Sousedé

Kanada, 1952, 8 min

Réžia:

Norman McLaren

Grant Munro

Hlavním tématem, jak už název napovídá, jsou sousedské vztahy. Zdánlivé přátelství mezi sousedy je velice křehké. Stačí, aby vyrostla kouzelná květinka ve sporném pásmu mezi jejich domy a začíná boj, který se nezastaví před ničím. (keddy79)

Matty

Méně známý protiválečný klenot. Film s jednoduchou myšlenkou a jasně formulovaným poselstvím dokázal to, co málokterý kraťas - získat dvě oscarové nominace a z toho jednu proměnit. ()

Segrestor

Nejdřív jsme si říkal, co to k čertu je za nudný art, ale nakonec jsem si těch osm minut docela užil. On ten methyl v rozumné míře není úplně k zahození. Díky za tu prohibici. Černej trh teď krásně kvete. Jinak k filmu, dva panáci/sousedi a jedna květinka a kolem toho spousty legrace a alegorie ve stop motion filmu z padesátých let. K viděni zde. ()

petaspur

Žily byly dvě sousedské rodiny ve složení muž, žena a dítě. Vycházely mezi sebou bez problémů a teď jsou všichni mrtví. Je nespravedlivé tuto skutečnost svádět na voňavou kytku, která si ledabyle vyrostla na hranici jejich pozemků, ale právě probuzený květinový fetišismus obou hlav rodin byl spouštěcím mechanismem k nelítostnému boji. Snad budou nyní všichni spokojeni, když mohou při polehávání v rakvích nepřetržitě čichat květinové aróma alespoň od kořenů. ()

Kryšpín

Sousedské vztahy v pěkně animované podobě. Přesné znázornění co by člověk dokázal udělat kvůli věci (kytce), která je přesně v přítmí mezi sousedy. A výborné zobrazení rostoucího násilí přímo na hercích. Mám rád tyhle animáky, protože ukazují co člověk těžkého dokáže vytvořit. U nás se to velmi podobá filmu mrtvý les, který vytvořili Tomáš Hanák a Bohdan Sláma. ()

• Ze značné části tvořeno tzv. pixilací. Jedná se tedy o animovaný film. (Morloth)