Větrné šachy

(festivalový názov)
  • Irán Shatranje bad (viac)
všetky plagáty

Vysoká, tmavovlasá ochrnutá žena a zároveň výřečný samorost, který se nebojí ozvat, se stala dědičkou obrovského jmění. Ocitá se v obklíčení skupiny lidských supů, kteří zkoušejí všechno možné, aby ji připravili o bohatství i důstojnost. Připravuje se na obranu, zatímco příbuzní zlověstně okupují její sídlo. Zjišťuje, že v bludišti lží, chamtivosti a útlaku se dá těžko věřit někomu jinému než sobě samé. Snímek Větrné šachy je detektivka prodchnutá osobitou atmosférou a stylem, jaký nemá obdoby v žádném jiném filmu. Odehrává se uvnitř sídla, ve kterém se za světla svíc zaplétají do sítě intrik, násilí a zrady potenciální dědicové, kteří se přetahují o to, kdo se zmocní majetku hlavy rodu. (Filmový festival ÍRÁN:CI)

honajz2

Zatímco bohatí nemají na práci nic jiného než se hádat o to, komu jedinému by mělo připadnout dědictví, chudí venku mají plné ruce práce a řeší momentální situace. Tohle teda není tak výrazná myšlenka z filmu, ale osobně mi přišla jako jediná, které se dá jasně rozumět. A samozřejmě i té, jak ti, co mají hodně peněz udělají cokoli pro to, abych jich měli ještě víc, ale to už plyne z mé první věty. Jinak je to zvláštně tichý a pomalý film, který sice umí zaujmout výtvarnou stránkou záběrů či hrou se zrcadly, ale zároveň mi přijde dost uzavřený do sebe a pro neíránce nečitelný. Popravdě z toho mám pocit, jako bych koukal na podobenství z československé nové vlny odkazující na detaily éry komunismu z pohledu cizince, který je nezná. Větrné šachy můžou být taky takové propracované podobenství, ve kterém ale tu propracovanost nedokážu/nemůžu vidět. Ale navzdory několika atmosférickým scénám a postupnému přesunu k mysteriózní zápletce to má ne zrovna funkční temporytmus a někdy dá docela zabrat dokoukat některé scény. A spolu s tím mám problém i v tom, že navzdory tomu, jak moc to vypadá jako těžký art, to má strašně banální ústřední zápletku s nejočekávanějším možným vyústěním a zvlášť v závěru se zdá, že právě o ni šlo na prvním místě, takže by tu forma převyšovala obsah. Proto taky doufám v pro západ nepochopitelné podobenství, jelikož takhle mě konec docela zklamal. Rozhodně je to zajímavý počin a je super, že se ho povedlo najít necenzurovaný, vyčistit a digitalizovat, ale íránský neorealismus je mi sympatičtější a tohle je sice zajímavě odlišné, ale zároveň je to to nejhezčí, co o tom dokážu říct. 3* ()

Willy Kufalt

O dobových reakcích na tento íránský trezorový film 70. let jsem si přečetl až po skončení filmu (díky rivahovu odkazu ve zdejší diskuzi), ale nic to nemění na mém rozčarovaném dojmu z něj. Nedivím se, že zrovna Satjážit Ráj (jehož styl mi Větrné šachy hodně připomínaly, až bych původ vzniku tipoval spíše na Indii) vyjádřil takovou poctu režisérovi a ani, že kritici i distributoři film ještě před oficiálním zákazem film zcela odmítli. Mysteriózní podivnost na půdě jedné honosné vily rozložena do dlouhých pomalých scén mě upoutala osobitou výtvarnou stránkou, některými postavami a obzvlášť scénami, kde se výtvarno a zajímavé charaktery vzájemně doplňují – třeba u scén krátkých pojednávání dvou mužů sedících uprostřed schodů. Jenže taky tahle umělecká hra na detektivku plyne strašně pomaly, co chvíli se z ní stává přehlídka nesympatických charakterů a oplývá řadem zvratů (včetně WTF lesbického vzplanutí), s jejichž enormním počtem jsem už ke konci začínal ztrácet o dění zájem. Totálně nesnesitelné psycho však pro mě nejvíc tvořila hudba s šíleným nápadem posunu orientálního stylu do hlasitých psychedelických motivů. Je mi líto, ale mimo výtvarnou stránku zde žádný pozitivní osobní přínos nenacházím, v mnoha aspektech je mi film krajně nesympatický a svým pojetím jde mimo mě. [50%] ()

• Film byl zakázán Islámskou republikou a byl považován za ztracený až do roku 2014, kdy byla jeho kopie nalezena v teheránském vetešnictví. (Filmový festival ÍRÁN:CI)