Pohádka podle starofrancouzské legendy se odehrává ve středověku, na dvoře krále Pipina (F. Čapka). Král se chce oženit a na radu vévody Akilona (J. Štěpnička) se rozhodne ucházet o uherskou princeznu Bertu (K. Špráchalová). Princezna má sice drobnou vadu na kráse – příliš velká chodidla – ale na tom Pipinovi málo záleží. Vzpomíná raději na to, jak s Bertou kamarádil, když byl malý chlapec. Už tehdy obdivoval její odvahu a statečnost. Vévoda Akilon se tedy vydává do Uher požádat o ruku princezny Berty pro svého krále. Spolu s ním vyjíždí na cestu i jeho vlastní dcera (L. Krobotová). A v jeho hlavě uzrává zrádný plán… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Pseudohistorický příběh, tolikrát viděný v různých pohádkách, pravda a hlavně láska vítězí nad lží a podvodem; jedno oko nezůstává suché, hlavně se tedy smějeme smíchy, když král princezně okukuje nožku a jeho družina se taktně odvrací. Nebudeme řešit detail, že u svatební noci část z nich byla přítomna. Mně se ta pohádka - pověst líbila, civilní, bez přehrávání, sympatické postavy, jenže mi uši rvala ta příšerná dvorská poezie a to tak, že mě z toho rozbolela hlava. Ne, to se neodpouští. ()

Phobia

Vcelku průměrná "pohádka" o lidském podrazáctví. Nadpřirozené prvky zcela chybí, označila bych to tedy spíše za smyšlený historický příběh. Malý kénig Pipin se chce vogólovat s princeznou Bertou, která je má velké... čapy, samozřejmě. A čirou náhodou má kingův pobočník v klášteře schovanou cérku, co puBertě jako by z čočky vypadla... no hádejte, jak to bude pokračovat:-). To neuhodnete, milé děti: dojde k záměně!:-) A podle čeho pak Pipin pozná pravou budoucí starou? Správně, děti, budou se nazouvat lodě;-). Výprava není špatná, herecké výkony se přežijou (ikdyž já to měla převážně ve formě rozhlasového vysílání - při vaření nebylo moc času koukat za roh na bednu), kostýmy ujdou, hudbu si nevybavuju a děj strádá značnou naivitou, jak už je u produkce pro kindermany obvyklé. Ikdyž... dojde i na nějaký ten mord, tak by to mělo být aspoň PG-13, ať odlitky z té hrůzy neutrpí psychické trauma. Mohla bych hodnotit i třemi pulsary, kdyby ovšem "Novou starou s řáckýma plótvema" nesponzoroval Vatikán. Tolik děkování Bohu, proseb k Bohu, modlení se k Bohu a vzývání Boha narvat kindošům do hoďky a čtvrt, to už je na chrstnutí svěcené vasrůvky do fasády, přiškrcení kolárkem, fláknutí biblí po květáku a vražení krucifixu do čokoládového kaňonu! 45% ()

blackrain

Tenhle příběh jsem musela vidět vícekrát, abych se nad ním mohla zamyslet. Po druhém shlédnutí se mi líbil o něco víc. Ale pořád to není tak, abych si mohla zařadit mezi své oblíbené. Nezařadila bych tenhle příběh mezi pohádky. Chyběla mu pohádkovost, na kterou jsem u pohádek zvyklá. Napětí tu taky není žádné. Všechno je udělané tak, že to člověk očekává a to starofrancozskou legendu vůbec neznám. ()

slunicko2

Příběh, který neoslní. 1)  Když pomineme historické nesmysly (Pipin a uherské králoství například), je docela sympatické, že pohádka si vystačí s prezentací lidských vlastností a obejde se zcela bez nadpřirozených bytostí. To by ale ta prezentace musela být přesvědčivá. Průhledná zápletka tomu rozhodně nepomáhá._____ 2)  Rovněž přeskromné exteriéry se směšnými pokusy o souboje po česku příběhu na atraktivitě nedodají. A k tomu ještě ta trojice vořechů imitujících vlky..._____ 3)  28letý Filip Čapka (král Pipin) je sexy navzdory svému deklamativnímu hereckému projevu. Ještě je tu 33letý Vilém Udatný (Renaud) a jsme hotovi. ()

Skuby47

Tato středověká pověst, na které byl pohádkový snad jen dobrý konec a která je určena spíš dospělejším divákům než dětem, se mi líbila. Viděla jsem ji už víckrát a ani tentokrát jsem si ji nenechala ujít. Pěkná výprava i rytířské souboje a že kompars nebyl z nejpočetnějších bych prominula, vzhledem k tomu, že jde o televizní produkci. Když jsem ji viděla prvně, byla jsem příjemně překvapená, protože názvem mne nijak neoslovila. Mohla být ještě mnohem zdařilejší, kdyby přibyl humor a ubyla ponurá atmosféra. I tak ve spoustě studiových televizních pohádek vyčnívá. A za historický šerm dám hvězdičku navíc. ()

• Filmové sídlo krále Pipina (Filip Čapka) je ve skutečnosti hrad Křivoklát. (rakovnik)