Zlatá horúčka na Klondiku

• Československo Zlatá horečka na Klondiku (viac)

Je léto roku 1897 a v Skaqway na Aljašce přistává starý kolesový parník Amelia s téměř tisícovkou zlatokopů na palubě. Všichni podlehli zlaté horečce a v touze po bohatství chtějí dosáhnout Yukonu. Je mezi nimi také dobře stavěný mladík s kymácivou chůzí námořníka. Je mu dvacet let a jmenuje se Jack London. Krátce po příjezdu do Dyea Beach, si Jack znepřátelí Soapy Smithe, seznámí se s Swiftwater Billem - hazardním hráčem z donucení a veteránem mnoha výprav za zlatem a zachrání psa, německého ovčáka Bucka, před brutálním výpraskem darebáka Willa Ryana. Od té chvíle se Buck stane Jackovým nerozlučným společníkem a Ryan zapřisáhlým nepřítelem. Brzy poté se zlatokopové vydávají na strastiplnou cestu jejímž cílem je Klondike. Před nimi je řada děsivých překážek, sníh, mráz, vyčerpání a také legendární Chilcoot Pass.

Ledovou pustinou se táhne zástup lidí, kteří nesou na zádech svůj náklad k vrcholu, kde čeká stráž kanadské hranice, která dbá o to, aby žádný člověk, který sebou nemá nezbytné minimum zásob nutných k přežití další cesty, nemohl pokračovat dál. Ti kdo projdou sítem pohraničníků směřují k Lindemanovu jezeru, kde si musí postavit, nebo koupit člun dřív než řeka zamrzne a uzavře tak cestu na Klondike až do pozdního jara. Jack a jeho společník to stihnou, pokřtí svůj člun "Yukonská krasavice" a vezmou na palubu i Belindu MacNairovou s jejími dvěma dívkami, které hanebně zanechal osudu jejich společník Will Ryan. Podaří se jim proplout bezpečně přes nebezpečné peřeje a bezpečně dorazit do Fort Selkirk. To však zdaleka není konec dobrodružství. Do Dawsonu zbývá ještě mnoho mil a na cestě číhá řada nebezpečí, například Will Ryan v čele bandy vrahů. (oficiálny text distribútora)

majo25

Pokus o biografický príbeh o Jackovi Londonovi nedopadol veľmi dobre. Jeho vizuálna stránka pôsobí slabo aj keby to bol televízny film. Príbeh je typické klišé o čestnosti v drsných podmienkach a o takých trápnych kvázikomických scénach, že sa to pomaly nedalo pozerať...plus do toho hrala otrasná piánová skladba. Pomaly neviete, čo máte brať vážne, keď už aj pokusy o zlikvidovanie so sekerami sú brané humorne. Po pozretí snímku mi prakticky neostalo nič podstatné v hlave, nič, čo by za to stálo. Pekná príroda a scenéria je jedna vec, ale keď si ju kamera ani nedokáže vychutnať, réžia nesúvisle skáče z jedného momentu na druhý, nie je to takmer žiadny prínos. Ani postavy sa mi nezdali dostatočne vhodné či sympatické...príklad: záporák - tlstý a celý v čienom - pôsobil ako reverend. Hodnotenie: 45% ()

Han22

Film na motivy nikoliv románu, ale života Jacka Londona na Klondiku, kde kromě Steigera nikdo moc nehraje. Trošku do westernu (saloony, westernové městečka, přestřelky na opakovačky), trošku dobrodružný (závody psích spřežení, sjíždění divoké řeky, divočina). Občas se objeví krásné záběry přírody, občas je to vtipný, občas smutný, nechybí odporní záporáci i pár postav tak nějak uprostřed, a nevyužitý pes z Volání divočiny. Hlavní hrdina je tak trochu arogantní, prchlivý blboun, který sice mírně prozře, ale asi se příliš nezmění. Rozhodně to nikoho neurazí, ale jde spíše o epizody ze života v divočině než silný příběh a tyhle filmy z mrazivé pustiny jdou tak trošku mimo mě. Dokonce mám pocit že jsem to jako dítě určitě viděl, ale moc mě to nestrhlo ani tehdy. Slušné 3*. ()

LiVentura

Pěkný western ze severu z dob a míst Jacka Londona. Proti hrdinovi stojí zákeřný obchodník, skvělý Rod Steiger, se svou bandou hrdlořezů. Boje o čest, saloon v horském městečku a o život mohou začít. ()

Horácius

Kdysi to byl pro mě jeden z nejlepších filmů. Po čase jsem to viděl opět a je pravda, že mi připadlo, že strašně zestárnul, a to mě hodně zamrzelo. Na jeho slabém vyznění se však jistě také podílel příšerný dabing, takže je moje hodnocení možná mírně nespravedlivé. Je škoda, jak některé filmy po čase ztratí na síle. ()

FritoleXx

Život Jacka Londona jsem nikdy příliš nestudoval. Jediné seznámení "s ním" bylo prostřednictvím knihy Bílý tesák, asi jako u drtivé většiny lidí, a netuším tedy, jaký to byl vlastně člověk krom toho, že byl silný alkoholik. Pokud Klondike Fever mělo být nahlédnutí do jedné z jeho životních kapitol, což asi úplně nebylo, neb tvůrci na samém začátku upozorňují, že jde částečně o fikci, tak si u mě moc sympatií nezískal. Jack je zde vyobrazen jako mladý arogantní pitomec, který možná ohromí svou frajerskou zásadovostí a neústupností, nicméně těžko takové postavě vyloženě fandit. Film samotný pak nějak neví, na koho vlastně cílí. Většina filmu působí jako rodinná podívaná, ale v určitých momentech ukáže i drsnost doby a pro nějakou tu krvavou ránu nebo zabíjení se tu nejde daleko. Dokážu si představit, že pro odrostlejší děti může jít o fajn dobrodružnou podívanou, díky které naberou zálesácké sklony, avšak stále tu je třeba Terence Hill a Bud Spencer, jejichž westerny na mě zapůsobily podstatně více i díky mnohem sympatičtěji pojatým rolím. ()