Čierny orol

všetky plagáty

Studená válka vrcholí a nad Středozemním mořem byl poblíž Malty sestřelen supermoderní stíhací letoun F-111. Ztráta pilota a letadla v hodnotě padesáti milionů dolarů je sice zlá, ještě mnohem horší je však skutečnost, že na palubě letadla se nacházel přísně tajný typ nového laserového naváděcího systému. Americká vláda si nemůže dovolit, aby zařízení padlo do rukou nepřítele a proto vysílá svého nejlepšího agenta, aby zařízení zničil dřív než se k němu dostanou agenti KGB. Ta však má poblíž místa nehody schopného agenta Andreje, kterému se podaří zavraždit agenta CIA a zařízení objevit. Vedení CIA povolá do akce agenta Kena Taniho s krycím jménem Černý orel. KGB sice vyšle tým zabijáků, ti se však nemohou rovnat mistru bojových umění. KGB se proto uchýlí k zákeřnému únosu jeho dětí, aby ho tak donutila spolupracovat. (oficiálny text distribútora)

Ceberus

Jeden a půl hvězdy, pouze za tři Van Dammovy bitky a také jednu překvapivě kvalitní krátkou dětskou bitku. Nic jiného nemá význam ve filmu vidět. Jinak jde o klasické osmdesátkové akční béčko. Záporné role Van Dammovi sednou, to dokázal nejen o dva roky dříve při svém debutu v Karate tigerovi, ale po nutné dlouhé šňůře kladných postav také v mnohem pozdějších Postradatelných. Ovšem jeho záporák z Černého orla by si podle mého zasloužil důstojnější konec. ()

Slimak

BLACK HAWK je klasický filmový produkt ovlivněný studenou válkou...je to na něm sakra vidět. Třeskutě protiruské pojetí člověka místy otravuje tak, že tento akční skvůstek dá zpátky do deklu s lákavým obalem a takto na něj bude koukat a říkat si jak to mohlo bejt dobrý...Van Dammovi chybí fakt už jen vytetovaná americká vlajka. ()

Jan.S.Harold

OMG, to je snad míněný jako trololo! Ty dialogy! Ta hudba! Ty prkenný herci! (A ta Tříska z toho největšího prkna!) - Jsme v pořádku. - Kdo je to "my"? (žbluňk) - Kolega výzkumník. - Podívej na tohle! Podívej na tohle! - Nějaká rarita? - Nic pro vás, pane. (...) Už je to šedesát let, co byl rybolov v této oblasti ekonomicky zajímavý pro obyvatele zdejšího ostrova... - Mnohokrát děkujeme za informace. - He? - Předám je ministrovi rybolovu. Ale bohužel ministrovi bude trvat dlouho, než s tím něco udělá... Co zkoumáte, otče? - Turbiditu. - O.o - Promiňte, možná znáte moji práci pro oceanografický kongres v roce devatenáctset osmdesááá....... - Určitě si to seženu! ........... Dokonalý koncert wtf-pohledů a grumpy-pohledů! Jako ze Šekspíra. ()

Malarkey

Nebudu vyvracet fakt, že toto je na oko opravdu děsná blbost, ale podíval jsem se na to jenom a pouze kvůli tomu že tam hraje Jean-Claude Van Damme. Jedna z jeho prvních rolí a jak to u akčních hvězd na začátku kariéry bývá tak rozhodně ne kladná a ani ne příjemná. Celkově je film dementní až k prasknutí, muzika se snaží burcovat k napětí, kterému dopomáhají už dost tak vážné tváře naprosto tupých herců, ale fakt je, že scény, které opravdu za něco stály byly právě s Van Dammem, který hrál úhlavního nepřítele Shô Kosugima a nejlepší na celém filmu byly právě jejich bitky a to film takřka zachránilo od odpadu. Krom toho toto není Van Dammův nejhorší film ani z daleka...má o daleko horší a méně zábavné filmy než je tento. --- Není k dispozici...každý rok má dva týdny na své děti jindy nemá čas je vidět - Bude mít čas potom - To mu chcete říct? - Nechci mu říkat vůbec nic ! ()

Stanmi

Ve Středozemním moři poblíž Malty byla sestřelena nová americká stíhačka, která jako na potvoru v sobě měla zabudovaný zcela nový laserový naváděcí systém. Ten chtějí Američané pochopitelně zpátky a vysílají svého nejlepšího agenta Kena Taniho (Šó Kosugi) známého jako Černý orel, aby cenný systém, získal zpět, ale ten chtějí získat také Sověti, závod s časem začíná...No co si budeme povídat, Černý orel je klasický béčkový akčňák z konce 80. let, který je dnes znám především jako jeden z prvních filmů Jean-Claude Van Dammea, který si tady zahrál sovětského agenta Andreje. Zajímavostí je také účast Jana Třísky, který si tady zahrál námořního kapitána a v úvodu dostává aspoň trochu prostoru. Příběh je samozřejmě propleten množstvím žánrových klišé (např. únos Taniho synů) a místy nám logika utekla do jiného filmu, což by nemuselo vadit, protože logiku člověk v akčním béčku nemusí nutně čekat, ale to musí minimálně akční stránka být na úrovni, což se tady moc neděje, Šó Kosugi každého nepřítele vyřidí tak na dvě rány, akorát tady máme dva obstojné souboje Kosugiho s Van Dammem, ale to je tak všechno. Černý orel tak v rámci svého žánru patří k podrůměru, ale vyložený průser se především díky dvojici Kosugi-Van Damme taky nekoná. ()

• Z celkového rozpočtu 3 miliony amerických dolarů si Van Damme odnesl honorář 70 000 amerických dolarů. (Eldrick)
  • Natáčení probíhalo na Maltě. (Eldrick)