Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (14)

Zaklínač (2002)

Když bychom to vzali nějak jednoduše, tak tu máme tři dobré věci: Geralta, atmosféru světa a ústřední hudební motiv. No a pak jsou tu ty hodně špatné, tedy vesměs všechno ostatní: Obsazení vedlejších postav (Marigold, Filavandrel, ostatní zaklínači...), vymýšlení si nových věcí (zaklínačky, renegáti...),upravování si předlohy podle svého...Jediné, co se dá tak omluvit, je zobrazení monster, či výprava, to vzhledem k původu padá na vrub rozpočtu, který asi víc nedovolil. Tam kde se tvůrci drží předlohy to šlape vcelku dobře, ona i ta linka s Falwickem není napsaná vyloženě špatně, kdyby tam šíleným způsobem neznásilňovala předlohu. Kdo přežije první dva, naprosto příšené, a hlavně ZBYTEČNÉ díly, tak už pak bude na takové sinusouide lepších a horších dílů. ()

Dětství (2002) (E01)

Hodně prapodivný díl, u kterého bych se nedivil, kdyby naopak spoustu diváků spíš odradil, než nadchl ke sledování dalších dílů. Vzhledem k předloze, nebo obecně Zaklínačskému světu to působí až komicky. Kaer Morhen jako nějaké jeskyně jsou až ubohé, stejně tak až na vyjímky vyobrazení Zaklínačů a Elfů. Pokud tenhle díl neuvidíte, vesměs se nic nestane. ()

Učednická léta (2002) (E02)

Druhý díl je ještě horší než první, a pokud to tady někdo se sledováním vzdal, tak se vůbec nedivím. Obecně jsou první dva díly dost k ničemu. Chápu snahu tvůrců tak nějak představit Geralta (první díl) a jeho osobnost (druhý díl), ale šli na to úplně špatně. Zaklínačka Adéla je další šílená facka vůči předloze, a celá parta Zaklínačů (plus druidů, alchymistů...) je totálně k smíchu, a pojatá úplně ve všem zle. Stejně tak vztahy mezi Zaklínači jsou dost prapodivné, kdy fungujou jako dost neurovnaný spolek. ()

Člověk - první setkání (2002) (E03)

Podle úvodu se dá soudit, že tenhle díl bezprostředně navazuje na předchozí, a pohybuje se tu stále postava toho starého zaklínače, který je víc Vesemirem, než byla zde postava prezentovaná jako Vesemir.... V tomto díle dojde k propojení hned několika povídek, kdy z povídky s Renfri si to bere tu část, ve které teda Geralt vůbec nemá bít, ale co už no... Každopádně vyobrazení trpaslíků je další šílený úlet, a člověku je tady za tvůrce až stydno. V druhé části se přesouváje dějově úplně jinam a působí to, jakoby to byli v podstatě dva díly v jednom. Druhá část je znatelně lepší, a emočně silnější, než první půlka, a adaptuje povídky ohledně Brokilonu, ačkoliv dost svérazným způsobem, ale v rámci provedení funguje docela dobře. ()

Drak (2002) (E04)

Zatím jasně nejlepší díl, což se příčitat tomu, že se tu v podstatě doslovně přepisuje jedna z nejlepších Zaklínačských povídek. Marigold je teda další tvůrčí děs, stejně tak jako některé epizodní postavy, ale celkový příběh, který patří opravdu k tomu nejlepšímu, co lze v Zaklínačském světě najít, to utáhne i tak. ()

Kus ledu (2002) (E05)

Opět díl čistě podle povídky, i-když... Tvůrci si zřejmě uvědomili, že tady nemají tak silnou předlohu, jako u minulého dílu. Střípek ledu je v podstatě vztahovka, což teda tvůrci přenášejí i sem, a drží tu kostru příběhu stejnou jako v povídce. Vedlejší linky ale vzali za své, a do seriálu jsou tak místo tohou našroubovany linky s Marigoldem a Falwickem, který má být teda zřejmě takovým hlavním antagonistou pro celý seriál. Představitelka Yennefer asi sice neni úplně prototyp té krásky, které by všichni padali ke kolenám, ale charakterově si myslím že jí tvůrci vykreslli dost věrně předloze. No ale Istredd je zas úlet ()

Calanthé (2002) (E06)

Jak to tak vypadá, tak tvůrci mají tendenci popsat všechno úplně dopodrobna, a nevystačí si tak se samotnou úlohou Geralta v povídce, ale musí ho narvat v podstatě do všech částí dané povídky, které jsou v ní jen náznakem zmíněné, a rozvést tak příběh postav do nejmenších detailů. Ne že by to bylo nějak prospěšné, když pak ty stěžejní části vypadají řekněme chudě a nevýrazně. Ale celková podstava děje byla zachována, což je důležité i vzhledem k dalším dílům, a v podstatě nosné lince celého Zaklínačského světa. ()

