V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Prochy38

Skvostný historický velkofilm na motivy stejnojmenné knihy Umberta Eca. Skvělé herecké výkony, především S. Connery, F. M. Abraham, Ch. Slater i R. Perlman. Fascinující podívaná. To se někdo opravdu trefil do mého šálku kávy. 90% ()

Hanes88

Tento snímek opravdu nejde hodnotit jinak než na maximum. Opravdu mě tento děj lapil :-) a nepustil až do konce. Famózní výkon Seana Conneryho, Christiana Slatera a Rona Perlmana jen podtrhují úžasný film. ()

Zik2

Technicky výborné. Co se týče obsahu, film bohužel obsahuje jenom jednu složku knihy, tu dějovou, onu „středověkou detektivku“. Ze všech filozofických disputací je ve filmu pouze spor o to, zda se Ježíš smál, bez čehož by ztrácelo smysl rozuzlení knihy. Závěrečná disputace o to, zda Ježíš vlastnil, je tam pouze v náznacích. Samozřejmě, že do dvou hodin filmu nemůžete obsáhnout celé Ecovo dílo, ale škoda, že ten scholastický rozměr knihy vypustili tvůrci v podstatě úplně. Chybí i poslední věta, která vysvětluje název knihy: „Včerejší růže je tu jen coby její jméno; jen prázdná jména držíme ve své moci.“ ()

Mitin

Film, který se opírá o skvělého Seana Conneryho, výbornou atmosféru a hlavně o perfektní ztvárnění středověku. Jako detektivní thriller mi film ovšem tak neoslovil a do nadprůměru bych ho nezařadil. Věřím, že kniha musí být výborná. Je totiž jasně vidět, že film je ochuzen o svůj potenciál z knihy, kde prostor na delší děj být může. A ten zmenšený prostor filmu trochu ubírá. ()

Disease

Knihu jsem zatím nečetl, a tak nemusím porovnávat :-) Ale i navzdory času tohle pořád jako historická detektivka funguje velmi dobře. ()

cityman

Naprosto úchvatné dílko s výbornými výkony Seana Conneryho a Christiana Slatera bod dohledem "exteriéristy" Jean-Jacqua Annauda. Temný detektivní příběh z dávných dob, který by směle obstál nejlepším detektivkám ze součastnosti. ()

efko

Krátko po prečítaní výborného románu z pera Umberta Eca som sa dostal aj k jeho filmovému spracovaniu. Očakával som, že zhliadnutím tohto filmu sa môj umelecký zážitok z knihy ešte umocní. Bol som ale dosť sklamaný. Nie som natoľko prísny pri porovnávaní filmu a jeho knižnej predlohy. Chápem, že je nemožné (zo strany tvorcov i diváka) preniesť niekoľko stoviek strán textu (v prípade Mena ruže i množstva filozofických a teologických úvah na pozadí detektívneho príbehu) do jedného celovečerného filmu. Nevadí mi, ak tvorcovia filmu, za účelom dynamickosti a zaujímavosti snímky, vynechajú či pozmenia niektoré menej dôležité fakty či osoby. Čo ma však dosť sklamalo bol záver, ktorý bol (z neznámych dôvodov) výrazne pozmenený a vyznieva tak dosť odlišne od svojej predlohy. Z formálnej stránky nemožno filmu nič vyčítať. Patrí k najzaujímavejším (a aj najvýpravnejším) snímkam svojej doby. ()

conery1

Európa, ranný stredovek, katolícka cirkev. Filozofiou vlády bol strach, najväčším hriechom poznanie. Mladý mních v kláštore na severe Talianska sa stáva svedkom vrážd, za ktorými podľa predstavených kláštora je diabol. Áno bol to diabol, ktorý nemá rád poznanie a ženy, ktorých telami ale nepohrdol - sama cirkev. ()

