Dicksonův experimentální zvukový film

• USA Dickson Experimental Sound Film
všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
USA, 1894, 1 min

Are the rest of you ready? Go ahead! (Všichni připraveni? Jdeme na to!) Po odeznění této úvodní věty, se nám naskytne pohled na samotného Dicksona, který se nám zde představí, coby houslista hrající do obrovského cylindru za doprovodu tance svých kolegů. (Mr.Ocek)

Mairiel

Na hodnocení takového technického filmu (docela mě překvapuje, že se vůbec zachoval) se hvězdičky asi nehodí. I když tančící chlapíci byli docela vtipní. Líbil se mi ten zvuk, zajímalo by mě, jak moc úprav bylo třeba. Na úpravě zvuku se podílel Walter Murch, který je považován za zakladatele současného sound designu. ()

DaViD´82

Revoluce, která dokázala, že zvuk je možné zprostředkovat i k pohyblivým obrázkům. Houslista a dva tanečníci... Nic víc zde nenajdete, ale za to zde něco uslyšíte ,-) ()

Karlos80

Hudba: Robert Planquette. U zrodu filmečku stál sám Thomas Alva Edison a jeho žák William Dickson (podle Dicksona byl zvukový film poprvé předveden už v roce 1889!). Jedná se o jediný zachovalý film v procesu známém jako Kinetophone-Kinetograf-Kinetoscope (komerčně použitelná filmová kamera).. Celkem primitivní záležitost, ale pro další vývoj, který dále třeba rozvinuli bratři Lumierové, s nepopíratelným vlivem... ()

zputnik

Další z obrovských skoků ve světové kinematografii. Synchronizace zvuku a filmu umožnilo v roce 1895 vytvořit tento převratný snímek - pravděpodobně 1. ozvučený film. A děj a aranže? Bez jakýchkoliv uměleckých nároků - 1 muž hraje na housle plus 2 další k této hudbě tancují. Pokud je to z předešlé věty málo zřetelné, tak zdůrazňuji: ti dva tanečníci jsou muži... a jejich objetí je více než přátelské. ;o) Právě tato absence umělecké hodnoty tlačí tento snímek spíše do hájemství experimentu... přesto revolučního. ()

dwi

První vážný pokus zachytit spolu s obrazem i zvukový doprovod. Kinetofon sice umožňoval nahrání obou složek, synchronizace s obrazem však byla otřesná. Dickson tento problém nakonec vyřešil (simultánní vyfocení s přímým nahráním zvuku) a sám si zde dokonce zahrál na housle. Úryvek pochází z opery Jeana Roberta Planquetta „The Chimes at Midnight“. Film nebyl nikdy veřejně promítán ()

Véča

Nemá smysl o tomto snímku spekulovat v diskursu filmu jako umění, protože tento snímek byl čistě technickým experimentem se zvukem a nejde o dílo s uměleckými ambicemi. Proto je i absurdní mluvit o Williamu Dicksonovi jako o Edisonově žákovi, nejednalo se o uměleckou školu ale o snahu vyvinout technicky dokonalejší přístroj. A jako takový by měl být tento pokus hodnocen a to se samo o sobě vymyká rozsahu hvězdičkové škály CSFD. ()

Posheidon

Snad úplně první synchronní záznam obrazu i zvuku v historii. Tady tehdy začal film, jak jej známe dnes. Na to, že tento záznam pochází z roku 1895, tak se od té doby zas až tak moc nezměnilo. Docela by mě zajímala představa tehdejších tvůrců o budoucnosti filmu např. v roce 2000. ()

MikeCool

Krátkometrážní snímek. Jedna z mnoha krátkých filmových abstrakcí, natočena Williamem K.L. Dicksonem. Aneb zde se píše historie filmu! Prakticky jeho počátek. ()

Marze

Zvuková složka tohoto filmu byla dlouho pokládána za ztracenou. Až v 90.letech se jí podařilo zrestaurovat. Film má jen 18 vteřin. Nevěděl jsem, že chlápek, který hraje na housle je sám Dickson. Dva chlapi tancují spolu, asi nesehnali tanečnici. ()

Marek1991

Zaujímavý počin a v rozvoji synchronizácie zvuku a obrazu dosť dôležitý. Prečo, ale tancujú dvaja chlapi spolu a ešte tak slabo, že sa jeden z nich zadrhol? Nemohli si jednoducho zavolať ženu? Och, nejak extra film to nie je, ale práve tým, že tam už ide aj o zvuk je to veľká vec. ()

Trevor

Netflix si myslí aký je progresívny a homoklády tancovali spolu už v roku 1895...a určite aj oveľa skôr :-D...že sa to zachovalo, tak 2*, ale bez hudby :-( ()