Mierumilovný šerif mestečka Firecreek - farmár Johnny Cobb - musí čeliť bande gangstrov, ktorí jedného dňa vtrhnú do mestečka. Ich vodca Larkin si totiž musí ošetriť menšiu ranu. Banditi sú vo výhode - obyvatelia mestečka sú zastrašení a gangstri majú z toho zábavu. Larkin ich správanie síce neschvaľuje, až sa rozhodne, že si overí svoju vodcovskú úlohu: šerif Cobb tiež nie je ochotný trpieť vo svojom meste týchto asociálov. Napokon jeden z banditov napadne miestnu indiánsku ženu - Meli - ale mentálne slabší Arthur jej príde na pomoc a útočníka zhodou okolností zabije. Cobb Arthura zavrie za mreže - lenže gangstri vtrhnú do väznice a chlapca lynčujú. Cobb pochopí, že musí zasiahnuť. (oficiálny text distribútora)

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +herci, relativně příběh, vystupňovaná atmosféra –občas hodně zdlouhavé, některé vedlejší dějové linie/// Dívat se na to dalo, i když v jistých momentech už to začalo být zdlouhavější. Dnes bych řekl, že to mohlo být ještě drsnější, tedy čekal jsem to drsnější. Zajímavé charaktery postav (hlavně některých) jsou dobře napsány. Ovšem vadili mi někdy zbytečné dějové linie. Ve výsledku však film zachránila závěrečná přestřelka, která je uvěřitelná./// Celkem 59%/// ()

Historik

Spíše komorní a psychologický western, který připomíná V pravé poledne (situace šerifa, kterého obyvatelé městečka nechají samotného proti přesile), nebo ještě více Vítejte do zlých časů (bezbranné městečko je vystaveno násilí, kterému se nedokáže postavit, šerif je i zde formální). Napětí je velmi dobře stupňováno, jednotlivé jednající postavy dobře napsány i zahrány. Snad jen James Stewart měl více o čem hrát než Henry Fonda. Celou dobu jsem se obával závěrečné přestřelky - od začátku bylo jasné, že vše bude směřovat právě k tomuto bodu - a musím napsat, že mě velmi mile překvapila. Bál jsem se, aby film, který mě stále více pohlcoval, který se mi stále více líbil, nebyl pokažen právě tou finální akcí, která tentokrát nebyla úplně čitelná dopředu. Film mohl skončit smutně i happy endem, i když připouštím, že druhá možnost byla pravděpodobnější. A právě zde byl problém. Jak obstojí šerif, který snad ani neumí zacházet se zbraní, proti několika zkušeným hrdlořezům. A že Fonda uměl střílet velmi přesně, navíc od pasu, už jsme viděli. Nakonec to ale dopadlo na výbornou. Závěrečné střetnutí bylo uvěřitelné, netuctové, nádherně korunovalo výborný film. Neprávem zapomenutý western. Výborná podívaná. Je to mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. V těchto případech se obvykle, když vidím, jak někteří filmoví odborníci na těchto stránkách fundovaně napíšou odpad, kloním k tomu vyššímu hodnocení. ()

Deverant

Firecreek není město smolařů. Firecreek je město deprivantů. Ani jeden z jeho obyvatel není schopen jakéhokoli intencionálního jednání (i Arthur zabíjí pouze omylem), a jediný kdo by se zdál být k němu disponován, tj. Cobbova manželka a autoritativní Dulcie jsou od počátky vyloučeny z dění porodem, tedy de facto svým ženstvím. Ostatní setrvávají v letargii narušené jen nabádáním Cobba buď k větší aktivitě nebo k větší pasivitě. Důvodem proč je Cobb odhodlán položit svůj život, a to i ve chvíli kdy Larkin chce odjet a nepředstavuje už pro něj ani pro město žádné nebezpečí, není nic jiného než snaha být poslušen naléhání velkého Druhého. Proto mu nakonec nestačí pouze Larkina vyhnat, je nutné ho zabít (a ne náhodou je toho nakonec neschopen a ten kdo to musí provést je - žena), aby se mohl opravdu, a ne pouze titulárně, vřadit do Symbolična, které se tímto činem zároveň může restaurovat ve své neporušenosti. Pětice desperátů, prchajících z nejasných důvodů do bezzákonosti, anomičnosti hor, je totiž pro město v podstatě vpádem Reálna, jak o tom mluví i ztroskotalý advokát (ztroskotalý na neschopnosti se rozhodovat, jednat), když říká, že děs, který mezi obyvateli Firecreeku vzbuzují, pochází z jejich jinakosti a neschopnosti města tuto jinakost přijmout, z narušení zaběhlé rutiny, z toho že nevědí co se může stát a jejich jistota, že dnešek bude stejný jako včerejšek je zpochybněna. Proto Cobb musí zcela nesmyslně riskovat svůj život, dokonce i přes Larkinovu jednoznačnou nechuť ho toho života zbavit, proto je vlastně daleko krvelačnější než zabiják Larkin, proto musí všichni desperáti nakonec zemřít, aby byly ostrohy Reálna zatlačeny zpět a Symbolično bylo obnoveno ve své celistvosti. ()

Dale

Western s výborným námetom, ktorý mal ale dostať do rúk nejaký schopnejší režisér, aby z toho vzniklo niečo kvalitnejšie. Už len obsadenie môjho obľúbenca Jimmyho Stewarta do role otca dvoch malých chlapcov a tretie dieťa je na ceste v jeho 60ich rokoch... Aj keď typovo sa k nemu táto úloha hodí, chcelo by to niekoho o 30 rokov mladšieho. Dej sa prvú hodinu doslova vlečie a takmer nič sa nedeje, tá atmosféra neistoty a strachu sa tu dala určite navodiť oveľa lepšie. Ani záverečné zúčtovanie nepôsobí dvakrát vierohodne, aj keď je dopredu jasné, ako to musí skončiť a je jedno, že proti sebe stojí banda zabijakov a starý roľník. Z rán netečie krv, len sa spraví malý fľak na oblečení, zranená noha Stewartovi nevadí, aby sa s ňou pohyboval akoby mu nič nebolo... Jasné, že nečakám na tie roky niečo v štýle Tarantina, no Leone alebo Peckinpah by to rozhodne natočili šťavnatejšie. Už len ten úvod, keď natrafí dvojica Elam-Lockwood na krásnu blonďatú Brooke Bundy vám naznačí, ako nevýrazne a amatérsky ten film bude natočený. Dievča chce pred nimi utiecť, pričom od jedného cúva k druhému, potom sa namáhavo brodí plytkým potokom a vyčerpaná sa zhodí na druhý breh, kde si k nej dvojica kľudne dôjde. A potom miesto toho, aby sa rozbehla ozlomkrky preč, sadne si na zadok a začne hrabať nohami po zemi, pričom pôsobí ako keby vôbec nechcela utiecť, len nechce vyzerať, že by im najradšej hneď vletela do náručia, tak akože trošku pohýbe nohami. ()

burina

Psychologický western, ktorý ma postupne dostával. Zo začiatku mi vadila istá nelogickosť v konaní postáv, na konci som ale pochopila, že práve tak to malo byť. Dokonca aj James Stewart na konci zahodí všetku apatickosť a záver je vskutku napínavý. A len tak naokraj - postava Arthura je priam šitá na Jamesa Deana a Robert Porter sa na neho aj neuveriteľne podobá. Nenechajte si tento film v TV ujsť, tých 62 percent vôbec nevypovedá o jeho skutočnej kvalite. ()