Homunkulus

Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1984, 11 min

Animovaný film Václava Mergla o bytosti stvořené středověkými alchymisty. Václav Mergl je absolvent ateliéru prof. Hoffmeistera. Představil se už svým absolventským snímkem Proměny (1964), komponovaným a animovaným na hudbu Jana Hammera, jako výtvarník a režisér-myslitel. Snímek Homunkulus z roku 1984 je věnovaný Hieronymu Boschovi, zabývá se magickými formulacemi střetů umělého a přirozeného bytí. Jde o moderní verzi vyprávění o živé bytosti, kterou se prý podařilo vytvořit středověkým alchymistům ze zbloudilé částice kosmické hmoty. Ve filmu se pracuje nejen s ploškami, ale i s objekty a koláží. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

Proč jakmile se někde objeví animovaný film, který má v sobě jakousi hloubku, je ihned v každém druhém komentáři skloňován Švankmajer? Tohle je jednoduše Mergl - v tomhle případě na motivy Hyeronyma Boshe - kterému v mezihře dojde dech a po vynikajícím "tvůrčím" úvodu se nadechne až na samotném závěru. ()

darkrobyk

To nám ale oficiální text distributora hezky blafuje! Snímek je věnovaný Hieronymu Boschovi!, z jehož díla je poskládán úvod a pak se objeví dvě postavy v závěru. Mergl jakoby v určitých momentech překonával imaginaci samotného Švankmajera - není ani lepší, ani horší, ale stejně výborný. Hravé, nápadité a přitom k zamyšlení. Boží ruka řídí svět opravdu svérázně....! p.s. tak ale já nebudu přepisovat komenty kvůli dodatečným změnám a úpravám. Bylo to zde špatně, bylo. Místo Bosche byl uveden Arcimboldo... ()

bratr.Milan

Filmová alchymie Václava Mergla stvořila homunkula samozřejmě z hlíny a ten se jal ihned dobývati vesmír. Tento mistrův film mě tolik nedostal, ale pořád se jedná o výborné dílo, které kombinuje různé druhy animace. Mě se prostě tyto odvážné tvořivé počiny českých animátorů líbí víc než často „uprděné“ po výtvarné stránce na jistotu hrající evropské a americké animáky, neustále opakující jednu formu animace. Tito čeští tvůrci, a není jich málo, však po divákovi vyžadují aktivní zapojení při sledování a přemýšlení, protože často nebývají doslovní a nechávají divákovy prostor spoluvytvářet význam viděného podle jeho vlastních znalostí a zkušeností. Prostě vás vedou k růstu a tvořivému přístupu k tvorbě i k životu. Když ale na to divák nepřistoupí, pak od něj můžeme slyšet něco ve smyslu: „Nepochopil jsem, co tím chtěl tvůrce říct.“ Tito tvůrci vyžadují trochu inteligence a ochoty přemýšlet, i když to někdy bolí. Ale jak se říká: „Co nic nestojí, za nic nestojí!“ Kdo překoná tuto mozkovou a srdeční lenost, bude odměněn. ()

honajz

Tohle jsem moc nepobral. Jako prostřední část jak z psychedelického opojení se mi líbila, jen mi moc připomínala předchozí autorovy Proměny, část s malinkatým homunkulem, jak se snaží dostat ze své baňky a vyrábí si raketu, sice jiný styl, ale také fajn. Ale to s těmi zvěrokruhy na nebi, jejich výletem na Zemi do panenky na hraní (a jak se dostali zpět?), srdce homunkula, z něhož se zrodí Adam a Eva a odejdou do hlubin vesmíru, no nějak mi to přišlo nějak příliš. Do toho hraje variace na středověkou hudbu, jenže se středověkem se zde vůbec nehraje, a nakonec se nedozvíme nic pořádného ani o Hieronymu Boschovi. Přišlo mi to prostě samoúčelně přeplácané. ()

Karlos80

Úlet jako sviňa fakt. Zároveň ale i výtečné takové mysteriózní, destruktivní vyznění v tomto krátkém sci-fi snímku loutkově alchymistickém a zároveň i astrologickém. I když to vše vypadalo trochu chaoticky, tak tento filmeček byl jinak opravdu velice příjemné překvapení třeba zrovna pro ty kteří s tvorbou Václava Mergla ještě do nedávna nebyly moc dobře seznámeni. ()