Denisa (Dita Parlo) je přijata jako reklamní modelka v pařížském obchodním domě Ráj žen. Konsumní gigant ovšem ohrožuje malý obchod jejího strýce. (MacGuffin)

Rosomak

Ještě němý, skvěle natočený film, který dokáže zužitkovat všechny ty fígle pozdního němého filmu. Byl jsem unešen hlavně kamerovými jízdami a ladným pohybem, se kterým kameraman plul v prostoru diegeze a o které opět na začátku zvukového období filmové výrazivo přišlo... ()

raroh

Zola (román U štěstí dam) transformován do prostředí 20. let 20. století se ukazuje tak, že je to autor silně nadčasový a platný i dnes: v Duvivierově filmové verzi tedy - bourání starých staveb ve prospěch obchodního imperia, likvidace malých živnostníků, odosobněné velkoměsto, načančačaný svět obchodního domu, za jehož slupkou je jen vykořisťování personálu a dravčí mezilidské vztahy. Snímek působí stále neuvěřitelně moderně a hluboce. ()

Willy Kufalt

Sociální drama z posledního němého filmu Juliena Duviviera je situováno nejen do pařížského obchodního domu Ráj žen, ale soustřeďuje se především na dopad vzrůstajícího velkopodniku na rodinu majitelů "konkurenčního" zapadlého krámku na protilehlé ulici. Scéna, kdy přicházejí za strýcem úředníci s příkazem k vyklidnění bytu a majitele při představě bourání domu popadá v zuřivosti amok, je natočena excelentním způsobem s rychlým střihem, působivým otáčením kamery i trikovým prolínáním mezi záběry. Jde o rozhodně vrcholní pasáž filmu, ve kterém si Duvivier dal na vizuálních kompozicích u většiny scén s dialogy (před oponou, na ulici mezi davem, na balkonu velkého domu a pod.) nesmírně záležet. U Štěstí dam se může pochlubit i po 90ti letech slušnou atmosféru, ač pomalší tempo vyprávění komorního dramatu logicky ztrácí pro současného diváka na jisté atraktivitě. Doplnit jí může nově nahraná hudební složka obsahující i zpívané árie, v jedném případě skoro komickou (na slavnosti u koupaliště). Ovšemže mírné odlehčení ve vážném ději zůstává na místě. PS: Kdo se první ukáže v plavkách, dostane od strýce dárek! :-) 75% ()

StaryMech

Příběh, který je přímočarou obžalobou pokroku, jak ho chápali klasici literárního realismu a naturalismu, Duvivier převedl do moderní filmové řeči jako fascinující hemžení zboží a ženských tváří v titulním chrámu konzumu. "Kdo ovládá ženy, ovládá svět"; dnes se zdá, že svět ovládnou ženy kopírující mužské vzory. Nechtěl jsem uvěřit tomu, že to byl sám Zola, kdo vymyslel tak neústrojný konec; jak napsal jistý kritik, jestli nějaký režisér propásl příležitost změnit závěr předlohy k lepšímu, byl to Duvivier v "U štěstí dam". ()

MacGuffin

Mladý sirotek Denisa (Dita Parlo) je přijata jako reklamní modelka v pařížském obchodním domě ´´Ráj žen´´. Konsumní gigant ovšem ohrožuje malý obchod jejího strýce..., H. - Dita Parlo (Denise Baudu); Pierre de Guingand (Octave Mouret); Nadia Sibirskaïa (Geneviève Baudu); Armand Bour (Monsieur Baudu); Ginette Maddie (Clara); Germaine Rouer (Madame Desforges); Andrée Brabant (Pauline) ()