Theresia

Detektivní příběh ze špinavého středověku v čele s inkvizicí. Po herecké stránce nemá chybu - výkon Conneryho jako moudrého Viléma z Baskervillu, který všechno ví a nebo Slatera jako mladého Adsona z Melku, nemluvě o Perlmanovi, který hrál hrbáče tak perfektně, že by ho nepředčil ani Quasimodo. ...Film opět nemá na knihu, ale má v sobě takové to zláštní tajemné mrazivé kouzlo jako kniha a zanechal ve mě hluboký dojem. ()

Kámen

Naprosto souhlasím s komentářem Anthonyho. Právě to, že Annaud odstranil nezáživně pasáže ze života mnichů a soustředil se jen na detektivní linii, je moc dobře. Film by byl pro velkou část diváků těžko stravitelný, dlouhý a nudný. Takhle naštěstí vzniknul prvotřídní historický thriller, který mě přikoval do křesla a nedal vydechnout. A Sean Connery jako William z Baskervillu? Famózní herecký projev, jemuž zdatně sekundoval Christian Slater coby Adso z Melku. No a Ron Perlman jakožto Salvatore? Bez chyby, ta syrovost a ponurost středověku je v tomto filmu fantastická. ()

Mouzon

Ode všeho něco a všechno na půl plynu.......To jediné, co se filmu podařilo vybudovat takřka bezchybně, je paradigmatická středověká špinavost. Vůbec, vizualizace některých momentů dodává filmu určité kvality (honosně vyhlížející vyslanci papeže, kteří bezmyšlenkovitě kynou z okna svého vozu chudině, kterou vojáci nutí k pokleknutí). Bohužel, motivace některých postav jsou natolik zjednodušené a/nebo nevyjasněné, že film působí dojmem "jako z rychlíku". Jako by tvůrci chtěli mít toho Eca co nejdřív z krku. Paradox č. 1: na to, že má film přes dvě hodiny, zde není téměř stopa po románové strukturní propracovanosti. Paradox č. 2: ač by se mohlo z předchozí poznámky zdát, že film trpí hluchými místy, kupodivu to není pravda, ty dvě hodiny utekly jak voda.......Ačkoliv se film snaží fikaně skrýt za pojem "palimpsest", pomůže mu to maximálně u lidí, kteří s Ecovou knihou nikdy neměli nic společného (pro něž paradoxně zdůrazňovat, že z knihy budou do filmu jen "prosvítat" některé prvky, nemá smysl). Čtenář se nemůže ubránit srovnání, a i člověk, který se snaží přes předchozí zkušenost s knihou přistupovat k filmu zodpovědně nezaujatě, musí po bedlivějším zkoumání najít čistě filmologické nesrovnalosti. ()

Ollie235

Film se skvělými herci, úžasnou výpravou i kostýmy, ale s na můj vkus poněkud nudným příběhem. Knižní předlohu jsem nečetl a popravdě se na to vůbec nechystám - když jsem se stíhal nudit u 2 hodinového filmu a knihy bych asi moc nepochodil. Za výborného Conneryho a povedený konec slabší 4. ()

ekomo

Vzhledem k tomu, že film jsem zhlédl v době, kdy jsem ještě nepřečetl jeho knižní předobraz a tudíž nejsem natolik ovlivněn četnými rozdíly filmového pojetí nadčasové knihy, musím vysoko vyzdvihnout jeho sugestivní atmosféru podvíjenou věrně vystihnutou hudbou chladného, pochmurného středověku a samozřejmě charisma hlavních představitelů. Sám jsem zvědav, nakolik ovlivní mou budoucí četbu. ()

tenebrae86

Bohužel, těžce průměrné zpracování historického dramatu. Špinavé to bylo dost, ale chtělo by to rozhodně víc temnější atmosféry. Hororové prvky jsem snad ani žádné nezaznamenal. Prostředím a kamerou to ještě jakž takž dokáže zaujmout, ale děj úplně postrádá napětí a ani scénář, podle známého knižního díla, se dle mého moc nepovedl. Prostě slabota bez jakéhokoliv emočního dopadu a bez jakýchkoliv drsnějších sekvencí. Navíc ten inkvizitor byl fakt hrozný sráč. Škoda, jméno režiséra mě docela navnadilo. Jo, a mimochodem ten slavný Sean Connery přece není žádný herec! Nebo se prostě hrát ani nesnaží. Ve všech situacích má furt ten samý šibalsky-přiteplený výraz. Jeho roli jsem mu teda absolutně nevěřil. ()

