Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Ainy k tomuto seriálu (14)

Zaklínač (2002)

Pěkné, pěkné ... Příšery sice nepříšerné, děj takový syrový, což není na škodu naopak, místy neucelený, občas divně sestříhaný, ale měl zvláštní kouzlo, které mě udrželo dostatečně pevně, abych ho celý dala až do konce. Zhruba tři stejné hudební motivy, provázející celý seriál, byly povedené a opravdu se tam hodily. Taky cítím, že nebýt Michala - zaklínače, nemělo by to takový šmrnc. Herci ve vedlejších rolích příjemní, nikdo mi tam vyloženě nevadil a klobouk dolů před herečkami, které se odvážily na ostro a že jich bylo! Chlapům se to mluví, ale pokud nekoukají na porno, tak jsem snad ještě neviděla v žádném jiném filmu, že by šli a ukazovali své hadí doupě a zadek máme všichni stejný. UPOZORNĚNÍ: vy, kteří jste seriál ještě neviděli a nebo si už nepamatujete vo co go, nečtěte obsahy! Hodně prozrazují, dá se říct, že téměř celý děj každého jednotlivého dílu. ()

Dětství (2002) (E01)

Tenhle díl je jako ušitý pro přecitlivělé matky jako jsem já. Nicméně musím přehodit výhybku a zapomenout na to, v jakých podmínkách žiju já a uvědomit si, že je tohle fantasy odehrávající se v temném světě příšer, kde se s vámi žádný nemazlí. Tady vás v deseti předhodí vlkům a buď přežiješ nebo chcípneš a Tvá lebka ozdobí malou hromadu nepřeživších před Tebou. Přiznám se, že si nedokážu představit zfilmované knihy takového Ďuro Červenáka. Oproti němu je Sapkowského Zaklínač Večerníčkem na dobrou noc. ()

Učednická léta (2002) (E02)

Tak to by nemohla být atraktivní fantasy, aby do její temnoty nestrčili pro divákovo oko aspoň nějaké to prso a žhavý polibek. Líbí se mi, jak je to natočeno. Nic epického, přesto docela přitažlivého. A tím nemyslím onu nastrčenou Adélu se stromem, jabkem a zrádným hadem. ()

Člověk - první setkání (2002) (E03)

Trochu slabší kousek. Nijak na sebe nenavazující setkání, krátké epizodky se ženami v nouzi. Z jedné se vyklubala domina a ze druhé křehká lesní bytost. Seriál má u mě jednu výhodu. Docela jednoduchý, ale podmanivý hudební doprovod a Majkla s uhrančivýma očima ... Při zachraňování té druhé jsem se neubránila úšklebku, jelikož vše nasvědčovalo tomu, že se tam objeví ZASE prso, ale naštěstí se Majkl přisál o něco výš! 2,5* ()

Drak (2002) (E04)

Za humny je drak, a to doslova. Chyběla mu tam akorát mašle za uchem, jinak celý Mrak. Tenhle díl měl už svůj spád. Měl svou dějovou linii od začátku do konce, takže se na to dalo koukat, aniž by si člověk stihl nudou okousat nenalakovaný nehet. No ale musím říct, že těch nahotin s každým dílem teda přibývá! Dnes tam byly tři komplet vyslečené a nažhavené. Jinak milý admine, píšící obsahy, kavky vždycky s tvrdým! ()

Kus ledu (2002) (E05)

Hned bych byla ráda na místě té čarodějky! Nechápu, jak může Majkla za někoho vyměnit ... Nicméně tohle má být hlavně o boji s příšerami s přidanou omáčkou, jenomže tady se celou dobu řeší jen ta omáčka - kdo s kým a jak dlouho. Mám ale pro zaklínače slabost a přidávám jednu hvězdu navíc. Snad se to dál zlepší. ()

Calanthé (2002) (E06)

Kam se hrabou Don s Juanem. Na takového Geralta nemají ani omylem. V každém díle jiná baba, jenž se bez bázně a studu vrhá do zaklínačovy náruče. Co to jen má za kouzlo, že ze sebe každá strhává šaty, sotva se s ním setká?! Stále se tu ale řeší hlavně jeho charisma a postelové eskapády, než jeho poslání. Mají štěstí, ta omáčka, jako hlavní chod, není zas tak špatná. ()

Údolí květin (2002) (E07)

Na Zaklínači se mi líbí hlavně ta specifická syrovost jednotlivých příběhů. Každý z dílů doplňují zhruba tři stejné hudební motivy, velmi přitažlivé motivy, hlavně ten flétnový. Tenhle díl si z minulosti pamatuji. Tenkrát se mi musel asi hodně líbit. Líbí se mi i dnes, jenomže moje představy o sličné a moudré elfské rase jsou silně ovlivněny Quendi z Ardy, které stvořil Eru. Elfové, kteří jsou v tomto seriálu, vypadají spíše jako zdivočelí indiáni. ()

Rozcestí (2002) (E08)

Ano, konečně díl, kde šlo opravdu hlavně o boj s příšerou. Temný příběh o krvežíznivé strize. ()

Svatyně Melitele (2002) (E09)

Už jsem si říkala, kde jsou ty nahotinky a přece mě nezklamali. V Polsku snad nezůstala jediná herečka, která by neshodila v tomto seriálu své svršky. Na druhou stranu tady šlo o záchranu života a takto tělo na tělo se zachraňuje a zahřívá nejlíp. Jinak super, nabírá to na dramatičnosti. ()

Menší zlo (2002) (E10)

Ty ženský ho jednou zabijou. ()

Marigold (2002) (E11)

Netuším, proč se jmenuje tato epizoda Marigold, jelikož o něm to nijak zvlášť není. Sice se tam vyskytuje, ale asi tak jako v téměř každé části celého seriálu. Teď je to fajn, díly na sebe začínají navazovat, takže začínám být zvědavá, koho zapíchne tentokrát v cestě za ochranou svaté krve. ()

Falwick (2002) (E12)

Kdo seriál ještě neviděl, nebo ho viděl dávno dávno a detaily už zapomněl jako já, doporučuji NEČÍST obsahy k filmu. Je to jeden velký spoiler, a to u všech epizod. Pak si to ani neužijete, když víte, jak co dopadne. Takže ... poslední dva díly se teda rozjely, že jsem místo dřívějšího ohodnocení této části, naběhla se zvědavostí hned na díl poslední, třináctý. Závěr byl zřejmý, ale mohlo se ještě leccos zkomplikovat. ()

Ciri (2002) (E13)

Tož pěkné to celé bylo. :-) Závěr uzavřel seriál očekávaným uzávěrem. ()