Dementia 13

• Česko Dementia 13 (viac)

Souvisí maniakovo řádění se strašlivým rodinným tajemstvím? Starobylý zámek Haloranů hluboko v deštivém Irsku jako každý rok hostí setkání celé rodiny u příležitosti vzpomínky na nešťastnou nehodu, při které zemřela mladá dívka. Tentokrát nedorazil John Haloran. Rodina si kvůli zprávám jeho ženy Louisy myslí, že je obchodně v New Yorku. Ale jen ona sama zná hrozivou pravdu o Johnově smrti. Pravé peklo nastává ve chvíli, kdy se mezi návštěvníky rodiného sídla objeví děsivý šílenec, který se pokouší jednotlivé členy Haloranova rodu vyvraždit. (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Dementia 13 je filmovým brakem a díky svému hororovému zaměření nepřekvapí vítaným nátěrem kultu. Dementia 13 je prvním samostatným vykročením Francise Forda Coppoly v profesi filmové režie. Starobylý irský hrad Howth byl obrozen ve vyceněných zubech neogotického slohu stavebního i žánrového. Motivace protagonistů se v gotickém rozechvění děsu mění v dětinskost, mentální zuřivost, prospěchářství, tvrdohlavost, maniakální euforii, starobní demenci a všemožná stadia rozpuku šílenství. Naštěstí nepatřím k fanouškům hororu a dějové, rozumové, či smyslové vrávorání mě nepřekvapí, neboť jsou předem očekávána. Oficiální text distributora záměrně láká na provazochodcovu exhibici, leč lano je položené jen v nízké trávě na břehu hradního jezera. Rozhovory občas zrezivěle skřípají, přesto kamera dokáže vykouzlit obraz, úhledně zabalený napětím i zvědavostí. Hlavní mužskou postavou je Richard Haloran (ucházející William Campbell), nerudný a starší ze synů majitelky panství. Sebetrýznivě lítostivá temnota nevybíravě ukončuje své obklíčení i těsné sevření hradu a nespokojenost se vybíjí v sochařské tvorbě a nevrle vrčí na nezvané hosty. Hlavní ženskou postavou je Kane (příjemná Mary Mitchel), mladá a atraktivní Richardova snoubenka. Přijetí neprobíhá podle představ, navíc se kolem krku obmotává a nezadržitelně stahuje smyčka hrůzy a strachu. Důležitou postavou je Billy Haloran (sympatický Bart Patton), nejmladší ze synů majitelky panství. Je jedním z mála laskavějších momentů rodinného přijetí, přesto se bez problémů podrobuje rituálu tryzny při budování pietního pomníku. Výraznou postavou je Louise Haloran (snaživá Luana Anders), manželka třetího z bratrů majitelky panství. Jejím cílem je získat výraznější podíl z budoucího dědictví a plně si vychutnává svou psychickou převahu. Výraznější postavou je lady Haloran (Eithne Dunne), majitelka panství s trvalým zármutkem z úmrtí malé dcerky před sedmi lety. Tryzna je velkolepou ukázkou slabomyslnosti! K výraznějším postavám patří také Justin Caleb (příjemný Patrick Magee), bystrý rodinný lékař, který se konečně odhodlal k rozpletení záhadného tajemství smrti a krve. Z dalších rolí: Louisiin manžel se srdeční vadou John Haloran (Peter Read), nenapravitelně drzý pytlák Simon (Karl Schanzer), dlouhá léta spolehlivý komorník Arthur (Ron Perry), ochotná služka Lillian (Derry O'Donavan), či malá mrtvá sestra bratrů Kathleen Haloran (Barbara Dowling). Dementia 13 je žánrovou zábavou, pro kterou nemám příliš citu zastání. Francis Ford Coppola upoutá svou připraveností na první samostatný krok ve filmové režii, ale rozplývat se nad gotickým oparem druhořadé kvality opravdu není na místě. ()

