Ukážka psychologickej manipulácie a experimentovania so slobodou extrémne nebezpečných väzňov, ktorá sa zvrtne do desivej apokalyptickej nočnej mory. To všetko s minimalistickým hudobným sprievodom Blixu Bargelda, Micka Harveya, Nicka Cavea (spoluscénar) a Anity Lane. Režisér John Hillcoat (Proposition, Cesta) vytvoril nervy drásajúcu drámu so špecifickým vykreslením ľudských osudov a túžob spoločensky zavrhnutých jedincov. (agency)

Agnostik

V podstatě jedna z prvních spoluprací mistra Hillcoata a mladého Nicka Cavea/který zde hraje v malé roli uřvaného psychouše/na rozjezd prvotní spolupráce dobré,nápad dobrý ale poněkud nedotažené z nijak výrazným dějem..Dávám však 75%,protože tohle duo teprve začínalo spolupracovat a mám rád Nickovu hudbu,takže takové fanouškovské 4 hvězdičky. ()

Karamanlis

Dôvod žánrového zaradenia tejto austrálskej snímky do kategórie horor tu na csfd mi akosi uniká, inak však ide o solídnu väzenskú drámu. Nechýba tu dusná atmosféra, psychologický teror, násilie, boj o postavenie a autoritu, drogy, homosexualita... štýlovo mi Ghosts... of the Civil Dead trochu pripomínal o 15 rokov mladšie brazílske Carandiru... ()

SurbPsycho

Hnus, teror, zlo, sračky, agresia, zdrogovaní buzeranti bojujúci o rolu alfa samca a o cigarety...a toto všetko je zahalené v tajomnej, nepríjemnej, melancholicko depresivnej a odpornej hmle "futuristickej" väznice, pre ten najväčší odpad tejto do útrob smerujúcej planétky. Film je v podstate bez väčšieho dejového zauzlenia, je skôr výpoveďou "o hovne", ktorá nie je určená pre každého a priznám sa, že ani ja som nebola ten najvhodnejší adresát. Neviem sa rozhodnúť či špina vizuálnu, bola práve to čo filmu dávalo ten zájdený feeling, alebo práve mi ten vizuál uberal na úžasnom mentálno-poetickom zážitku, ktorý podtrhli vyšperkované dialógy plné skvostných život berúcich myšlienok: "Sex je jedna vec, droga je spusta věcí..." / "Premýšľam, ale dochádzajú mi myšlienky!" atd atd atd + párminútový krvavý výkrik zlosti Nicka Cavea " Kill me Kill me Kill me Kill me Kill me proste stojí za to ! Viac dokumentárne ako zážitkové, viac bridivé ako estetické. Za mňa ale 3*, pretože ma to nedonútilo sledovať film s takým zaujatím ako som čakala (napriek tomu, že som si niektoré myšlienky proste musela zapísať! ) ()

darkrobyk

,,Jednoho pustí, aby zbytek světa mohli zatknout." Popravdě jsem se chvílemi ztrácel, ale celkové vyznění a poselství filmu je jasné. Násilí plodí násilí. Dokumentární formou podaný osud vězňů, jimž jsou podmínky ztěžovány až na únosnou míru. Jsme svědky každodenních rituálů (které budou záhy překopány), výměnných obchodů, braní drog, vězeňského sexu i drobných šarvátek, které nakonec přerostou ve výbuch násilí. ,,Vemte chlapovi všechno a zbyde mu hovno. Hovno, kvůli kterému by vás už před lety zabil!" Syrové, temné, špinavé. Těšil jsem se na N.Cavea, jenže tu dostal jen malý štěk. (no, štěk, ono to bylo krátké krvavé zuřivé vytí) ()

lennyd

Uprostřed australské pustiny byl postaven nový typ vězení pro ty nejhorší vězně. Spíše než nápravné zařízení, to měl být menší experiment - jak jsou ty nejhorší případy schopné žít samy o sobě. Jenže stačí jeden dva, kteří odmítají jakoukoliv spolupráci, a celé vězení je v rozkladu... Toto byl hodně těžký film. Syrový pohled do srdcí a myslí těch nejhorších zločinců, které si jen dokážete představit - neúcta k lidskému životu či lidskosti jako takové v té nejryzejší podobě. Kromě této syrovosti ale bohužel film nenabízí nic jiného, žádný příběh, zápletku či nedejbože poučení - takže se při závěrečných titulcích vlastně ptáte, proč tento film vlastně vznikl, a proč jste ztratili hodinu a půl života jeho sledováním. Na druhé straně, takto by se mohl člověk ptát u každého druhého filmu.. ()

• Pri práci na scenári bol pre Nicka Cavea ústrednou postavou americký masový vrah Carl Panzram, ktorého psychiater Karl Menninger popísal ako "logický produkt nášho väzenského systému." (agency)
  • Postava psychotika Maynarda, ktorú hral Nick Cave, vychádzala z časti zo Caveovho záujmu o známeho odborníka na sebamrzačenie Garyho Webba a z časti od väzňa, ktorý v dobe jeho vlastného uväznenia v cele (5. newyorského okrsku) bez prestania chrlil nadávky. (agency)
  • Všetky scény väzenského interiéru sa natáčali v kulisách vystavaných v opustenej továrni v melbournskom prístave. Za druhej svetovej vojny sa v továrni vyrábali motory pre stíhačky. (agency)