Janka stihl smutný osud - po smrti otce mu zemřela také matka, takže zůstal na světě sám. K dovršení všeho neštěstí je vyhnán šafářem z chalupy, kterou rodiče dali jako zástavu na dluh. Musí tedy do světa. V lese potká kobylku a společně s ní se vydá na další putování. Při cestě najde zlatou podkovu. Zaraduje se - zlato smění za peníze, zaplatí dluh a vrátí se do své chalupy! Jenže všechno je jinak. Na zámku nabídne podkovu králi, ale ten se k její koupi nemá a vrátit mu ji jen tak rovněž nehodlá. Janek musí opět do světa, aby králi přivedl jeho dceru Agnetu, kterou má ve své moci zlý čaroděj Arador. Prochází fantaskními prostředími, utká se s čarodějem a Agnetu nakonec zachrání. Tím vysvobodí království ze zakletí a pro princeznu se stane Jankem nad Janky. (oficiálny text distribútora)

Mariin

Nechápu ty negativní komentáře. Ta pohádka je dobrá, má symboliku a Pavel Liška jako Janek nemá chybu (pravda, všichni ostatní herci tu působí jako amatéři, což ale dítě nepozná). Zobrazení čaroděje bylo velmi působivé. Není pravda, že tento příběh děti nezaujme, naopak. Pro zajímavost: pro zpustlý zámek byl využit areál skutečně zpustlého zámku v Jaroslavicích na Znojemsku. Kostelík u hřbitova byla zřejmě gotická kaple u hradu Veveří (?), pokud se nepletu... ()

Karlos80

Opravdu úlet, děs a bída nejen po scénaristické stránce, vše začalo už obsazením Pavla Lišky do hlavní role Janka. Ať si hraje v Idiotech, Pupendech, Štěstích všech druhů, ale do pohádky ho páni scénáristé a režiséři vážně nedávejte. Liška sice hraje originálně, ale tak trochu pořád stejně a hlavně sám sebe, což v tomto žánru nepřichází v úvahu..Jan Pecha jako pan král byl také slabý..To se zas jednou ČT takhle jednou v neděli po obědě touto ne-(moderní) pohádkou vyznamenala. ()

Jezinka.Jezinka

Když se vám, pánové, už stane, že si ráno u keře načůráte na ruce, tak si to aspoň neutírejte do košile. Princezně tedy to, že Janek páchl močí, zjevně nevadilo, ale ona byla traumatizovaná z pobytu u divnookého čaroděje. Modernizace pohádek mi nevadí, ale nutit na kolo i stařičkého krále mi připadalo kruté. ()

aiv odpad!

Pohádka o zakletém království a Liška v hlavní roli. děs. myslím, že ten člověk není ani schopen dát dokupy delší větu. jeho vyjadřování = ožralý buran. Nechápu, jak mohl režisér zvolit tohoto herce. navíc vlastně celou dobu nevíte o čem pohádka vlastně je. Divná. nemohu dát hvězdu ani za jednu věc. Jídlo-nejídlo, nechápu co to znamenalo. Nic mne na filmu nepobavilo, jsem sice dospělá, ale myslím, že pro děti to musí být pořádný šok. ()

vinducha

Moje 2. setkání s režiserem Vanýskem . A opět docela rozpaky . Chvílemi to mělo až hororovou atmosféru a chvílemi to spadalo do nechtěné parodie . Nehledě na to že pan Liška je opravdu takový herec , který nesedne každému. Nicméně jsem aspoň rád , že jsem si mohl zámek Jaroslavice prohlédnout zevnitř , protože v reálu to opravdu nejde , jak píše kolega Mariin. ()

• Miroslav Etzler v pořadu Všechnopárty (od r. 2005) 12. května 2023 vzpomínal, že když celý natřený na zlato dotočil poslední scénku v propasti Macocha a chtěl se umýt, tak neschopná produkční mu oznámila, že ho maximálně odvezou na nádraží v Brně, protože auto do Prahy mu nezaplatí, přespání v penzionu mu taky nezaplatí, klíče od brněnského studia České televize, kde by se mohl Miroslav umýt, taky nemá. Etzler tedy čekal, celý natřený na zlato, do rána na nádraží v Brně na první vlak do Prahy a ještě se ho ráno pro nákupu lístku lekla prodavačka na přepážce. Neschopná produkční to při jiné příležitosti znovu Miroslavi osolila, nezajistila přespání v Brně a Miroslav musel přespat u nějakých divných lidí v jejich domě, kde ho pěkně buzerovali, a sdílet pokoj s hluchým dědečkem, který do 4 hodin ráno koukal na televizi. (Laliss)