Po 2. svetovej vojne sa bývalý vojak britsko-indickej armády Gian Singh vracia do svojej rodnej dediny v Indii a sníva o pokojnom živote vyplnenom modlitbami a plodnou prácou na poli. V roku 1947 však India vyhlási svoju samostatnosť a v dôsledku zmeny hranice medzi moslimským Pakistanom a hinduistickou Indiou sa Gianov pozemok zrazu ocitne v jej blízkosti. Novú hranicu sužujú konflikty, ktorých korene ležia v dlhodobom nepriateľstve oboch národov. Masakre zo strany pakistanských moslimov nedajú na seba dlho čakať a ničia životy Giana i jeho susedov. Po jednom z početných nájazdov nachádza Gian v lese osamelú moslimskú dievčinu Naseem. Keď vidí, ako je vydesená, tajne ju odvedie do svojho domčeka. Onedlho sa všetko prevalí a pre ubytovanie mladej moslimky sa Gian s matkou stanú terčom nenávisti vlastného ľudu. Naseem a Gian spoločne hospodária na Gianovom políčku, postupne zabudnú na všetky predsudky a zamilujú sa. Keď Giana príde navštíviť Margaret, sestra jeho bývalého spolubojovníka, požiada ju, aby mu pomohla vybaviť oficiálne doklady pre Naseem. Margaret zistí, že jej rodina je ešte nažive. Dokáže zamilovaný pár prekonať všetky nástrahy, ktoré im svet plný náboženskej nenávisti kladie do cesty? (TV JOJ)

peiton

A zase som plakala, rumázgala ako malá. Takéto filmy zbožňujem - ľudské, plné lásky a hoci popretkávané tragédiami, nešťastiami, bolesťou, tak predsa len naplnené nádejou a perspektívou. Pohľad na život v dvoch rozličných krajinách východného orientu. Láska miestnych ľudí k ich rodnej zemi, ťažké údely a pritom otvorené srdcia, náboženský fanatizmus...láska dvoch nábožensky odlišných ľudí je zároveň nezmyselnou prekážkou.Nemám slov.Zbožňujem príbehy, ktoré sa zaoberajú cudzou kultúrou.Dáva nám privoňať si k bežným vôňam na ulici v Indii. Necháva nás s úžasom pozorovať tisíce odtieňov červenej a ružovej na svadobnom sárí. Opisy sú nádherné, dialógy premyslené, dejová krivka má myšlienku. Postavy sú k veci a nie sú ničím prikrášlené. Nikto nie je úplne čierny alebo biely. Mimoriadne silný, emóciami nabitý príbeh, ktorý mi tuším odporučila kolegyňa a trafila presne. ()

dopitak

Poměrně solidní film s naprosto zazděným koncem, od scény kdy jsou Gian a Naseem na dvorku násilím odloučeni jde celý příběh do háje, scénárista by si (především za obě rvačky Giana s bratrem Naseem) zasloužil pár facek. Neve Campbell od časů Wild things hodně zestárla a roli školačky by jí dnes už neuvěřil ani slepec. Zato Kristin Kreuk je opravdu krásná, i jako muslimka.____Celkově zklamání z holywoodského zapáchajícího konce. ()

Big Bear

Mám rád filmy z této oblasti, avšak pokud nejsou točeny přímo Indy. Hranice není válečným filmem. Je to především snímek o lásce, které brání rozdílné náboženské vyznání Giana Singha a jeho dívky. To vše se děje v období náboženských nepokojů mezi Indií a Pákistánem, což možnosti dvojice - vzít se ještě výrazněji zhoršuje. Gian Singh se proto rozhodne pro vcelku radikální krok a za svojí milou se vydá do Pákistánu. Pro mne velice dojemný snímek o tom, jak náboženství dokáže rozdělit lidi, dokonce i ty, kteří se milují.... Za prostředí i herecké výkony dávám 4 hvězdy. * * * * ()

