Mikrob

• angličtina Microbe (festivalový názov)
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1986, 16 min

Alegorická černá groteska o tom, jak člověk ničí vlastní planetu na příkladu mikrobů v lidském těle, je pojata výtvarně i animačně velmi precizně kreslenou ultrafánovou animací. Zároveň se tu poprvé v autorově tvorbě objevuje odlehčený humor, střídající momenty, při nichž mrazí. Třeba když se z mikrobů stane pochodující stádo, vedené hlavním diktátorem či anti-happy end. (Anifilm)

Tom_Lachtan

Lubispoti to vystihl/a přesně, podoba tam je, už jen díky tématu a zjednodušené kresbě. Ovšem ještě víc mi to připomínalo libovolný válečný film a jenom sem čekal, než hlavní mikrob prohodí žluté zástavy za rudé, nebo až se mu na těle zjeví dva blesky vedle sebe. 1Mergl ukazuje jinou tvář, než na jakou jsem u něj zvyklý (třeba z Laookona), odvrátil se od svého polomagořivého, propracovaného stylu, stejně tak papírková metoda mu možná slušela víc a ku podivu ani hudba není tak výrazná jako jinde, jenže u tohodle tématu to ani moc nevadí (i když vidět to ve stylu jeho předchozích děj by musel být zážitek). ()

ledzepfan

Dá se to někde sehnat?..uložto, youtube i torrenty v této věci zarytě mlčí :(.........napsal bych do diskuze ale něják mi to nechce můj dotaz sežrat.. ()

bratr.Milan

Znáte ten seriál „Byl jednou jeden... život“ a nelíbilo se vám jak je nerealisticky hodňoučký, pozitivní a mainstreamový s neoriginální animací, tak film „Mikrob“ je přesně pro vás. Je to animák pro dospělé a zavalí vás pořádnou dávkou deprese. Je pravda, že zmíněný seriál má určitě lepší didaktickou hodnotu, protože myslím, že mikroby se nerozmnožují pohlavně, ale dělením, takže ta romantická linka by se neuskutečnila, ale v ostatních ohledech ho toto dílo překonává. Ano je to, jak je u Mergla zvykem také alegorie lidské společnosti. Chtěl jsem dát 3* jako dobře udělanému dílu, ale ten závěr to vytáhl z průměru. ()

ostravak30

Mikrob jako alegorie na lidské žití a přístup. Pravda je, že zatím jsem viděl jen tři filmečky, z nichž nejvíc se mi líbili Krabi. Tohle je dost temné a závěr je lehce morbidní. Ale ještě více to nejspíš oceníme dnes, kdy jsme v ničení planety Země pokročili a takové nemoci, které by paralyzovaly svět se nám tu také již objevily... ()