Údolí květin (2002) (E07)

Tak minule si tvůrci nevystačili se základem povídky, a museli větvit v rámci jedné povídky, a tady už jim dokonce byla málo jedna povídka, tak vzali rovnou dvě. První část zfouknem za pět minut, a nedává vůbec žádný smysl vzhledem k dalšími ději dílu, a je to vlastně jen taková komická vsuvka. Pořádný příběh se rozjede až v druhé části, kdy se vesměs kopíruje slovo od slova děj z povídky, což neni vlastně na škodu. Škoda příšerného obsazení elfů, Filavandrel převzal roli nejhůře obsazené postavy, kdy jeho vzezření hospodského strejce, který někde zahodil vidle na poli, nahodil šílenou paruku, a odjel vést partu pošahanců je úplně mimo. ()

Rozcestí (2002) (E08)

Za mě asi nejlepší díl seriálu. Silná předloha tady dost pomáhá, povídka o Strize patří k těm nejznámějším, a příjde mi, že souboj ze seriáli následně hodně inspiroval známé intro z první Zaklínačské hry. Poprvé taky vidíme Geralta dělat zaklínačská znamení, o kterých dosud nepadlo ani slovo, a neznalý divák tak pravděpodobně vůbec nepochopí, co to Geralt dělá. Děj v Cintře zas výrazně posune dopředu hlavní dějovou linku okolo Ciri, takže se posouváme dál i v tomto ohledu. Pobavila mě tam narážka na to, že Calanthe už neměla v novém manželství další děti, jaké překvapení, když je tu vykreslena jako stára bába... :D ()

Svatyně Melitele (2002) (E09)

Opět několik povídek smíchaných do jedné. Vracíme se zpět až na začátek samotného Geraltova příběhu, ale že by to bylo nějak přínosné, to mi teda nepřišlo. Vytahuje to tady až samotný závěr, kdy je naznačen směr dalších dílů, a ve velkém se rozjede ta hlavní linka s Falwickem, ačkoliv motivace a chování Falwicka mi tady nepřišli moc logické. Škoda, že seriál úplně ignoroval zobrazení politické linky. Takhle se dozvíme, že celá válka už skončila, a my z ní neviděli ani kousek. ()

Menší zlo (2002) (E10)

Tak jak v pátém díle vynechali ty vedlejší linky, tak se najednou Cikáda (který měl být v tom pátém díle) zjevuje zde, užije si svých pět vteřin slávy, a asi zas zmizí do propasti zapomnění... Pro diváka neznalého (ale v podstatě i znalého) předlohy naprosto nepochopitelná vsuvka, která neměla žádný význam. Renfri docela fajn, ačkoliv její napojení na Falwicka je už teda dost vachrlaté, a taky poprvé, co vidíme, že je děj useknut bez konce, a bude se zřejmě pokračovat tam, kde jsme tady skončili. ()

Marigold (2002) (E11)

Velmi povedený díl, který dost posouvá hlavní linku okolo Falwicka, jelikož na ní tvůrci nabalili několik dalších povídek (Renfri, Cikáda - dalších 5 vteřin slávy, tentokrát posledních). Geralt už tady působí hodně urputně, a tvrdě si jde za svým. Teď už zbývá se vypořádat jen se samotným Falwickem. ()

Falwick (2002) (E12)

Už třetí díl, kdy se pokračuje ve filmovém stylu, a vždy se na začátku objevujeme přímo tam, kde předchozí díl skončil. Tady si teda tvůrci děj kompletně vycucali z prstu, a nemá nic společného s jakoukoliv povídkou, ale je teda třeba říci, že to ani moc nevadí, jelikož se tu konečně vcelku zdárně propojují a asi i uzavírají všechny linky okolo Falwicka, a v jednom díle se tak toho stane až až. Jen jsem teda vůbec nepobral, proč dávali Ciru tu BDSM masku... ()

Ciri (2002) (E13)

Opět tu máme díl rozdělený na dvě poloviny. První polovina je ještě takový dozvuk předchozích dílů. Dojíždějí se poslední linky, opět se vrací různé vzpomínky, předtuchy, kletby a kdo ví co ještě...Pořádně se to rozjede až posledních deset minut, kdy se opět vracíme k předloze od Sapkowského, a osud se tak mohl naplnit. ()