Ladislava Peška který v této pohádce velice dobře vypadal a jeho hlas byl samozdřejmě dokonalý, takže role vypravěče byla pro něj jako stvořená. ()

Schlierkamp

Československá televizní pohádka s poněkud otočeným příběhem, než je obvyklé, neboť do pekla odnese čert nespravedlivě místo lakomého sedláka poctivého chalupníkova syna Honzu a vysvobodit ho musí princezna Máňa. Významnou složku této krátké veselé pohádky tvoří nepřehlédnutelné ladovské motivy. Do hlavních rolí byli obsazení I. Luťanský a princezna J. Boušková, avšak nejvíce prostoru dle mého názoru dostal vypravěč kouzelný dědeček Habaděj v podání L. Peška. Výraznou postavu dostal také P. Štěpánek coby nejvyšší čert Lucifer, který dostával často role v pohádkách své tehdejší manželky a režisérky V. Janečkové. Čerti byli vypodobněni standartně jako zanedbaní roztomilí popletové a mezi nimi bylo lze rozpoznat starého Belzebuba v podání M. Nedbala, a dále se mezi pekelníky objevil M. Stehlík, J. Bek, L. Trojan a J. Dvořák. V opravdu malých rolích se objevili M. Rosůlková, L. Munzar či J. Štěpánková. Pohádka působí příjemně a je svým stylem podobná jiným pohádkám s ladovskou vizualizací O chudém královstvíčku či O líném Honzovi. ()

dr.fish

V době svého vzniku velmi moderní pohádka, kde princezna jezdí automobilem a je dosti pokroková. Vše ovšem v kulisách a kostýmech Josefa Lady. Výborné písničky, které jsem si pamatoval dodnes a s chutí si je dal znovu. Z filmu čiší nadšení a radost z natáčení, všechna naše herecká esa si účinkování asi dost užívají, aspoň to tak vypadá. Výborná zábava s trochou nostalgie...90% ()

FOCKE_WULF

Je zajímavé, že v české kinematografii bývají čerti znázorňováni jako slabomyslní kreténi, které to vlastně ani moc nebaví být čertem a z jejichž "blblbl" nejde vůbec žádná hrůza. Nejraději mají buchty s mákem a mariášek. Zde v této pohádce jsou princeznou Máňou-Bouškovou (která do pekla přilítla na koštěti vysvobodit Honzu-Luťanského) všichni čerti postaveni do latě, jsou přinuceni celé peklo uklidit a dokonce jsou jim proti jejich vůli vštípeny zásady osobní hygieny. Mazec pohádka :-D ()

Jezinka.Jezinka

Moudrá kniha povídá, tuhle těmi řádky, že je těžká cesta tam a ještě těžší zpátky. Možná že to postřehneš, nehledej v tom chyby, Máňa courá z pekla ven, jak jen se jí zlíbí. Honzu z pekla odvede, žádný saky paky, prosadit si dovede, to, že je tu taky. Pohádka má skvělý děj, ač tam není stvůra, jen dědeček Habaděj a bába Kanimůra. Těžko někdo pobere, proč to nemá vady, to pohádka dovede, když je podle Lady. ()

• V tomtéž roce vznikla na motivy filmu i rozhlasová verze pohádky pod názvem "O statečné princezně". O režii se postaral Karel Weinlich a v titulní roli se představila Jorga Kotrbová. (Přemek)