Tommassi3

"Ale válka přece skončila !!" - "Války nikdy nekončí.." Ve své podstatě platí Hranice za překrásný film s poselstvím, které však může jen těžko padnout na úrodnou půdu, vášnivého a všestranného filmaře, režiséra, dokumentaristy a pravděpodobně jednoho z nejslavnějších kanadských kameramanů, byť se tedy narodil v Kašmíru v Indii, Vica Sarina, který, jak je už u tohoto laskavého muže zvykem, prostřednictvím svého koprodukčního historického velkofilmu, ano, takhle si ho zřejmě představují Javoři, s naprosto symbolickým názvem Partition, zde by se dalo znovu velmi dlouho debatovat o názvu, po němž sáhnul tuzemský distributor, tentokrát však nebudu překvapivě nikomu spílat, protože ona primární myšlenka zůstala de facto zachována, divákovi vypráví příběh velké lásky, která se neptá, lásky, kterou nezajímá barva kůže, původ, ani náboženství.. Herecky se zcela zákonitě nejedná o nic výjimečného, na druhou stranu však charismatický Jimi Mistry jako Gian Singh, nádherná Kristin Kreuk jako Naseem i čarodějka Neve Campbell, která paradoxně právě zde ukazuje, že skutečně umí hrát, dokonale vystihují archetypy, které ztvárňují.. Vic Sarin, ne, fakt se nejedná o objevitele známého nervového plynu, si tentokrát zjevně ukrojil příliš velké sousto, nicméně jen na první pohled, když se mimo režie snímku postavil také za kameru, to by si snad ostatně dnes už ani nedokázal odepřít, která se svojí malebností a nezřídka i poetičností, když pasáže v řepkovém poli, s mytím barev z tváře či Naseeminým tancem v dešti prostě učarují, navozující atmosféru Indie rozhodně patří k těm nejvýraznějším kladům Partition, chtěl mít totiž nad snímkem, který se ho osobně silně svým tématem dotýká, co největší kontrolu, a to však nakonec lze paradoxně vnímat i jako zásadní bolístku filmu, když prostě nedokázal spolu s Patriciou Finn scénáři vtisknout dostatek věrohodnosti, repliky často vyznívají pateticky, zženštile a uplakaně, stereotypní až umanutě umělohmotné charaktery postrádají jakoukoliv hloubku, a tak i u jejich (ne)motivací absentuje jakákoliv logika, a rozhodně i přílišné, chce se mi říct až bollywoodské, k čemuž se však ještě vrátím, zploštění obtížné doby by mohlo jasně dokazovat jejich scénáristickou nezkušenost a nevyzrálost, která by samozřejmě mohla korespondovat i s tím zde většinou proklínaným finále !! Nicméně opak je pravdou, Sarin totiž svůj příběh natočil jako velezkušený tvůrce zcela v duchu bollywoodských tradic se spoustou jeho základních rysů i motivů, ať už celkovou melodramatičnost, prvky ztracené rodiny, rozzlobených rodičů, politického útlaku, důrazu na rodinné hodnoty a především děti a v neposlední řadě i pohodlných náhod jako hybatelů děje a prostředků pro očekávané zvraty, a konvencí naprosto si vědom faktu, jak moc si právě ta indická kinematografie získala v Severní Americe na oblibě, zároveň ho však ozvlášťňuje upozaděností lehce rušivých vlivů, mám samozřejmě na mysli tanec a zpěv jako alfu a omegu audiovizuálu bollywoodu, které nahrazuje naprosto fantastický soundtrack hudebního génia Briana Tylera, který se nikdy nezdráhal vlézt do jakéhokoliv projektu, a dodává mu tak jakýsi punc dvojdomosti, díky níž lze nakonec Partition jen velmi těžko zákonitě považovat za filmařinu pro Evropana snadno stravitelnou.. () (menej) (viac)

Hakha

Nečekal jsem od tohoto filmu nic, chtěl jsem to viděl pouze kvůli Kristin Kreuk, ale příjemné překvapení nastalo, že jsem dostal více než jsem myslel. Při prvních minutách mě bylo jasný jak film skončí, ale vychutnával jsem si zpracování, které místy je dost komické, hlavně v soubojích, ale romantická část je zvládnutá na výbornou. Chemie mezi Kristin Kreuk a Jimim Mistryem je uvěřitelná a takto příjemnému páru jsem přál to nejlepší, film je napínavý a s pomalým začátkem ke konci příjemně nabírá tempo. Přes mnoho chyb co Hranice mají hodnotím 3 hvězdičky... ()

• Na konci filmu je zmínka o stromu Banyan. Banyan je jedním ze symbolů Indie a navíc i indickým národním stromem. (Cheeker)
  • Madhur Jaffrey, která hraje roli matky Gyana Singha (Jimi Mistry), je známá herečka a renomovaná kuchařka, která je autorem mnoha knih s vařením. Z hlavních aktérů filmu byla obsazena jako jediná žena, která žila v době rozdělení. (Borrtex)
  • Neve Campbell, která hrála roli Markéty, navázala při natáčení filmu s Johnem Lightem velmi dobré přátelství. Krátce po vydání filmu v roce 2007 se spolu zasnoubil a později tentýž rok i vzali. Od května 2011 jsou však již rozvedení. (Borrtex)