Movie Gourmet

Knižní bestseller a předlohu tohoto filmu jsem ještě nečetl, což budu muset napravit, ale čekal jsem, že na mě ta atmosféra dýchne víc než dýchla. Doba středověku a prostředí temného klášteru, kde se dějí nevysvětlené vraždy s neznámým motivem. Představoval jsem si, že na mě film zapůsobí ještě víc než Purpurové řeky. To se však nestalo. Sean Connery jako zkušený františkánský mnich a vyšetřovatel s bystrým pohledem, kterému nic neunikne funguje jak se dá. Ale jeho učeň, kterého hraje mladičký Christian Slater se tváří pořád stejně jako "jelimánek", kterému stále není jasno oč tu běží, ale který se nezdráhá zakusit jakákoliv dobrodružství a to i milostná. Jiný mnich, notně obtloustlý má zas zálibu v mladých chlapcích. Ženy jsou sice ďáblovo dílo, ale ubránit se chtíči je tak těžké (a to i v případě, kdy se jedná o mladé chlapce). A cestou k vysvobození není v tomto případě ani sebemrskačství. Pak je tu ještě proradný a mírně retardovaný mnich-hrbáč - tato postava, možná snad skoro jako jediná si zaslouží pozornosti - a to díky výtečnému výkonu Rona Perlmana.Tolik k počestnosti a asketickému životu mnichů. Jedna vražda následuje druhou a hlavní opat mnichu Williamu of Baskerville při vyšetřování zrovna příliš nápomocen není. Ve chvíli příjezdu inkvizitora (F. Murray Abraham) se situace komplikuje ještě víc... Verdikt: dávám 4*, ale nevím jestli bych neměl dát 3* a 75%. Dílo bude podle mě mít větší potenciál. ()

laepus

Viděno už poněkolikáté a vím, že určitě ne naposled. Až se divím, že jsem ho dosud neohodnotil a neokomentoval... Sean už tady není mlíčňák jako v bondovkách a ani to ještě není dědula, jako třeba v Pasti nebo Skále - pro mě je tohle jeho nejlepší role, v jaké jsem ho kdy viděl. Když se k tomu přidá ještě bezchybný F. M. Abraham, je o skvělý zážitek postaráno. Až se divím, že takový herec (rozuměj Salieri Abraham) skončil posledních 20 let v takových slátaninách, v jakých skončil - nepochopitelné. No nic, zpátky ke Jménu růže - i James Horner zde vytvořil podle mě hudbu pro něj dost netypickou, o to působivější a silnější. A i celkový vizuál filmu je na té nejvyšší úrovni, jak už je to ostatně u Annauda zvykem. Až mě občas štve, ale to je jen můj problém, že vždycky po zhlédnutí filmu mám obrovskou chuť se pustit i do knihy, protože je mi jasné, že bude ještě o 100% plnější, ale zatím mi to čas nedovolil... snad nyní... ()

Mikino00

Film jsem viděl po mnoha letech a užil jsem si jej v zcela jiné rovině než ve svém mládí. Tehdy jsem byl fascinován pro mě neznámým syrovým prostředím středověkého kláštera a také detektivní zápletku příběhu. Nyní mě spíše oslovily myšlenky a obžaloba církve, které byly umě zakomponovány do velice chytře vystavěného příběhu. Což je ovšem spíše vizitkou kvalitní knižní předlohy, také ovšem vypovídá o velice dobrém zpracování tvůrců filmu v čele s režisérem, jakož i přesvědčivých hereckých výkonech. Právě skloubení divácky atraktivní historické detektivky s prvky Ecova poněkud hlubšího díla považuji za zcela mimořádné. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)