Reklama

Reklama

Kronika vášně

  • Belgicko Rolande met de blés (viac)
všetky plagáty

Mladý ovdovělý aristokrat se zamiluje do ženy, která ho ošetřovala za první světové války, a rozhodne se oženit se s ní i přes nesouhlas rodiny. (Netflix)

Recenzie (4)

forminx 

všetky recenzie používateľa

Rolande met de blés je podmanivým dobovým filmom o démonickej láske-posadnutosti, konflikte tradičných hodnôt a modernej neviazanosti, rovnako ako aj o spore dvoch generácií – predvojnovej a povojnovej. Mizanscéna je fantastická, či sa už jedná o Art Nouveau vitrážové okná a zábradlia, alebo honosný interiér Renierovho panstva. Samotná Rolande je secesnou bohyňou a démonickou femme fatale. Je to postava, ktorá v sebe nesie symbol novej doby – divokých "roaring twenties". Renierov postupný úpadok nie je len úpadkom jeho rodu, ale aj celej generácie – tento motív je podporený finálnou scénou. Zaujímavá je taktiež postava doktora Fergusona zbierajúceho rôzne anomálie a kuriozity, ktorý mal paradoxne jednu takú anomáliu celý čas pred sebou – postupujúcu Renierovu obsesiu. Fascinujúca bola aj rovina zahŕňajúca diskusie o smrteľnosti a zachovaní večnej mladosti cez šíriacu sa výstavbu sietí salónov krásy – žeby úvaha nad tým ako nastupujúca povojnová generácia vďaka rozmáhajúcemu sa materializmu zabúda na hodnoty, ktoré majú potenciál prekonať krátkodobé módne výstrelky ? ()

Andreas 

všetky recenzie používateľa

Konec ještě nikdy nekorunoval dílo tak výrazně. Závěrečný záběr je naprosto geniální, nezemský a utvrzuje film na jasných 5, pokud vám to ještě opravdu nedošlo ani při předchozí scéně. Podobně jako u pozdějších vyndaných Brugg a vůbec celého Verhaverta je třeba ignorovat ty české rychlonázvy, zvláště když tu mají postavy tak skvělá jména. Rolande je film o lásce, jeden z mála, dalšími jsou už jen: Max et les ferrailleurs, Les Amants du Pont-Neuf, Átame!, Blue Velvet a samozřejmě Inherent Vice. ()

Reklama

Reklama