Rocková hvězda Rose, jejímž předobrazem je Janis Joplin, se během svého posledního koncertního turné snaží vyrovnat s neustálým tlakem, který na ní vytváří její bezohledný manažer. Životní styl "Sex, drogy a rock n' roll" jí však situaci vůbec neulehčuje, ba naopak, a končí nevyhnutelným kolapsem...

Film byl nominován na čtyři Oscary (za Nejlepší zvuk, Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a za Nejlepší střih), nezískal však žádného. (havLord)

blitzer

Janis Joplin byla možná předobrazem Rose, ale maximálně tak v tom, že to byla ne příliš pohledná rocková zpěvačka, která se ufetovala k smrti. Jinak mohl být totiž předobrazem Rose v podstatě kdokoliv jiný z této branže (ve skutečnosti mi nejvíc připomínala kombinaci Courney Love a Dee Snidera). Film samotný nebyl vůbec špatný, ale k dokonalosti mu něco chybělo; bylo to takové trochu plácání se odnikud nikam a chvílemi se dostavovaly i pocity nudy. Ty byly nicméně pokaždé rozptýleny scénami z pódia, při nichž předváděla Bette Midler (kromě jiného držitelka čtyř cen Grammy) fantastický výkon. ()

danecek24

37. Zlatý Glóbus za rok 1979 - cena (3) - *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Bette Midler, *Nejlepší filmová píseň - "The Rose" - Hudba a text Amanda McBroom, *Objev roku (herečka) - Bette Midler + nominace (2) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Frederic Forrest ()

Jara.Cimrman.jr

Obvykle mi nečiní nijak zvláštní potěšení dvě hodiny sledovat hysterickou, zfetovanou a nijak zvlášť sympatickou ženu, ale to, co Bette Midler předvádí na pódiu, je prostě fantazie. Mimo její pěvecká vystoupení to bylo trochu utrpení, ale jakmile rozvibrovala své hlasivky, tak bylo snadné na všechno ostatní zapomenout. Naštěstí to dělala poměrně často. ()

mm13

Napriek tomu, že vo filme sledujeme len pár posledných dní zo života speváčky Rose, dozvieme sa o nej všetko podstatné. Bez pomoci retrospektív, bez objasňujúceho sprievodného hlasu. Klobúk dolu. Plus platí, že The Rose nie je film o bezohľadnosti hudobného priemyslu, cicajúceho prostriedky svojho bohatstva do morku kostí. Skôr štúdiou seba-deštruktívnej osobnosti, uväznenej v absurdnej posadnutosti za naplnením amerického sna o úspechu a uznaní a zároveň túžby po najobyčajnejšom ľudskom cite. Len vo vzácnych chvíľach idú obe polohy ruka v ruke, inokedy to majú na striedačku, hlavne sa však v princípe a dlhodobejšej perspektíve navzájom vylučujú. Málokomu sa podarí získať si priazeň miliónov a lásku jedného zároveň... A niekde na pozadí sa vám po dopozeraní tohto snímku možno začne vynárať tiež otázka, o čo je horšia feťáčka skapíňajúca v tmavej uličke, od tej istej feťáčky, na ktorú sa usmialo šťastie a aspoň na chvíľu zažiarila na pódiách... či vlastne o čo je tá druhá lepšia. Dosť hustý potenciál na jeden nenápadný hudobný film. ()

VanTom

"Hipísácky" otevřenému portrétu unavené, vnitřně vyhořívající, (sebe)destruktivní rockové hvězdy pevným hlasem vládne naprosto autentická Bette Midler. Svou rozpolceností v nemožnosti spojit "sex, drogy & rock'n'roll" s normálním životem (láskou) si získá naše pochopení, přestože žádnou zulíbáníhodnou bytůstku nepředstavuje. ()

• Pracovní název snímku byl Pearl a odpovídal tak názvu LP desky Janis Joplin, vydané rok po její smrti. (Cherish)
  • Bette Midler bez problémů zvládla i veškeré pěvecké party filmu sama. (Cherish)