Vzorový socialistický člověk prosazoval šťastné zítřky nejen v zápase s přírodou, s každoročními záplavami, ale také s předsudky lidí. Zápas o nový svět je zde představen na střetu mezi uvážlivým až opatrnickým předsedou zemědělského družstva a vedoucím rostlinné výroby, který by chtěl osévat i plochy, na něž by se mohla rozlít tudy protékající řeka. Spor zavilých mužů, řešený dokonce "čestným soudem", se odráží i na vztahu jejich dospívajících dětí, které se do sebe zamilovaly. Vznikla naivní agitka, která osvětluje, že všichni poctiví a pracovití lidé by měli překonat rozpory, spojit se a společně vzdorovat potížím - třeba postavit hráz, která by zabránila dalšímu opakování záplav. (oficiálny text distribútora)

Hombre8

Velmi hezká kamera. Kameraman i scénograf (pokud to nebyla práce režiséra nebo snad samotného kameramana) zachraňovali celý film. Scénář ale slabý a s ním i celá podstata filmu. Ve své době to ale zainteresovaného diváka bavit mohlo. ()

PatoP

Film venovaný staviteľom východosloenských hrádzí. Jozefovi Krónerovi úloha rastlinára Brondoša padla ako uliata. Je to človek pracovitý a tvrdý, no vo svojom vnútri citlivý, milujúci svoj kraj, prírodu, zem, pôdu. Ešteže takých ľudí, ktorí išli za svojim cieľom bolo, a dúfam aj bude, vždy dostatok, inak by ľudstvo zakapalo. Ten, kto písal v záhlaví obsah filmu asi v živote nič nerobil alebo je to vygumovaná kockatá hlava. Aj hrádze sa stavali preto aby slúžili ľuďom, aby voda neničila ich príbytky, polia a prírodu. Alebo nám chce nahovoriť, že ich ľudia stavali z plezíru? No a nevidím dôvod, prečo by sa o tom nemohol natočiť film, a natáčanie to muselo byť sakramensky náročné, vo vode a v blate. Takže päť *****. ()

ilclassico

Film má velmi hezkou, řekl bych až poetickou kameru Vincenta Rosince a dobrou hudbu Tibora Andrašovana, i když si ji dokážu představit u trochu jiného typu filmu. V rámci žánru za 3. ()

majo25

Klasicky budovateľská téma, ktorá je konfrontovaná s prístupom ľudí k zemi i vzťahmi navzájom. Nijako nevybočuje podobným filmom z tej doby. Možno obsadením je menej zvučná, keď okrem vtedajších hviezd - Kronera a Romančíka, už vlastne nič iné nepridáva (Ivo Rajniak bola vtedy iba začínajúca hviezdička). Z dnešného pohľadu je ale smutné, ako málo sa vtedy starali o prírodu a mysleli viac ako len na 5-ročnicu, hlavne aby zarodila pšenicu. Čo tam po desiatkách vŕb vyhodených do luftu výbušninami či zničenej pôde. Dosť mi tu chýbala farba, minimálne na začiatku a na konci, keď chceli ukázať krásu poriečných rovín. ()

Martin741

Videl som uz dostatok budovatelskeho hnoja, no a tento je z vychodneho Slovenska o stavani miestnych hradzi. Uz predsa boli 60. roky, ten budovatelsky patos si mohol reziser Zacek odpustit. Ten sa mi spaja hlavne s 50. rokmi. 25 % ()

• Film sa natáčal v okolí Michaloviec a Východoslovenskej nížiny. (Raccoon.city)