Vládci kouzel

Austrália / Poľsko, (1995–1997), 19 h 56 min (Minutáž: 22–24 min)

Réžia:

Noel Price

Hudba:

Ian Davidson

Zbigniew Trofimiuk, Gosia Piotrowska, Heather Mitchell, Andrew McFarlane, Andrzej Grabarczyk, Stanisław Brejdygant, Lenka Kripac, Elizabeth Lackey (viac)

Skupina studentů se vydá v rámci školního projektu na cestu do kempu, kde se stane něco neobvyklého. Paul Reynolds se svým kamarádem Alexem se pokusí vystrašit děvčata a technickým omylem a souhrou náhod se mu podaří otevřít "bránu" do paralelního světa. Touto bránou projde, brána se uzavře a pro náš svět jak ho známe je Paul nezvěstný. Ocitá se ve světě, který je v mnoha ohledech odlišný od našeho. Lidé žijí v jasně dané hierarchii, která odlišuje běžný lid od vládnoucí vrstvy, tzv. Vládců kouzel. Tento svět je specifický tím, že vládnoucí vrstva působí represivně na lid, zákony stanovují zákaz vynalézání nových věcí a inovaci starých postupů a kdo v jakémkoli ohledu zákaz poruší, je vyhnán ze země. Vládci kouzel žijí uzavřeně od ostatního lidu v zámku a není žádoucí, aby běžný lid o nich věděl cokoli bližšího. V zásadě si Vládci kouzel sami pro sebe střeží technologické postupy, které jim dodávají moc a díky kterým mohou vládnout a korigovat všeobecný život. Paul začíná chápat zdejší poměry a uvědomuje si, že je v pěkné kaši. Jedinou otázkou zůstává - je vůbec možné, aby se mohl vrátit zpět? Později zjistí, že toto není zdaleka jediný problém, který musí vyřešit. (FIBO)

Nach

Jako malý jsem tento seriál doslova a do písmene žral. Děj sice jednoduchý, místy docela táhlý jako rozteklý sýr, ale pořád se jedná o jednu ze srdcovek, na kterou rád vzpomínám (a vzpomínat budu). Škoda jen, že už jsem ho dlouhá léta nikde neviděl. Jakoby televize na tyto kvalitní díla zapomněly. Třeba se ale pletu. 80% ()

Kajdous

Je to jako včera, když jsme s mojí sestrou seděli před sedmou u televize a čekali na znělku společnosti Film Austria, po níž už následovali Vládci kouzel. Nesmírně nás brali, ale po pár letech jsme na ně dočista zapomněli. Nedávno jsem na ně po 14 letech znovu narazil a s trochu menším očekáváním shlédl pár dílů. Světe div se, chytli mě úplně stejně, jako když mi bylo osm – stejně jsem nadával na Ashku a fandil Paulovi. Jejich jednoduchý, ale přitom poutavý příběh mě natolik vzal, že jsem první sérii zkouknul během týdne. Ačkoliv jsou dialogy možná trochu slabší a příběh poměrně jednoduchý, nemůžu hodnotit jinak než 4* – už jen pro tu nostalgii. (Druhá série mě zklamala.) ()

Dudek

Vládci kouzel jsou vlastně docela jednoduchým příběhem, kdy se nešťastnou náhodou jeden chlapec dostane do jiného světa, který ovládají Vládci kouzel. V tomto světě se seznámí s dívkou, které zachrání život a ta ho na oplátku seznámí s tím, jak to tam u nich funguje. Setká se tak i se zlovolnou Ashcou, která chce tuto realitu ovládnout, a když se dozví, že existují i jiné dimenze, rozhodne se, že by mohla vládnout i jim. Celkově se jedná spíše o průměrný seriál, který dokáže zabavit jen díky krátkosti svých epizodek. 4* dávám jen z toho důvodu, že jako malému se mi Vládci kouzel, a zvláště druhá řada, nesmírně líbili. ()

Shadowrat

Vzpomínám na svá dětská léta, kdy jsem tento seriál sledoval v televizi a byl jsem jím unesen. Svět, kterému vládnou Vládci kouzel mající kouzelné obleky, které metají blesky... Krása. Nedávno jsem měl možnost shlédnout seriál znovu a je pravdou, že příběhem je přímočarý a jednoduchý. Postavy směřují od jednoho cíle k druhému a nic moc víc se od nich očekávat nedá. Navíc už od nějakého 8 dílu jsem doslova nesnášel "tupé" dospělé, kteří ničemu nevěří, ale v druhé půlce jsem jim už musel za tu neuvěřitelnou tupost nadávat. Ale dobrá, mají takoví být tak takoví jsou. I tak mohu říci, že je to hezký seriál a dobrý příběh. ()

KM Phoenix

Celkem příjemný seriál, s jedním z nejpříšernějším českým dabingem a dost zvláštním původním znění. Příběh má dost děr a nelogičností, s postavami jednajícími povětšinou chaoticky a s, aspoň pro mne, dost nesympatickým hlavním hrdinou. Nicméně krátká metráž, dobrodružné prvky a sbližování světů (postmoderní Austrálie s pseudostředověkým Polskem) jsou docela sympatické. ()

• Létající loď vládců kouzel byla vyrobena v Austrálii, kde se také natáčely veškeré scény, v nich se loď objevuje. Exteriér byl při natáčení zvedán velkým jeřábem, interiér byl postaven ve studiu. V Polsku byla vyrobena havarovaná loď, která se objevila v 9. a 12. epizodě. (DexMASTER094)
  • Hrad vládců kouzel, který byl použit v seriálu, se jmenuje Czocha a leží u města Lešna nedaleko česko-polských hranic. (DexMASTER094)
  • Natáčení "moderního světa" probíhalo v australském Sydney a Blue Mountains. Naopak natáčení "paralelního světa" probíhalo v polském Kraków-Częstochowa Upland, Ogrodzieniec, Zawiercie a zámku Czocha. (DexMASTER094)