Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (viac)

Marty, bohatý majitel baru v Texasu, zjistí, že jeho nešťastná žena Abby má poměr s jeho sympatickým barmanem Rayem. Najme si toho nejbezohlednějšího soukromého detektiva, aby je oba zlikvidoval. Marty si neuvědomí, že detektivovi Visserovi úplně chybí jakákoli morálka, a za všech okolností si bude chránit jen svou kůži. Tím je pro Martyho nebezpečný, ale aspoň ví, na čem je. Abby a Ray tento luxus nemají a věří, že Marty je jejich jediný problém. (oficiálny text distribútora)

Matty

When things go wrong… K poznání, že nevěra se nevyplácí a problémy s komunikací mohou mít fatální následky, docházejí postavy Zbytečné krutosti brutálně přímočarou cestou. Coeni ohlodali konvence filmu noir až na dřeň. Nezdržují se uvedením do děje a představováním aktérů, o nichž víme všehovšudy jen to, jak se jmenují (a že Ray sloužil v armádě, čemuž odpovídá jeho uvažování). Vyprávění s jednoduchostí městské legendy, kterou si mezi sebou lidé povídají, je díky tomu otevřené širokému spektru interpretací a zároveň si můžeme na té nejzákladnější úrovni vychutnávat, jak nás film drží v napětí a neřešit psychologii a sociální zázemí bezradných, osudem stíhaných postav. Byť jde o tuctovou historku o nevěře a pomstě, naši pozornost udržuje kromě formálních ozvláštnění (nájezdy kamery, neobvyklé úhly, práce s hloubkou pole) fakt, že se události zdaleka nevyvíjejí podle očekávání. Některé zvraty přicházejí dříve než bychom čekali, na jiné nedojde vůbec (zapomenutý zapalovač nesehraje předpokládanou roli) a události mají vinou neinformovanosti postav velmi nečekané konsekvence (o mistrném vytváření zápletky na základě toho, co která postava ví nebo si myslí, že ví, by se daly psát dlouhé narativní analýzy). Zbytečná krutost je přes zdání jednoduchosti opojně promyšleným thrillerem pro poučeného diváka, který ocení, že se jej tvůrci nesnaží vyvést z konceptu lacinými triky. Namísto nich volí nečekané změny nálady (bizarní dialog o Martyho anální povaze, škodolibě černý humor), scény napínavé svým trváním (a z něj vyplývajícím očekáváním, kdy se „to“ stane) prudce ukončují úsporným střihem, který nás ladně přenáší v čase i prostoru. Nejen rytmicky vyrovnaný, ve vytváření napětí originální a nepředvídatelný film je příkladem zralého debutu filmařů, kteří vědí, co chtějí. Následující žánrové revize od Coenů jsou sice vtipnější a příběhově propracovanější, logicky ale již ne tak krvavě jednoduché a svou jednoduchostí očistné. 85% Zajímavé komentáře: Lavran, ScarPoul, tomtomtoma, TotalFilm ()

golfista

I slabší chvilky si Coenové v tomhle filmu vybrali, ale celkově je to prvotina jak hrom ! Atmosféra, která by se dala chvílemi krájet a jak říká POMO - poslední čtvrthodina je úžasná :) P.S. Barrry Sonnenfeld ve filmu nehraje (jenom jeho hlas v telefonu), ale za to stojí za kamerou ! ()

Cival

Poprvé jsem byl naprosto převálcovanej, při dalším shlédnutí už moje nadšení výrazně opadlo. Ale je to skvělý film s dokonalou a setsakramentsky hustou atmosférou. Moje třetí nejoblíbenější Coenovka hned za Lebowskim a Mužem, který nebyl. ()

Radyo

První z řady úžasně ulítlých coenovek. Neuvěřitelně slizký M. Emmet Walsh, který už od pohledu vypadal jako to nejodpornější prase pod sluncem. Frances McDormand není nijak zvláštní krasavice, ale asi bych se kvůli ní taky popral. Nějaký sex-appeal v ní je. ()

DaViD´82

V úvodním monologu zazní, mimo jiné, i "Vždycky se může něco podělat". Což o to, může. O to více je s podivem, že na tomhle debutu se nepodělalo absolutně nic. ()

Superpero

Chytře vymyšlenému příběhu by prospěla o něco větší svižnost. Chvílema jsem se přistihl jak myslím na něco jiného, než na film. Je znát, že jde o debut, ale povedlo se to. Nejlepší postava je ten soukromej detektiv-killer. ()

TheMaker

:::::::::::::::::::: Nechápu tuhle, jak vy říkáte, "genialitu". Mě to nudilo. Stejně jako Fargo. Tyhle filmy asi nikdy nepochopím....... Pro mne nezajímavé a nudné dílo ::::::::::::::::::: ()

