Tři exkluzivní automobily překračují hranice a projíždějící polodivokou krajinou. Černá limuzína a dva sportovní roadstery z 60. let ostře kontrastují s polorozbořenými, často zcela opuštěnými usedlostmi, zarostlými cestami a prázdnými kostely. Zvlněná krajina na obzoru pomalu přechází do vrchoviny a pozvolna se z ní vytrácejí stopy moderní civilizace. Blíže neurčené teritorium, blíže neurčený čas a přece se zdá být všechno povědomé. Šest lidí pevně usazených v bezpečí svých automobilů se vrací do míst, se kterými jsou dědičně spjati. (oficiálny text distribútora)

#47

Po shlednutí Vatelandu mám natolik zmatené pocity, že tento snímek nemůžu ani zatratit ani pochvalit. Přiznávám se že nějaký smysl tohohle filmu nebo hlubší myšlenku jsem absolutně nepobral, na druhou stranu jsem se ale zase většinu času ani nějak výrazněji nenudil...takže jak už tady zaznělo, možná je to kravina, možná geniální snímek, já osobně nevím. ()

B!shop

Naprosta kravina, ktera si hraje, jak tady nekdo zminil, na nejakej zahadnej film ala Lynch. Celej film mi prisel silene amaterskej. Skutecne jako bych se dival na nejakej film natocenej domaci kamerou nekde na chalupe, ale tohle mel bejt bohuzel plnohodnotnej film. Kdyby byl amaterskej, mozna bych dal hodnoceni vyssi, ale takle ne. Kamera byla taky otresna, takovou hruzu sem uz dlouho nevidel. Dialogy jsou taky strasny, jako by je herci vymejsleli behem nataceni a pak je jen tak bez emoci prednaseli. Pribeh, i kdyz se ze zacatku tvari zajimave, je taky o nicem a je proste divnej. Ani herecky vykony me nijak nepresvedcily, Roden i Forman hrajou podprumerne, ale porad lepsi nez ta hruza co predvadi ostatni. Jediny co film zachranuje a za co davam ty 2* je atmosfera, protoze misty je skoro az hororova a misty je to fakt napinavy, cemuz taky napomaha spravne divna hudba. Tenhle debut se Jařabovi nepoved. ()

MáŠa

Český filmeček, docela jsem se na něj těšil, protože ukázky vypadaly vizuálně dobře, ale teď cítím spíše obrovské sklamání. Příběh je v podstatě o ničem, pakliže během snímku nenaznamenáte takovou ikonu s výjevy a po skončení filmu si nezačnete něco domýšlet. Ano, skryté poselství v tom asi bude, nějakou možná špatnou interpretaci bych měl, za film si kvůli ní znovu pouštět nebudu, protože mi to prostě za to nestojí. Film podle mě mlží až moc, mlží na špatných místech a nepodává důstojné vysvětlení. Žánr taky není jasný. Jako studentská práce na FAMU asi dobrý, ale jako celovečerní film pro masy rozhodně ne. Závěrečná scéna s režisérem to jen potvrzuje. ()

tomtomtoma

Vaterland - Lovecký deník je sympatický svým alegorickým podhoubím. Snaží se uchopit vnitřní pocity daného rozložení světa a vztahy propojuje do širších souvislostí. Minulost ožívá v přítomnosti v síle podvědomí a nezkušenosti. Dotýká se rozdílů, podnětů, následků i vlastního viditelného a skrytého uspořádání řádů. Velebí kultivovanost, podléhá živočišné vášni. Neodpustí si jízlivost, ani klukovské uličnictví. Nejviditelnější zbraní jsou obrazové stylizace i přirozené herecké nadchnutí pro věc. Filmu škodí myšlenková náročnost, rozháranost a nejednoznačnost sdělení. Nihilistické odlehčení zvíří oblak prachu, podněcuje rozvoj myšlenek k vynášení trumfů, odpoutává pozornost od vybudovaných základů a konečnou katarzí se stává cynický výsměch. Vaterland není filmem k běžnému použití, ostražitost před konkretizací body k dobru také nepřidávají. Mé hodnocení je oceněním odvahy k vytvoření několikavrstvé alegorie ve stylových barvách nestálosti loajality času. Hlavní postavou rozverného filozofického díla je Richard Czadsky (dobrý Karel Roden), potomek aristokratické vznešenosti, která v moderních humanistických proudech politicko-společenské korektnosti a vyšší ekonomické úrovni znovu vytváří dávný řád. Věci nabírají spád principem domina. Není snadné udržet na vytyčené dráze splašenou životní sílu, ani rozdílné ambice a vnímání života. Skutečnost může přinést rozčarování a chaos tápání. Uhlazenou zdvořilost přináší Jan Willmer (důstojný František Řehák), stárnoucí romantizující vzpomínka vznešené minulosti v zapomnění. Nejzvídavější je Karel Willmer (zajímavý Petr Forman), Janův syn, snažící se pochopit souvislosti a minulost. A hledá vlastní roli v dramatu života. Nejsebevědomější je Max Czadsky (sympatický Vasil Fridrich), Richardův lehkomyslný bratranec. Jeho cesta je nejsobečtější, jeho prozření nejrozvratnější a nejbolestivější. Hlavní ženskou postavou je Karla Czadsky (příjemná Dana Poláková), Richardova manželka s křehkou podstatou duše i cynickým osudem. Z dalších rolí: Richardův mladší a bezstarostnější bratr Vilém Czadsky (příjemný Roman Zach), ostýchavější Richardův bratranec Leo Czadsky (Marek Daniel), nekompromisně ochraňující Janův syn Josef Willmer (Matěj Forman), Vilémova těhotná partnerka Kristín (Adiya Oyunchimeg), místní autorita moci Colben (sympatický Oldřich Vlach), dvojice divočejších domorodých průvodců gijas Joao (Júlio Martín) a Geraldo (José Figueiredo), Janova ukrytá dcera Marie (Miriam Jelínková), či zástupci mystických kostrounů (Jan Jehlička, Pavel Šáro, Vlastimil Hanzal a Žofie Hradilková). Film není určen k běžnému použití, zábavou se stává spletitá síť úvah a myšlenkových pochodů. Rozčarování je podbarveno nihilismem. A filozofující poetika si zaslouží mé uznání. ()

YURAyura

Verim, ze tento film nemusi sedet tem, co chteji mit vsechno po lopate, aby nemuseli sami nic domyslet. Je to slozitejsi, ale vetsina mistnich intosu, co se ukaji nad iranskymi velkofilmy bude mit jiste radost. Ja jsem si ho velmi uzil, presto, ze mi smysl usel. V pripade, ze nekdo vyznava blaboly typu Lynch, bude jiste taktez spokojeny, protoze toto je stejny blabol ;]] Mimochodem, taky se vam zdalo, ze veskere zenske postavy se museli s reziserem vyspat nebo byt v nejakem pribuzenskem vztahu? Jinak by je snad rozumny clovek neobsadil.... Ne tak ovsem Rodena, ktery si tohoto "Rasputina" jiste uzil vice nez toho emerickeho... ()