Svaly jako Conan, ale kuráž jako myš – kdo říkal, že fantasy má jen nebojácné reky? (Česká televize)

JFL

Ačkoli by se mohlo mylně zdát, že na poli animovaných televizních seriálů má Disney neotřesitelnou pozici, proměna stylu, kterou disneyovské televizní animáky prošly za poslední desetiletí, naznačuje, že si společnost uvědomuje konkurenci, která pochází z produkce Nickelodeonu a Cartoon Networku a výrazně Disneymu ubírá diváky. Ještě než studio našlo ideální poměr tradičně rozvržených postav a jejich vztahů s rozjíveností a odvázaností okoukanou od konkurence ve "Phineasovi a Ferbovi" (největším diváckém hitu Disneyho v novém tisíciletí), přišlo v rámci otevírání se novým trendům s až nevídaně osobitým "Barbarem Davem". Podobně jako v případě "Gargoyles", kteří vznikli jako reakce na warnerovského "Batmana" a v ledasčem ho překonali, také bláznivý seriál od Douga Langdalea se svou dadaistickou logikou může směle poměřovat s kulty jako "2 Stupid Dogs", "Cow and Chicken", "Grim & Evil", "SpongeBob SquarePants", "Catscratch", ale i novějšími tituly jako "Adventure Time" a "The Amazing World of Gumball". Nonsensová parafráze na siláckou fantasy (sword and sorcery), staví na důsledném převracení klasických žánrových elementů a jejich podřízení dadaistické logice zcela volných asociací (takže nikterak nepřekvapí, že pradávné zlo s touhou zotročit svět má přehazovačku a je božstvem nikoli krve, války, či moru, ale přebujelé interpunkce). V tomto rámci pak každá jednotlivá epizoda přichází s vyšinutou premisou, která zavdává k dalším absurdním peripetiím, ale i podvratným reflexím fungování klasických žánrů a vyprávění - v tomto ohledu je nejlepším dílem série ten, kde pán temnoty Šokles Čuník Tupeček zotročí vypravěče seriálu a tím si podmaní i směr vyprávění. ()