Když Willovi Stonemanovi zemře otec, musí se sám postarat o matku a jejich ranč. Aby získal nějaké peníze, rozhodne se zúčastnit psích závodů na trase z Winnipegu do St. Paul. Tato trasa je určená jen pro ty nejsilnější muž, kteří musí obstát v konkurenci i za zlého počasí a složitého terénu. Willovi se až na pokraji sil podaří zdolat cíl jen díky jeho úžasné vůli a vytrvalosti... (oficiálny text distribútora)

Crust

Viděl jsem to poprvé v TV ještě v dětství, tuším že rovnou v roce 1994, kdy to tehdy uvedli ještě pod správným a normálním názvem Železný Will, než si zase někdo z českých distributorů usmyslel, že to za každou cenu musí přejmenovat, hlavně aby to náhodou nemělo podobný název jako originál. No co dodat, jako fanouška psích spřežení mě to zaujalo už v upoutávkách, takže jsem si to musel natočit z TV na VHS, abych se na to mohl dívat pořád dokola. Ale ani zdaleka to není film pouze pro děti nebo kynologické maniaky, naopak, je to univerzální příběh o jednom velkém srdci, mladickém nadšení a touze jít za svým snem i přes všechny překážky světa. Režii ani výpravě nemám co bych vytkl, kromě silného příběhu je zde i spousta úchvatných sportovně-akčních záběrů. A v neposlední řadě naprosto geniální soundtrack od Joela McNeelyho. U Disnyeho si zkrátka uměli pohlídat kvalitu. ()

Karush

Obsadenie príjemné, snímky odohrávajúce sa v prekrásnom prostredí doslova dokonalé a napätie je miestami nezvyčajne vysoké. Jeden "malý "človek nám ukáže, čoho je schopný a s týmto všetkým je film dokonalý. Skvelý dobrodružný zážitok s podivuhodnou vizuálnou stránkou a s duchom Jacka Londona. Podobný film: White Fang. ()

Arsenal83

Kostýmy, história a krajina - všetko to pripomína staré dobré rodinné kino. Taký typický film na nedeľné popoludnie. Človek má až chuť potom vyjsť si so psom do lesa. Len musí byť už dnes opatrný. Môže tam číhať medveď vegetarián, ako náš pán eximinstrovie kotolník povedali. ()

josefkam

"Železný Will" ne "Velký závod" ... Klasické dobrodružné Disneyovské... Nicméně podle pravdivých událostí (byť promíchány 2 příběhy v jeden)... Herecké výkony dobré, co ale tento film táhne, je hudba a fantastické exteriéry... Jako kotejl působí film příjemně, nenudí, ale také ničím moc nepřekvapí... (Guss je opravdu krásný a vyjímečný pes)... Celkové hodnocení: 8,5/10 (4 hvězdy a něco maličko k tomu)... ()

Brano

Príjemná športová dráma o psích záprahoch, ktorá nám ukazuje odhodlanie mladého chlapca dosiahnuť svoj cieľ, kedy musí zájsť na dno svojich síl. Páčilo sa mi krásne zasnežené prostredie, takisto aj celkom slušné herecké obsadenie. Akurát nechápem autorov prečo sa nedržali skutočnosti, pretože Hartman (Will) dorazil do cieľa ako posledný, keďže bol nútený pešo viesť záprah po väčšinu pretekov. Ale autori si to zas vybavili po svojom a ten trápny americký happy end si neodpustili, takisto aj ten ich typický patriotizmus. ()

• Vlaky použité vo filme boli z múzea Lake Superior Railroad Museum (LSRM) v Duluthe. Vzhľadom na to, že šlo o skutočne fungujúce vlaky, herci nemohli spolupracovať ako inžinieri alebo sprievodcovia. Namiesto toho to robili dobrovoľní zamestnanci múzea. (Arsenal83)
  • Kvôli všeobecnému nedostatku hôr v Minnesote (okrem Sawtooth Mountains), scény, v ktorých Will (Mackenzie Astin) prechádza hornatým terénom, sa natáčali v Montane. (Arsenal83)
  • Na filme spolupracoval David Bedford, majiteľ skutočných psích záprahov. Pre film použil vlastný 7-členný psí tím pod vedením malamuta menom "Chase". Natáčanie jeho scén trvalo 3 mesiace. (Arsenal83)