Když jde v politice do tuhého, není v bezpečí ani slavný režisér. Britské filmové drama o jedné životní kapitole Orsona Wellese.
Režisér Orson Welles s nadsázkou tvrdil, že začal na vrcholu a pak postupně klesal. Film zachycuje Wellese (Danny Huston) na začátku tohoto sestupu při natáčení historického snímku Černá magie v římských ateliérech v roce 1948. Welles se vzpamatovává z bolestivého rozchodu s Ritou Hayworthovou a pokouší se znovu nastartovat svoji kariéru. I když roli v průměrném dramatu vzal z nouze a natáčení ho příliš nebaví, v Itálii objeví novou inspiraci pro svoji tvorbu i soukromý život. Poklidný pobyt mu definitivně skončí, když při filmování zemře jeden z herců. Welles nevěří, že šlo o nešťastnou náhodu a při pátrání po pravdě se zaplete do nebezpečné sítě zločinu, intrik a politiky. Wellesova zvědavost začně znepokojovat různé lidi. Je mizi nimi i jeho dobrý přítel Brewster (Christopher Walken), člen CIA, jenž se chová jako oportunista. Jeho přátelství a úmysly nejsou tak čisté, jak se na první pohled mohou zdát. Iluze filmu i reality začne slavnému filmaři nebezpečně komplikovat život. Režisér Oliver Parker kombinuje reálné události ze života Orsona Wellese s fiktivním příběhem, v němž hraje důležitou roli politická situace v poválečné Itálii. Je zde patrná inspirace Wellesovou tvorbou, záhada je objasňována ve stylu Film noir. Tvůrci odkazují zejména k jeho napínavým filmům Cizinec nebo Dáma ze Šanghaje. Výsledkem je zajímavý snímek, který ukazuje osobnost slavného režiséra z alternativního pohledu a zároveň nabízí atmosféru doby konce čtyřicátých let. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Docela zajímavé téma, které je bohužel utopeno v přemíře keců a jiných nezáživností. Děj se odehrává v poválečné Itálii, kde Amíci opět vaří zákulisní svinstva v boji o politickou moc mezi komunisty a lidovci. Komunisti nebo lidovci ?? Vždyt je to jedno, stejná sračka, jen jiný mouchy. Z herců byl mně zaujal jen Christopher Walken a samozřejmě Paz Vega i když z heldiska hereckýho tady Pazička teda nic moc, ale tam mně stačej ty její oči a jsem v tranzu. Jestli je tenhle příběh podle pravdy nebo ne, nevím, ale když chcete fakta, zalistujte si v knize, jen si předem zkontrolujte kdo jí napsal. ()

Fiftis

Nadšenie z filmu pred pozretím vystriedalo sklamanie. Nudné dielo, plné zbytočných kecov od neznámeho režiséra. Danny Huston a Christopher Walken boli síce precízni a dalo sa dívať na ich herectvo, ale inak neviem nájsť jediné pozitívum. Ako detektívka nič moc, vyšetrovanie bolo nudné, interiéry evidentne štúdiové. Nechcem chváliť americké filmy, ale myslím že by to poňali lepšie, než Angličania. Chýbali pestrejšie farby (i keď sa jednalo o povojnové obdobie), vozový park rozpočet určite nezdvihol. Musím napísať že som pri pozeraní filmu veľmi trpel nudou a to má film 101 minút. ()

Skip

Tajné vměšování Američanů do italské poválečné politiky, ke kterému se připlete slavný režisér. To by mohlo být docela zajímavé, říkal jsem si. Možná se něco takového Orsonu Wellesovi přibližně přihodilo, ale filmové zpracování je spíš nezajímavé, k čemuž hodně přispívají i mdlé výkony herců. Takže nakonec docela zklamání. ()

Kamkon

"Sračka zůstane stejná, jen mouchy budou jiné" - Danny Huston jako "Velký Orsiny" v krémově smetanovém obleku na pozadí jedné (bez)významné etapy italských dějin. Jednodušší evropskou detektivku zpestřují role nešťastného a stejně tak končícího Diega Luny a mrazivého Chritophera Walkena spolu s vtipnými replikami všech zúčastněných ()

chlievik

V podstate film dobrý možno len na zabitie nudy. Ale nudil som sa, tak som sa nechcel. Môžeme sa dozvedieť niečo zo života Orsona Wellesa, takisto zo života povojnového Talianska, kresťanských strán, ktoré de facto vždy spolupracovali s fašistami, radšej než s komunistami, keďže Vatikán sa pri fašistoch mal v podstate dobre, na rozdiel od církví v sovietskom Rusku. Niektoré scény typicky talianske, surové a mafiánsky násilné - čo odradí. Človek si na takýchto filmoch uvedomí, o čom je politika a o čom asi (opačná strana mince, čiže... ) undergroundový odbojový life, hoci si myslím, že politika je ešte omnoho väčšie svinstvo než to najhoršie hovno, ktoré si človek môže pozrieť v akomkoľvek filme. Vo filme vidieť, že je to európska produkcia, čo je vždy lepšie než americká. Jednoducho nech by bol film akokoľvek americko-pokrokový, američania sú VŽDY iní, horší, príliš "žuvačkoví" - totiž to európske a tradičné má niečo oveľa viac do seba, a je toho dosť málo na obrazovke, keďže dnes všetko v Európe vlastnia americké spoločnosti - možno tie klasické, klasické farby, klasický strih, klasické herecké prejavy, pomalšie zábery, európska a dokonca anglická produkcia je obzvášť zaujímavá a dobrá.... ()