Gertie the Dinosaur

• USA Gertie (viac)
Animovaný / Komédia / Krátkometrážny
USA, 1914, 12 min

První krátkometrážní film, kde objevil živý herec spolu s kreslenou postavičkou. Sledujeme drezúru dinosauřice Gertie, která dostává příkazy od svého cvičitele. Na konci se dotyčný objeví před našimi zraky a nasedne Gertie na hřbet, aby se společně projeli. (Mertax)

Marek1991

Je to vlastne aj komédia, tak tie hlúposti typu pojedania kameňov a neskutočných vecí, ktoré sa tam odohrali treba brať s nadhľadom. Dosť mi svojim tupým správaním pripomenula našu fenku. Vo svojej dobe to bol zrejme zaujímavý film, no aj dnes si myslím, že môže mať skvelé využitie na pobavenie detí, lebo to nie je úplne hektická rozprávka, samozrejme až im bude jasné, čo za hlúposti tam stvára a možno potom sa na tom aj pobavia. ()

TomasKotlant

Animace je sice relativně prostá, ale pro účely filmu naprosto dostačuje. Několik gagů se opravdu vydařilo a film působí krásně svěže - a to si ještě ušetřili tvůrci spoustu práce opakováním několika fází pohybu. Hudba se také povedla (nevím zda je původní, když to byl němý film) a titulky dialogů nijak nevadí. *** Ve zkratce: Krotitel a dinosauřice Gertie. ()

Ony

Když jsem o tomhle četla v učebnicích, představovala jsem si něco trochu pionýrštějšího. Ale nevadí. Spíš než interakce animované postavičky a živého herce, která mimochodem vypadá úplně jinak, než jsem čekala, mě okouzlila sama Gertička, která je přes svou jednoduchost tak úžasně životná. Za zmínku stojí i mezititulky, které nepůsobí nadbytečně a rušivě jako v některých jiných němých filmech, ale vtipně se doplňují s obrazem. ()

easaque

+2* Možná ve své době to byl průkopnický snímek, který zakomponoval do hraného filmu i animované pasáže, ale z dnešního pohledu mi to nepřišlo ani moc vtipné. Proto hodnotím subjektivně jen 2 hvězdičkami a nechávám ať si na filmu uslintávají pamětníci a historikové. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Trevor

Film zachytáva Winsora McCaya spolu s ďalšími animátormi začiatku 20. storočia pri príchode do múzea, kde si spoločne pozrú kostru dinosaura. Násedne dostane Winsor nápad, ako ho znovu oživiť v podobe kreslenej postavičky Gertie na filmovom plátne. A tak sa Gertie stretne s mamutom, pochutí si na stromoch či vypije na jeden dúšok celé jazera. Toto by som si rád pozrel v kine na letnom festivale, ale musel som sa uspokojiť aj s HD restoration verziou doma... ()

• Snímek byl v USA vybrán k zachování Národním filmovým registrem. Umístil se jako šestý v knize "The 50 Greatest Cartoons: As Selected by 1,000 Animation Professionals" of filmového historika Jerryho Becka. (Mertax)
  • Jedná se o snímek, kde byla k výrobě poprvé použita keyframe animace. (Mertax)
  • Zhruba v roce 1915 se objevill plagiát, který byl mnoho let distribuován pod nesprávným označením jako film Winsora McCaye. (Mertax)