tron

„Nebývam vždy takýto morbídny.“ Atmosférický skoro-debut budúceho režiséra monštruóznych epických hitov KRSTÝ OTEC a APOKALYPSA dokazuje predovšetkým to, že svojho času bol producent a guru mladých filmárov, Roger Corman, skutočne mužom na správnom mieste. Začínala uňho polovica Hollywoodu, ktorá chcela tvoriť, ale nemala za čo. Corman (pre ktorého Coppola už v roku 1963 spolurežíroval THE TERROR so začínajúcim Jackom Nicholsonom) každému poskytol základné technické vybavenie a za dva tri dni preňho nakrútili celovečerný film. Človeče, nezameniteľná skúsenosť, po ktorej vás v Hollywoode už len tak niečo nezaskočí. DEMENTIA 13 (ten názov!) nezaskočí v dobrom, ale ani v zlom. Zďaleka to nie je také nevydarené a hlúpe, ako som čakal (Coppola „to“ v sebe zjavne mal už ako 24-ročný), ale tiež to nie je žiadny zázrak. Hlavnými devízami komorného hororu je krása čierno-bieleho obrazu (+ výprava strašidelného zámku v lone prírody v susedstve s lesom a priľahlým, možno až príliš hlbokým, rybníkom) a pôsobivá atmosféra. S hereckými výkonmi a najmä scenárom je to slabšie (ale predpokladám, že taký scenár by ktovieako geniálne nesfilmoval nikto). ()

AlistairMir

Dopadlo to lépe než název sliboval ale že bych z toho byl pif a paf k tomu tak to opravdu ne. Začátek na loďce je opravdu nepovedený ale pak se film otřepe a na hradě se mu už daří lépe. Kdo mi opravdu vadil byla ta šílená matka pluku ale člověk jí na jednu stranu i chápal když vám umře dítě tak asi zmagoříte. Vraždy nejsou zrovna pestré a ani jich není moc náš milej vrah prostě nemá fantazii tak jen čapne sekeru a seká a seká a asi každému je jasné docela brzo kdo vrahoun je a pokud to někdo na světě neuhodl asi má dost společného s názvem filmu nebo na to koukal pod vlivem. Postavy mi zrovna dvakrát nesedly takže mi bylo celkem fuk kdo zařve a kdo se šťastně dožije titulků. Film je krátkej takže by neměl nudit ale nebojte se vážené dámy a milí pánové...v pár místech i tak nudit stihne. Jenže na druhou stranu tenkrát v roce 1963 se u toho lidé asi opravdu báli a fakt že jsem film docela bez problémů dokoukal se počítá. ()

SOLOM.

Nádherná příroda dala šanci vyniknout tomuto filmu, hlavně co se prostředí týče. Irsko je zemí nádherných lesů, rákosem zarostlých jezer i starobylých hradů, zámků a zřícenin. Tato konspirace se do filmu skvěle hodila a Copollovi tak pomohla výrazným dílem k úspěšnosti tohoto snímku. Skvělá tajemná hudba nabudila tu správnou atmosféru a mistrovsky zvládnutá kamera nám ukázala co všechno s ní uměli už v roce 1963. Záběry, které se natáčely pod vodu, byly čisté a pěkné. ()

Cimr

Podle mě těžce podhodnocený film. Jako jediné mínus bych uvedl, že je docela předvídatelný, ale na druhou stranu, stejně jsem si až do konce říkal - a není to náhodou jinak? Film je sympaticky dlouhý (krátký) a bavil mě tak po celou dobu, narozdíl od jiných klasických a vychvalovaných hororů, které ale podle mě mají dost hluchých míst (Noc oživlých mrtvol, Vymítač ďábla..). Herci nepřehrávají, triky nejsou ubohé, scénář není blbý a atmosféra není předstíraná ( i díky skvělé hudbě), zkrátka Dementia NENÍ béčkový horor. Pokud někdo tvrdí, že ano, snad nikdy neviděl filmy "mistrů" jako Fulci, Mattei, Lenzi nebo Uwe Boll. Můžete říct, že to už jsou spíš céčkové horory, ale to už je slovíčkaření. Důležité je, že Dementia mě nejen příjemně překvapila, ale dokonce místy napnula až vyděsila (třeba když lovec vlezl do jámy a...) - když ještě vezmu v potaz rok vzniku! Také poslední záběr je hodně dobrý. Zkrátka není nutné mluvit o tomhle filmu jako o projevu Coppolova "hříšného mládí". Mě to třeba bavilo víc než druhý Kmotr. ()

• Původně se film měl jmenovat jen Dementia. Číslo 13 bylo připojeno kvůli faktu, že jméno Dementia bylo již použito u filmu z roku 1955. (Rodriguez)