Tvoji priatelia a susedia

• Česko Tví přátelé a sousedé (viac)

Některé z her amerického dramatika Neila LaButea (nar. 1963) se objevily i na našich jevištích, mj. Tlustý prase, Trůn milosrdenství, Venuše nosí XXL, Bash, Návraty hříšníka nebo pásmo jednoaktovek Autobahn. Prosadil se také jako filmař adaptací vlastní hry o nepěkném žertu dvou kamarádů, kteří se vyžívají v pomstě na ženském pokolení, Mezi námi muži (1997). V podobně cynickém duchu natočil i svůj druhý autorský snímek Vaši přátelé a bližní (1998).
Na výjevech ze života šesti postav (tří mužů a tří žen), jež procházejí různými vzájemnými vztahy, načrtnul nelichotivý portrét sobecké generace dobře situovaných mladých lidí (yuppies), kteří v jakémkoli partnerském vztahu nedokážou myslet na toho druhého. Snímek, v němž se neobjeví jediný exteriér(!!), se odehrává v moderních bytech, lepších restauracích, posilovnách a značkových obchodech, symbolizujících jejich nadřazené postavení, jež je v příkrém rozporu s jejich citovou nemohoucností. Město, v němž se film odehrává, zůstalo záměrně neidentifikováno, a přestože v něm cítíme spíš východní pobřeží Spojených států, celý film byl natočen v Los Angeles. (oficiálny text distribútora)

Violeta

Trochu mi to připomínalo rčení o kameni a cihle.. No, docela dost. Nechci zabředávat, jen musím poznamenat, jak moc mě překvapila Nastassja Kinski – nikdy bych si ji nedokázala představit v roli sympatické lesbické blbky, to je jedna věc. A druhá? Máme jednu společnou věc – debilní otázky. Ale jinak si myslím, že takhle to fakt nefunguje. Ne takhle hustě, existujou přece pravidla. Sakra. Ale nechci zabředávat. ()

katakomb

Určitě to není film pro každýho, rozhodně ne pro toho, kdo hledá akci. Každopádně skvělé dialogy, které se točí prakticky pořád kolem jednoho a téhož, ale rozhodně nenudí. Ne-umění komunikace a vést rozhovory, nebo vést velmi špatné rozhovory, které střídá trapné ticho během času, kdy se snaží muž dostat ženu do postele; naopak důsledky přehršle špatné anebo vůbec nechtěné komunikace na vztah a vzájemné soužití. Herecky velmi zdařilé a uvěřitelné, film rozhodně není nijak agresivní ani nevnucuje prvoplánově trapné humory... ()

bohemia_regent

Povrchní a s narůstající stopáží stále nudnější. Marná snaha o humor za každou cenu (ten funguje opravdu zřídkakdy), marná snaha zaujmout rádobyotevřeností, která se navenek projevuje hlavně vysokou koncentrací verbálních vulgarismů. Ne že bych proti nim něco měl - tedy pokud nepůsobí samoúčelně, jako je tomu v případě tohoto filmu. Možná není fér poměřovat režiséra s jeho podstatně geniálnějším kolegou Ingmarem Bergmanem, ale tady se to přímo nabízí: Slavný Švéd dokázal s pomocí minima prostředků jít ve zkoumání sexuality do mnohonásobně větší hloubky, ať už v komediích (Úsměvy letní noci) nebo v psychologických dramatech (Mlčení, Persona). Škoda, že Neil LaBute nevyužil možnost zvýraznit téma, které se doslova vnucovalo: Ukázat, že více či méně úspěšně zakrývané mindráky a většinou už ani nezakrývaná sebestřednost protagonistů mají svoje kořeny v jedné z odvrácených stránek života ve svobodné společnosti západního typu - kterou je u ne zrovna zanedbatelné části populace stres z pocitu permanentního žití pod Damoklovým mečem hrozby neúspěchu -, a jak se tohle všechno projevuje v soutěživosti a neustálém (sebe)ujišťování o vlastních schopnostech, přičemž zde hlavní postavy nakonec víc soutěží než souloží. Vždyť i při těch občasných sexuálních hrátkách je pro ně koncentrace na dosažení co nejlepšího výkonu důležitější než obyčejné potěšení nebo dokonce přirozená radost ze souložení. ()

Jaroslaf

Náhodou příjemnej snímek, velice mi sedlo civilní herectví všech zúčastněných a že film byl takovej reálnej, aspoň mně to přišlo dost ze života. Třeba když muž ženě oznámil, že ví, že ví o její nevěře, žena nechytila nějakej pitomej deklamující hysterák, ale hezky potichu se rozplakala, tak jak by ste to udělali taky. Snad první film, kde mi Ben Stiller téměř nevadil a přišlo mi, že opravdu dokázal hrát. ()

vobrn

Není to klasický skvělý film s jasným vývojem děje a vyvrcholením. Je to spíše sonda, virtuální dokument zachycující dvě roviny moderní euroamerické střední třídy. Lidskou - úpadek mužství (chlapi raději kecají, než souloží) a nudící se ženy a rovinu společenskou, dekadentní, kde lidé mají moc materiálních požitků a tak se zaobírají kravinama. Skvěle ubíhající a zahrané. Člověk si to užije jaksi v klidu, není to "filmová bomba". ()