Zelená tráva na břehu řeky

(festivalový názov)
  • Taiwan Zai na hepan qingcao qing (viac)

Hou Hsiao-hsien bývá vnímán jako miláček cinefilů a pravidelný host artových festivalů. Zelená tráva na břehu řeky ale vzpomíná na jeho starší tvorbu, silně ovlivněnou populárním cyklem tchajwanských romantických komedií. Hongkongská popstar Kenny Bee v ní ztvárnil městského učitele, který se ocitá na vesnici, kde se musí vypořádat se skupinkou nezbedných dětí, ilegálním rybolovem i kvetoucí láskou. Hou však nenatočil pouze komerční komedii, jeho ruka je stále přesná ve výběru nádherných kompozic a důmyslném komponování pohybu v rámu. Mimo environmentální témata buduje konvenční romantickou zápletku a paralelně pomrkává po Ozuových studentských filmech ze třicátých let. Zelená tráva na břehu řeky je unikátní zkušeností, v níž se spojuje radikální auteur s netradičním pojetím komerční a žánrové látky. (Filmasia)

ScarPoul

Oslava obyčajného života. Siao-sien Chou si zobral romantiku zo svojich predchádzajúcich filmov a obohatil ju o malé epizódky dedinského života, ktoré dodávajú príbehu na komplexnosti a kráse. Je to účelovo spravený film, ktorý oslavuje dedinu, rodinné hodnoty a ktorý končí happyendom. Ale drobnosti ako - záchrana sovy, zelektrizovanie kamoša, alebo vzťah mestskej ženy s konzervatívnym učiteľom, dopĺňajú príbeh o vtip a malé drámy, ktoré v rámci dedinského prostredia fungujú. Režisér začína dospievať a aj napriek tomu, že ide po jednoduchej línií, vytvára pozitivizumus, kde sa len dá. Z tohto som bol príjemne prekvapený. ()