Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline vychovávají dva vlastní syny a adoptovanou dceru. Všechny děti jsou velice nadané, při troše nadsázky by se dalo říci geniální. Jednoho dne však Royal, gurmán života a milovník žen, rodinu opustí, což jak se později ukáže, poznamená jeho potomky víc, než by si kdo myslel. Uplyne dvacet let, Etheline se chce vdávat za dlouholetého přítele rodiny, dcera Margot se rozchází se svým manželem a vrací se do rodného domu, podobně jako její ovdovělý bratr Chas se svými dvěma malými syny, o které se panicky bojí (jeho manželka tragicky zahynula). A najednou se objeví na scéně zestárlý Royal, který rozházel všechny peníze a vzal by zavděk i chladnoucím rodinným krbem. Nikdo ho nevítá s nadšením, ale když prozradí, že je těžce nemocný, rodina se nad ním slituje. Z dalekých cest se vrací domů i další syn Ritchie a tak jsou všichni zase pohromadě pod jednou střechou. Jenže každý si nese v sobě traumata svého života, dětské vzpomínky i minulé vztahy a celá ta rodinná pospolitost se začíná proklatě komplikovat. Napovrch vyplouvají skutečnosti, o nichž nikdo neměl odvahu mluvit... Inteligentní, svěží a vtipná komedie o složitosti rodinných vztahů a síle rodinných vazeb s výborným Genem Hackmanem (Zlatý glóbus) v hlavní roli a hvězdným obsazením dalších postav byla kritiky prestižního listu New York Times označena jako nejlepší film loňského roku. (oficiálny text distribútora)

Cimr

Teda zasmál jsem se podstatně víc než třikrát, ale přesto mě tohle dílko nijak zvlášť neoslnilo. Zpočátku se mi líbila rozpustilost příběhu, ale pak mi to celé tak nějak zevšednělo. O to víc mě to mrzí, že tam hrají mí oblíbenci Stiller, Wilson a Murray. Vím, co chtěl Anderson filmem říci (rozpad rodiny, pokřivené vztahy mezi nejbližšími, odpouštění..), ale přesto se mnou konec nehnul. Na to je to příliš povrchní. ()

dobytek

Taková zvláštní rodinka je plná takovýho zvláštního a hodně suchýho humoru, kterej sice občas pobaví, ale po většinu času jsem si jenom tak řikal, že tohle asi mělo bejt jako vtipný, ale na mě to nějak nefunguje. Zkrátka mě to moc nezaujalo a nezachránila to ani účast několika mejch oblíbenejch herců. ()

Dudek

Velmi povedený pohled na neobyčejný život jedné netradiční rodinky. Wes Anderson mohl natočit hlubokou sondu do duší jednotlivých hrdinů a natočit povedené drama, jenže jeho přirozenějším žánrem je komedie a přesně podle toho k Takové zvláštní rodince přistupuje. S jednotlivými hrdiny jsme seznámeni v samotném úvodu a teď zbývá kupa času na odhalování spleti jednotlivých vztahů a zejména nejniternějších pocitů. Díky zajímavému nadhledu a povedený fórkům je snímek oživen, díky čemuž nenudí ani v jednom okamžiku. ()

kobejn

Tak z Wesovejch filmů se mi tendle líbil nejvíc - tady to myslím byla trefa do černýho - dokonalá esence absurdity, černého a suchého humoru - tendle svět, který tu Wes vytvořil, je zcela originální a má své vlastní pravidla, která jinde neplatí a ani v jeho jiných filmech tak dokonale nefungují, navíc maličkost - všichni herci byli skvělí, takže jo, to se povedlo. ()

mis-ko

Tvári sa to ako komédia, ale nesmejete sa. Tvári sa to ako dráma, ale nenúti vás premýšlať. Mohlo to byť o vzťahu otca k "zabudnutým" deťom, ale je to len o otcovi. Mohlo to byť o ľúbostnom vzťahu medzi nevlastnými súrodencami a to je vlastne jediné čoho sa dočkáte a stojí to za to. Príliš dlhá reklama na Adidas. ()

• Jestřáb, jež ve filmu účinkoval jako Mordecai, byl během natáčení unesen a únosce požadoval výkupné. Produkce nemohla odložit natáčení, a proto byl jestřáb nahrazen. (HellFire)
  • Scény na lodi s Richiem se natáčely na americké lodi Kings Pointer na Long Islandu. (HellFire)
  • Na začátku filmu říká vypravěč, že Margot Tenenbaum (Gwyneth Paltrow) utekla z domova poprvé ve 12 letech, a že podruhé utekla o 4 roky později, kdy také ztratila polovinu prstu. Logicky by jí tedy mělo být v době úrazu 16 let, ovšem když Margot vypráví svým synovcům o této události, řekne, že jí bylo 14 let. (hansel97)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (viac)