Plukovník Jason Rhodes (Gene Hackman) má už 10 let noční můry. Jméno jeho syna je zaneseno v archívech z Vietnamské války pod nápisem "Ztracený v akci". Po několika neúspěšných apelováních na vládu se plukovník Rhodes rozhodne vzít věci do vlastních rukou. S finanční podporou Texaského naftového magnáta (Robert Stack) a s pomocí pěti mariňáků, přátel svého zmizelého syna, se Rhodes připravuje k uskutečnění své mise. Po měsících tvrdého výcviku, sedm neohrožených veteránů odjíždí do Laosu. Poslední bitva Vietnamské války začíná. (oficiálny text distribútora)

Derek

80. roky patrili nielen otrasnym ucesom, syntenzatorovej hudbe ale i amerike a ich vyrovnavaniu sa s nocnou morou vietnamskej vojny. kde v 70. rokoch to boli filmy s ambiciami (napriklad oskarove deer hunter, comming home ci apocalypse now) o dekadu neskor to boli vacsinou akcnaky bez vyssich cielov kde sa do vietnamu vracali borci typu stalloneho ci norrisa a dokonca i gene hackman prave v uncommon valor, ktory sa vydal do azie (presnejsie laos a nie vietnam) aby nasiel svojho syna, ktory ma byt vo vazeni a k tomu si na pomoc vybera skupinu ex-vojakov aby ho stylom 7 statocnych na jeho misii sprevadzali. v jednotke nechyba klasicke zastupenie kazdeho jednoho charakteru typicke pre tento styl filmov, takze tu mame hrubiana, novacika, pilota a tak dalej. nevyhneme sa typickym scenam ako priprave na misiu, roznym nezhodam v jednotke a potom i samotnej akcii a tu vidim hlavny problem, lebo tema je tak obohrane ze musite prist s niecim novym alebo mat dobreho rezisera ktory tomu doda stavu, co bohuzial ted kotcheff urcite nie je. nedokazem si pomoct ale i jeho predchadzajuci film Rambo (ktory sa neodohraval vo vietname, ale tiez sa v podstate vyrovnaval s vietnamskym syndromom) prave pokulhava vdaka nemu a tu to nie je o nic lepsie. celkom dobre mu ide zblizovanie jednotky a spoznavanie jednotlivych charakterov, ale zlyhava u akcie ktora je natocena prinajlepsom iba priemerne, kde okrem slusnych vybuchov budov na ktorych si dal zalezat a na vynikajucich scenach s vrtulnikami ktore sa mu podarili (a dockame sa ich dokonca i dva krat raz v priprave a potom v akcii) nie je nic extra. nie je to tak zabavne ako norrisov Missing in Action a ma to daleko od dokonalosti druheho Ramba, ale i tak ide o uchadzajuci prirastok do rodiny vietnamskych vojnovych filmov... ()

Big Bear

Klasické béčko z osmdesátek. Kolikpak už takových filmů ve stylu záchrany zajatých americkcých vojáků držených kdesi i po skončení války ve Vietnamu bylo? Tenhle se nijak nevymyká, snad jen hvězdnějším obsazením. Jason Rhodes přišel ve Vietnamu o syna a věří, že je živ a zajat. Repatriace jsou pomalé a zatímco politici už 10 let jednají o předání zajatců zpět do USA, ti živoří na nucených pracech kdesi v rýžových polích Laosu. Když oficiální pokusy a žádosti vládě a známým vojenským velitelům nikam nevedou, sestaví Rhodes vlastní tým z vietnamských veteránů. Jsou tam zastoupeny všechny profese, tak jak je zvykem. Bohužel si do týmu nevzal ani Ramba ani Chucka, což se možná znatelně podepsalo na ztrátách při misi... První hodina z filmu je výcvik kdesi v Texasu, ale tadruhá je už sama záchranná akce... Všechno vybuchuje jak má, nepřátelé padají v řadách prostě tak to máme rádi a tak jsme na to z videokazet a herních automatů let osmdesátých zvyklí. Kdo mne překvapil, byl Tříska s papouchem na rameni nabízející jídelní lístky v restauraci :-). Byla to celkem prostě taková blbinka, která mi připomněla tvorbu let osmdesátých a všechny ty akční filmy s doznívající tématikou války ve Vietnamu. Když Hackmana ve Vietnamu, tak si raději pusťte BAT 21. Dávám dvě rakety do bazuky. * * ()

Martin741

Reziser Ted Kotcheff sa ukazal uz prvym Rambom, a hned natocil dalsi vojnovy film, tentokrat vsak uz s Gene Hackmanom {Mississippi burning, Francouzska Spojka}. Tematicky ide o vyslobodenie syna americkeho vojaka z vietnamskej dzungle. No a tym sa vypocet pozitiv konci, film ma priserne herecke vykony, otrasnu hudbu a samoucelnu akciu. Snimok, ktory pravom zapadol prachom. 20 % ()

blackrain

Někdo ze zdejších uživatelů nezval tenhle příběh "rambovinou". Ten uživatel má naprostou pravdu. Je to "rambovina", která mě pobavila a v závěru rozbrečela. Jsem se prostě nechala unést. Ale boj plukovníka Rhodese rozhodně marný nebyl. Takové béčko, jako je tohle, si klidně nechám líbit. Herce Gena Hackama se vážím. Potěšil Patrick Swayze . ()

Wacoslav1

Tohle mě docela potěšilo v rámci nostalgie. Má to všechny atributy typického osmdesátkového akčňáku. takže je tu taková ta tradiční naivita. Akce kde si nikdo z ničím podstatným neláme hlavu a stejně tak jednoduchý příběh kdy jde 7 chlapů zpět do Vietnamu zachránit syna hlavního hrdiny. Hackman měl charizma a zahrál to docela slušně. O něco lepší snímek než např Bat 21 ve kterém se rovněž objevil. Bohužel akce je nanejvýš průměrná a místy taková sterilní, ale celkově ve svém pojetí klasický dobový produkt, takže přimhouřím oči a dám 70% ()

• Michael Dudikoff si ve filmu zahrál jen v jedné scéně na letišti, ve které pomáhá nakládat kufry do letadla a ani jednou nepromluví. (fisus)

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)