Horiace pobrežie

(TV film)
  • Česko Planoucí pobřeží (viac)
všetky plagáty

Příběh mladé šlechtičny Centaine de Thiry, která se zamiluje do jihoafrického pilota Michaela Courtneye. Je 1. sv. válka a v den svatby je Michael zabit. Centaine opouští svou vlast se svou tetou Annou a rozhodne se odjet do Afriky a tam porodit jeho dítě. Cestou je loď přepadena německým torpédem a potopí se. Centaine se na loďce po dlouhé cestě dostává k pobřeží Afriky. Snaží se dojít pěšky do Kapského města k Michaelově rodině. Cestou potká dva křováky, kteří se o ni postarají a naučí ji jak přežít v buši. Porodí chlapce Šasu.

Mezitím ji hledá Anna, která nehodu přežila s Michaelovým strýcem. Křováci ji ukážou zázračnou horu. Tam ji zachrání Lothar De La Rey před nebezpečným lvem, který ji zraní. Postará se o ni. Oba se do sebe zamilují. Po tragické smrti obou křováků se odcizí. Centaine je předána Anně i se svým synem. Žijí v Kapském městě.Zjistí, že magická hora obsahuje přírodní diamanty. Proto se chce vrátit zpět. Vyhledá Lothara, ten ji má zavést zpět na místo, kde ji našel. Výměnou za své a Lotharovo nenarozené dítě, které nesnáší. Ten přijímá. Centaine se stává nejbohatší ženou s velkými doly a touží po pomstě Lotharovi. Děj se odehrává dalších 25 let, kdy dojde k odpuštění Centaine Lotharovi. (sissi.s)

monolog

Když to u nás jelo poprvý v televizi, hltal jsem to jako blázen. A tak jsem si to rochu zidealizoval. Později, když jsem to viděl, spousta věcí se mi nelíbila už tak, jako dříve, ale i tak je to velmi kvalitní film. Jde tu přibližně o toto: Santaine si vezme za muže vojáka, který zemře. protože čeká dítě, jede lodí za rodinou do JAR. Loď ztroskotá a ona je na prámu s Ernestem Borgninem, díky kterému se dostanou až na pobřeží Afriky. On je po zranění ochrnutý, tak se převalí do vody a utopí se, ona zůstane na pobřeží sama. Tam ji najdou dva křováci, Hanie a Owie, kteří jí pomůžou přežít i s mezitím narozeným dítětem. Křováci ji ukážou horu, o které se později dozví, že je to jeden velkej diamant. Jelikož zde právě probíhají Búrské války, šéf Búrů zastřelí oba křováky a zamiluje se do Santene. A proti její vůli počnou dalšího syna. další díl končí tím, jak jí ho v porodnici vezme a nechá ji se starším dítětem u příbuzných. Další díly jsou o 20 let později. Ona je bohatá majitelka dolů na diamanty, on je chudnoucí majitel rybářského export import obchodu. A tak se on rozhodne ukrást celou jednu dávku diamantů z jejích dolů. Připlete se do toho mladá hezká holka, kterou milují oba její synové, aniž by věděli, že to jsou bratři. Nakonec se Búrovi povede diamanty ukrást a utíkají k hranicím, ale pronásledují je. Po mnoha útrapách, kdy se ho jeho členové bandy pokusí zabít a kdy jej Santene pokouše tak, že dostane otravu krve se jim povede utéct. A poslední záběr je, že mu Santene vraždu těch křováků, znásilnění a ukradení syna odpustila, protože ho vlastně taky miluje. Vypadá to jako docela chutná slátaninka, ale v 1994 to byla bomba. A i dnes bych se na to docela rád podíval. ()

flanker.27 odpad!

Dneska se mi o tom zdálo, noční můra, strááášný, proč se mi nemohlo zdát něco hezkého? Proč jsem si musel vzpomenout na tuhle strašnou pitomost, ze které jsem si trhal vlasy už jako kluk, když na to koukala maminka (podotýkám, že u posledního dílu se už neudržela ani ona neokomentovat, jak moc je to blbé). Vrah může být vrah, ale když ho miluješ, není co řešit. Konečně zabil jen pár postradatelných křováků, že by někdy projevil alespoň lítost? Netřeba, stačí asi odpustit, protože pro milovníky platí jiná pravidla než pro všechny ostatní. Z toho mi bylo ke zblití už v těch cca 13-14, kdy to běželo. Ona je to nejspíš tragédie i po ostatních stránkách, podle toho co si vybavuju, charaktery, motivace postav, všechno total schlecht, nicméně nehodnotil bych, kdyby mě tak neznechutil ten hlavní motiv. Proč, proč jsem si na to najednou z ničeho nic musel vzpomenout? ()

eileen

Po přečtení zdejších komentářů se musím přiznat i já, že ve mně také zůstala krásná vzpomínka z dětství na tento seriál a toužila jsem ho vidět znovu. To se mi i podařilo a podařilo se mi také smazat i tu vzpomínku. Je to opravdu neskutečná limonáda, která levně útočí na city, je až neuvěřitelné, jak ta Santin je krásná, statečná, milující, inteligentní, bohatá, cílevědomá........ Měla jsem co dělat, abych vydržela do konce čtvrtého dílu (vlastně nevydržela, přetáčela jsem), jelikož krom toho, že je to tak neskutečné, je to i neskutečně zdlouhavé a nudné. Takže 2 hvězdy jen za tu nostalgickou vzpomínku z dětství a chápu zdejší vysoká hodnocení, věřím, že by většina též přehodnotila. ()

KatRi

Taková trošku srdceryvná sága - romantické, dramatické, kruté, plné vášní i rozčarování. Coby dvanáctiletému děcku mi tohle dlouho vězelo v hlavě a až dnes jsem přišla na to, jak se série vlastně jmenuje. Docela ráda bych to zkoukla s dnešním 'rozumem', tak čekám, že při všech těch neustálých reprízách všemožných amerických 'trháků' i českých socialistických 'lahůdek' si televize vzpomenou i na smutný příběh dvou hodných lidí křováků a těch 'zlých' Evropanů. Protože v devadesátých letech to spolu s Dallasem, Kořeny apod. bylo opravdu něco... ()

Zagros

V televizi to šlo pod jménem Pobřeží v plamenech. Je to už hodně dávno, co jsem to viděl (stejně jako většina tady), přesto si některé detaily pamatuji dodnes. To jsou u příběhů vždy plusové body. Vím, že se na surových diamantech nedrží voda a jak ulovit hada v poušti. :-) Hlavní hrdinka byla sympatická a já jí moc držel palce, když se její loď potopila, když šla pouští i když bojovala s ostatními lidmi. Kdybych to viděl dnes možná… kdyby byly… oprávněné tři hvězdy. ()

• Natočeno podle knih Wilbura Smithe "Pobřeží v plamenech" a "Síla meče". (sissi.s)