God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten

• Nórsko God aften, herr Wallenberg (viac)

Film natočený na základě skutečných událostí odehrávajících se během 2. světové války. Švédský občan Raoul Wallenberg pracuje jako diplomat na švédském velvyslanectví v Budapešti. Jeho cílem je zachránit co největší počet maďarských židů a zajistit jim bezpečný transport do Švédska. (ziizalka)

Volodimir2

Film o hrdinskom a tragickom osude švédskeho diplomata Raoula Wallenberga. Dramatický príbeh z posledných štyroch týždňov svojho života, od Vianoc 1944 do januára 1945. Raoul Wallenberg v Budapešti sa snažil zachrániť pred deportáciou 65.000 maďarských Židov, tým že im vystavil akýsi švédsky ochranný pas a potom ich deportovali do neutrálneho Švédska a Švajčiarska. Wallenberg mal v Budapešti prenajatých 32 budov, ktoré boli chránené diplomatickou imunitou. Toto budapeštianske geto bolo chránené švédskymi vlajkami a oficiálne išlo o Švédske knižnice a Švédsky výskumný ústav. V týchto budovách bolo umiestnených takmer 10 tisíc maďarských židov. V januári 1945 záhadne zmizol a jeho definitívny koniec je zakrytý ruskou zaťatosťou povedať pravdu. ()

goauld

No... na toto téma jsem už viděl zajímavější filmy. Akce pomalu žádná, dialogy a jednání protagonistů zmatečné a nebýt dohledaných info o Wallenbergovi, tak mnoho věcí by bylo záhadou, jako sama smrt Wallenberga v CCCP. Jedno PLUS to ale mělo... filmaři se nebáli "tabu". Kulky padaly jak na dospěláky tak na dítka (v US produkci prakticky nemyslitelná věc!) - sekvence s cisternou mléka... no nic. ()

dr.fish

Prakticky nekoukatelné. Rozvleklé, bez děje, přitom by se dalo natočit skutečně odsýpající drama, jelikož času bylo málo a kleště obklíčení se svíraly. Chvíle před pádem jednoho a příchodem dalšího režimu jsou vždy velice vyhrocené, to se tady rozhodně nepovedlo natočit. Celý film se zabývá záběry Židů v ghettu, kteří pronáší spoustu vět, ovšem děj neprobíhá, po dvou hodinách se stejně nic nestane. Je mi líto, ale dokoukal jsem jen s přetáčením. ()