Příběh dvou mladých židovských chlapců, jejichž životní cesty se protly koncem druhé světové války. Oba jsou výborní studenti, sportovci a přesvědčení stoupenci židovské víry. Ta je však zároveň paradoxně rozděluje, neboť Reuven (z jehož pohledu je příběh vyprávěn), je díky svému modernímu otci od malička učen, aby pochyboval a tázal se, zatímco Danny je příslušník ortodoxní komunity Chasidů a stejně jako jeho otec rabbi přijímá víru slepě. Reuvenův otec, profesor a novinář, bojuje za vznik židovského státu, Dannyho otec věří, že novou židovskou vlast musí založit Mesiáš a snahy Ben Guriona považuje za kacířství... Mezi oběma mladíky i přesto vznikne silné přátelství, jemuž se zprvu daří překonávat bariéry mezi jejich společnostmi, ovšem vyhrocení politické situace se posléze odrazí i na něm... (oficiálny text distribútora)

d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1981 - 1. cena Grand Prix des Amériques, Špeciálna cena ekumenickej poroty (spolu s filmom "Ko to tamo peva"), Najlepší herec (Rod Steiger) ()

kyselina

Velice podařená adaptace stejnojmenné prvotiny Chaima Potoka. Na projektu začal pracovat jistý Roger Harrision, fundamentalistický metodista z New Orleansu, který chtěl ukázat světu, že existují i američtí hoši, kteří berou studium, své rodiny i celý svět vážně, a že ne každý americký mladík touží po drogách a sexu. Právě tento člověk sehnal peníze a nechal napsat scénář, a jak několikrát poznamenal Chaim Potok, on mu věřil. Společně vybrali lidi, kteří už za sebou měli produkci mimořádně kvalitních filmů – a opět vše fungovalo na bázi důvěry. Autor byl s výsledkem velmi spokojený a sám dokonce zazářil ve vedlejší roli profesora. ()

blackJag

"PO 2000 LETECH EXILU SE OPĚT MOHOU VRÁTIT DOMŮ." Velmi soustředěný pohled na židovskou komunitu v Americe. Ustanovení Izraelského státu jako zkouška přátelství dvou kamarádů z různých "stran barikád", fanatici, umírnění, tradice... Z filmového hlediska skvělé, výprava, Steigerův rabín, je to ale podle knihy a je to poznat, jako by některé "nedůležité" kapitoly chyběly. 65% ()

trepka

trochu mě mrzelo, že z filmu bylo vypuštěno to, co se mi v knize líbilo asi nejvíc...reakce na smrt prezidenta, příběhy z nemocnice, atd...ale ono to nevadí, protože celý film je trochu o něčem jiném. Je to vlastně strašně lidský příběh dvou Židů, co si myslí něco jiného, zajímá je něco jiného, ale přesto si rozumí. a film má navíc skvělý konec. ()