Generál Custer

• USA Custer of the West (viac)

Generál Custer je nositeľom hrdinských tradícií americkej kavalérie a znechutenia z nadchádzajúcej industrializácie. Jeho urputná snaha udržať pri živote staré dobré časy ho privedie v ústrety jeho osudu pri Little Big Horne. Slávny hrdina občianskej vojny George Armstrong Custer (Robert Shaw) nedostane lepšiu ponuku, než postaviť sa na čelo Západnej kavalérie, zodpovednej za udržanie mieru s indiánskymi kmeňmi. Čoskoro zistí, že indiánsko-americké zmluvy sú systematicky porušované, domovská pôda Indiánov je zaberaná prisťahovalcami a vždy sa nájde nejaké ospravedlnenie na to, aby vláda vyhnala domorodcov z ďalších území. Spolu so svojou manželkou Elizabeth (Mary Ure) sa snaží intervenovať vo Washingtone, nedokáže však zbaviť novousadlíkov, vrátane svojho vlastného dezertujúceho seržanta Mulligana (Robert Ryan), túžby pátrať po zlate na indiánskom teritóriu. Potom, čo sa pokúsi pokoriť pyšného indiánskeho náčelníka Sediaceho Býka (Kieron Moore), sa proti nemu vzbúria kmene Cheyennov a Siouxov a jeho Siedma kavaléria sa vydáva do poslednej bitky. (Incantator)

Dale

Iste, dosť zidealizovaný pohľad na slávneho podplukovníka "generála" Custera, no mňa osobne dosť prekvapili (na tú dobu) už len vyslovené myšlienky, že bieli porušili podpísaný mier a že vyháňajú indiánov z ich územia, za čo mohli hlavne železnice a zlatokopovia. Aj napriek takmer 2,5 hodinám film nestrácal tempo a nenudil, s výnimkou tých troch exhibičných jázd kameramana. Jedna by úplne stačila, zvlášť ak by bola natočená zaujímavejšie, že máme v obraze aj toho (príp. voz alebo vagón), kto letí dole, nielen že vidíme cestu, vodu v žľabe alebo koľajnice. ()

martins

Nejlepší film o Custerovi, co jsem viděl, navíc opět skvostný dabing ČT z roku 1993 v čele s Františkem Němcem. Robert Shaw je v roli Custera nepřekonatelný, trošku zidealizovaná závěrečná scéna, ale film mimořádný, mapuje nejdůležitější bitvy slavného generála, který ve skutečnosti byl jen podplukovníkem, od občanské války Severu proti Jihu až po indiánské bitvy a slavnou bitvu u Little Big Hornu, jako obvykle natruc historii padl jako poslední. ()

lioncel

Tam blízko Little Big Hornu .. jak známo .. je indiánská zem a tam vlezl Robert Shaw v roli pyšného gen.Custera .. a pak tam dostal od indiánů na prdel .. alespoň tak nějak to říkal ten stopař .. no ten, vždyť víte - co měl ten sen … jak se někde objeví 7. kavalerie a ten neblaze proslavený hrdina co ji velel .. mé srdce zdvojnásobí tempo .. provedení už spíše jen pro pamětníky, ale já dávám plný počet ***** ()

Marek06

Při sledování tohohle filmu jsem si uvědomil, že vinnetouovky jsou jenom pohádky a že realita vypadala úplně jinak. Indiánům se sice podařilo vyhrát bitvu u Little Big Hornu, ale válku ne. Co se týče závěru, smrt generála Custera vypadala podle mě jinak, než ve filmu. Já si myslím, že ho prostě trefil šíp nebo kulka od náhodného indiána. ()

Mol

Tak teda nějak jsem nevěděl, komu v tomhle filmu fandit. Custera byl prostě šílenec, kterej znal jenom boj a zabíjení. Tak nějak mi přišli i ti ostatní vojáci. Ve filmu jsou tři scény, kde buď režisér nebo hlavní kameraman si ulítaj na záběrech jízdy. Napřed to je vůz po silnici, potom voják na kládě v korytu a nakonec vagón plnej lidí, kteří jeli z kopce a jak živ z nich nikdo neslyšel o brzdě, kterou je vybaven každý vagón. Finální řezničina ovšem byla natočena obstojně. Hrstka kavaleristů v čele s bláznivím Custerem čelí tisícům indiánů, to vše podtrhuje výborná hudba. ()

• Ve skutečnosti vojáci 7. kavalerie v bitvě u Little Big Hornu neměli opakovací pušky Winchester 1873, ale Springfield Trapdoor 1873. (Mol)
  • Jediný, kdo z Custerova oddílu samotnou bitvu přežil, byl kůň se jménem Komanč, který se stal doživotním a čestným členem 7. kavalerie. (Lottr)