B!shop

Od debutu bratri Coenu jsem asi ocekaval moc, podle reakci a pak sem byl bohuzel trosicku zklamanej. Prislo mi, ze se Coeni snazi brat moc vazne, takze ruznejch vtipku tu je jako safranu, ale celkove to je jen prumernej thriller. Par scen me dostalo, ale ze bych u nich nedychal to ne. Ale na to, ze to byl debut, tak byli dialogy i pribeh slusne propracovany, jak je u Coenu zvykem a 4* si zaslouzi. Tak po druhym skouknuti zvedam na 5*, jedna se o perfektni thriller se skvelym Hedayou, kterymu tech par nedomyslenosti rad odpustim. ()

emma53

Téměř komorní detektivka se solidní zápletkou s drsnou a syrovou atmosférou je teprve druhý film po Millerově křižovatce, co jsem měla možnost vidět od bratrů Coenových. Ale už v téhle jeijch prvotině je silně citelný jejich smysl pro černý humor a absurdní situace. Uvidím, jestli mě o svých kvalitách přesvědčí i další jejich filmy. ()

movie

Snímek, na jehož shlédnutí jsem čekal velmi dlouho a též od něj i hodně očekával. A nebyl jsem zklamaný. Typický Coenovský příběh, zabalený do perfektní noirové atmosféry s řadou velmi dobře napsaných postav. Závěr snímku je pak opravdu špičkový, „Zhasni světlo,“ a následné probourávání se skrz zeď opravdu nemá ve filmu obdoby. ()

EdaS

Jednoduše brilantní. Před léty jsem Zbytečnou krutost odzíval jako stylovou nudu, ale dnes se mi tajil dech. Tolik hravosti a invence, zároveň syrovosti, surovosti a napětí! Vynikající po stránce vizuální i v rozvíjení zápletky na základě chybných domněnek a předpokladů jednotlivých postav. Začínám mít intenzivní potřebu podívat se i na Tahle země není pro starý ještě jednou, je možné, že genialitu Coenů nejsem schopný napoprvé plně vstřebat. ()

H34D

Bratři Coenové už ve své prvotině jasně stanovili svůj filmařský styl syrového a neotřelého děje, netradičních záběrů, detailnosti, absurdnosti, omylných hrdinů a podvratného pohrávání si jak s postavami ve filmu, tak s divákem samotným. Blood Simple je přimo smrtelně vážné divadýlko, ve kterém sledujeme odvážné, ale nedůsledné hrdiny v neo-noirovém stylu, jak jednají na základě omylů a špatných úsudků. Svým způsobem komické, ale ne tak úplně, Zbytečná krutost si zachovává úroveň a všechnu serióznost thrilleru vlastní. Místy jde cítit, že se jedná "pouze" o debut, film jakoby se soustředil jen svůj ústřední nápad, ale závěr nemá chybu... 8/10 ()

xxmartinxx

Plně oceňuju a uznávám vtipnou hru s tím, že žádná postava netuší, co se vlastně děje, pouze my coby vševědoucí diváci ano. Sice mě to nechytlo zcela bezvýhradně, ale coby sympatická kriminálka Zbytečná krutost rozhodně splnila účel. Coeni u mě stále stoupají. ()

igi B.

Excelentní film! Formou i obsahem... Každým záběrem, každým zvukem, každou minutou doslova trýznivě pomalého tempa, které - ač to vlastně zní protikladně - přesto vám nedá oddechnout. Scénáristicky do sebemenších detailů propracovaný fatální příběh s až neuvěřitelnou atmosférou a napětím, které dokážou Coenové i díky skvělým hereckým výkonům všech protagonistů (včetně psa! ;-) a za pomoci tklivých tónů tísnivých hudebních ploch (jako neoddělitelné součásti zvuku u jednotlivých scén) udržet až do bizarního finále s tou doslova a do písmene poslední KAPKOU (symbolicky vody, ne krve), i když díky ní tahle nádoba zkrátka už více ani přetéct nemůže... Jen příjde obrovská úleva v podobě až cynicky osvěžujícího šlágru v závěrečných titulcích... . . . Brilantní debut, který jen předznamenal další skvělé filmy bratrů, co na TO prostě mají! Co chtít a říct víc... Zbytečná další slova... - - - P.S. Snad jen jediný detail - věc, která mě během sledování filmu napadla - čím vlastně ten všivák Visser zapálil ve svém ateliéru diskreditující fotky s falešnou vraždou Abby a Raye, když záhy poté, co si chtěl dát cigaretu přišel na to, že na místě vraždy Martyho zapoměl pod mrtvými rybami to svoje zippo... ;-) . . . Ale tahle >chybička< (?) mi tedy vůbec nevadila! No, možná měl někde v šupleti sirky, že... :-) - - - - - (Poprvé viděno kdysi dávno v tv, hodnoceno po zhlédnutí na dvd 27.9.2008, komentář zde jako mnohý - 27.9.2008) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (viac)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)