Láska medzi riadkami

• Česko Tajná přání (viac)

Richard Gere představuje jednu z hlavních rolí v poutavém příběhu o otci posedlém přípravou své nadané dcery na Národní šampionát v hláskování. Eliza Naumann (Flora Cross) disponuje takovým úžasným talentem, že se její otec Saul (Gere) chce za každou cenu starat o její trénink sám. Ale s každým Eliziným úspěchem se v Saulovi stupňuje i míra nově objevené starostlivosti…, která nakonec úplně změní celou rodinu. (oficiálny text distribútora)

freddy

Ta rodina byla už od začátku divná a divná zůstala až do konce. Otec napřed upřednostňoval syna před dcerou, pak dcera začala bodovat v hláskování slov a otec se zaměřil více na ní než na syna, který začal hledat spřízněné duše u buddhistů, matka skončila v blázinci, prostě naprosto šílená rodina, do které bych nechtěl patřit ani za nic. A do toho pořád nějaký Bůh smíchaný s filozofií, holčička, která se snaží promluvit s Bohem, prostě tohle je film, ve kterém se mohu jen velmi těžko vyznat a těžko pochopit úmysl tvůrců. Vůbec jsem nechápal, co to tam dělala ta matka, což bylo částečně vysvětleno až v druhé polovině filmu, ale stejně jsem její pohnutky a smysl počínání vůbec nepochopil. Nejnormálnější tam byl asi ten jejich syn, který se pokusil zdrhnout, dokud to šlo. Jistě film má i své nesporné kvality, ale bohužel se ztrácí v neprostupnosti některých scén, které jsem opravdu nechápal. Celkově tak ve mně po skončení filmu zůstává jakýsi zmatek a smíšené pocity, protože tohle bylo rozhodně něco, co bych nemusel vidět znovu, dokonce jsem přemýšlel, jestli film dokoukat. Ale vydržel jsem až do konce a nakonec, možná i k mému překvapení, uděluji docela solidní tři hvězdy, a to především za vynikající herecké výkony, díky kterým tenhle film je aspoň trochu zajímavý. ()

k212

Jsou filmy, které jsou tak specifické svým námětem, že se jen těžko s grácií protlačí za hranice inkriminovaného regionu. Bee Season je jeden z nich. Ono totiž přijde malému českému člověku fakt vtipné, že američani soutěží v hláskování slov, když u nás hláskují děti v první třídě ... proč tomu tak je - je nazřeteli, proč je film uváděn s titulky je také jasné (tedy mě jako osobě poznamenané angličtinou :-). A o čem to je? Židovská rodina - dcera co spelluje, otec, který je posedlý mysticismem slov, matka, co trpí kleptomanií a syn, který propadá svodům Harre-Krišna. Na první dojem to působí hodně přeplácaně a já se ptala, zda to může vůbec jako celek fungovat? Myslím, že ano. Díky nadprůměrným hereckým výkonům ústřední čtyřky, díky nápadité režii a vizuálním vychytávečkám (ano i to tady je), díky scénáři, který v podstatě moc neřeší, nevysvětluje a nechává na divákovi velký díl přemýšlení a pocitů, díky zajímavému závěru... Ano Bee Season mě okouzlil, okouzlil mě také díky zajímavým americkým reáliím, což je u mé osoby hodně těžko uskutečnitelný stav. A myslím si, že režisérký tandem David Siegel - Scott McGehee pokračuje ve skutečně zajímavé kariéře, neboť už předchozí Temná voda mě nepokrytě nadchnula. Témata jejich filmů jsou malá rozsahem, ale o to silnější, s větší výpovědní a emotivní hodnotou. 70%. ()

Ajinka126

Bez Richarda Gerea by to nemělo ani těch 59%. Absolutně mě všechny ostatní postavy rozčilovaly a nebylo to proto, že by byly ve scénáři špatně napsané, ale čistě jen tím, že jejich protagonisté byly špatní, špatní a znovu špatní. A co bych ještě dopsala k filmu by bylo, že nejde čistě o Drama, ale hlavně o NÁBOŽENSKÝ FANTASY laděný film. Jsem z toho trochu nesvá. Začala jsem na to koukat v domnění, že mě čeká nějaké rozluštění záhady, ale nějak se to zaseklo na tom stejném bodě, točilo se to dokola a nakonec to skončí tak, že je tam náboženské poselství a záhada nikde. Náboženství je fajn, pokud člověk jen věří, ale pokud tomu zasvětí celý život a poblbne tím své děti, tak to je fakt dost hnusný fanatismus. ()

venison

Absolutně podivný, odlišný, tichý, komplikovaný film s velkým tématem - náboženství.. Jak dokáže urputný (vědecky až fanatický) otec díky honbou za duchovní senzací totálně rozložit rodinu.. Maminka, která má bubáky ve skříni, se mu naprosto oddá, až jí z toho malinko hrábne.. Syn, který byl pro otce number one, se po přesunutí na druhou kolej chce vzdát židovské víry a přestoupit na jedno z východních náboženství.. A dcerka, která by otce absolutně netankovala, nemít "dar".. Gere jako lovec "bílého jednorožce" byl herecky nejvýraznější.. Vizuální efekty překvapivě vypracované na tento typ filmu.. Netuším, co tím autor chtěl sdělit lidstvu a přemýšlet o tom dál nehodlám.. Ve své podstatě hodně náročný film natočen dosti komerčně.. ()

lennyd

Eliza Naumann (Flora Cross) se připravuje na soutěž ve spellování (hláskování - to je takovýto, že když vám řeknou například "nejneobhospodařovatelnějšími", tak vy jim to zopáknete písmenko po pískenku). Je pravda, že u nás bychom to asi zvládli už v první třídě, ale v angličtině to bude asi o kapku složitější (proto si na to vytvořili vlastní soutěž). A jak Eliza postupuje od základních kol přes "okresní", "oblastní", "státní" a "národní", její otec v ní vidí znovuvtělení "kohosi". Oba jsou tak zaujati přípravou na soutěž, že si nevšímají rozpadu zbytku rodiny - matka je kapku cvok a syn, škoda mluvit - jelikož jsou židé a on se zamiluje do holky - křesťanky, tak se spolu rovnou dají na budhismus ... Sice ve filmu bylo pár zajímavých myšlenek (opravdu jen pár, na spočítání by stačila ruka nešikovného dřevorubce), bohužel zbytek byl jen docela velký chaos. Mám takový pocit, že se režisérům popletli scénáře minimálně ke dvou-třem rozdílným filmům, a při natáčení už to tak nechali. Vzhledem k tomu, že i motiv nikoho u nás moc neosloví, celý film pak padá do hlubin - odkud jej snad vytahují jen Richard Gere a Juliette Binoche ... ()

• Natáčení probíhalo na střední škole Albany a v kalifornském parku Alameda. (Terva)
  • Snímek byl natočeno na motivy stejnojmenného románu, který napsala Myla Goldberg. (Terva)
  • Mezi filmem a původním románem je několik rozdílů. V literární předlože je například Saul (Richard Gere) jen učitel, nikoliv vysokoškolský profesor. (Terva)