Hrdinové hajzlíků

(festivalový názov)
  • Japonsko Shonben rider (viac)

Prázdninová odysea tří teenagerů za záchranou uneseného spolužáka se v rukou Šindžiho Sómaie mění ve formálně anarchistickou absurditu oplývající úchvatnými dlouhými záběry a dětskou svobodomyslností, která zde kontrastuje se sešněrovaností společenských rolí a zaškatulkovaných identit světa dospělých. (Letní filmová škola)

JFL

Na první pohled by se mohlo zdát, že svým třetím celovečerním projektem Šindži Sómai pouze zkoušel zopakovat enormní kasovní úspěch filmu "Dívčí školní uniforma a samopal". V produkci stejné společnosti Kitty Films (byť už bez účasti Kadokawa Pictures) vznikl další vehikl pro novou snůšku hereckých nováčků v čele s dalším idolem, náctiletou Michiko Kawai. Jenže právě bližší srovnání s předchozím hitem odhaluje nejen Sómaiovu všestrannost, ale především zpřítomňuje osobitost nejsvobodomyslnějšího a kreativně nejodvázanějšího díla režisérovy filmografie. Také zdejší vyprávění pojednává o dospívání a staví proti sobě svět školáků a dospěláckých gangsterů. Jenže zatímco Sómaiův druhý film se v souladu s příběhem o předčasném dospívání zaměřoval na potlačování emocí či jejich nepřímé vyjadřování, "Hrdinové hajzlíků" představují erupci dětské hravosti, nespoutanosti a anarchičnosti, která se ze samotných postav přelévá do formálního řešení jednotlivých scén. Režisér zde posouvá hranici expresivity filmového média, oprošťuje ho od nesmyslů jako je tradiční styl a sugerování reality a naopak inscenuje dětskou dobrodružnou road movie uchopenou jako dadaisticky absurdní oslavu svobodomyslnosti. Což se zpětně promítá také do ústředního motivu identity a její nespoutané beztvarosti v dětství a naopak svazujících konceptů a škatulek dospělosti. Motiv dospívání a pokusů o jeho odalování navzdory jeho neodvratnosti se zpřítomňuje mimo jiné skrze postavu androgynní dívky, která si nechává říkat Bruce, a scén, kde se jí různé postavy ptají po jejím pohlaví, ale také skrze vynikající tiše vypjatou sekvenci ráno na pláži, kdy do moře utíká zakrýt svou menstruaci. Ústřední trio ale na své dost možná poslední společné prázdninové pouti má ještě možnost hodit za hlavu role přiřčené školním kolektivem i ubíjející nalajnovanost dospělosti. Což ostatně vyjadřuje bravurní zvrat, kdy si vymění oblečení a tedy i prohodí identity (ale také zkomplikují divákům orientaci ve velkých záběrech). Vedle toho "Hrdinové hajzlíků" pojednávají o násilí ve světě dětí i gangsterů. To v obou případech vychází ze společenských rolí a jejich bezvýchodnosti, byť se zásadně liší konsekvencemi. Opět jsou to prázdniny, coby svobodné bezčasí, které anuluje dosavadní role a vyburcuje hrdiny k jejich pouti za odplatou křivd napáchaných na školním dvoře. "Hrdinové hajzlíků" představují v Sómaiově filmografii v jistém ohledu vrchol, ale také krásně ulítlou anomálii. Skvostně formalistické a radostně anarchistické dílo bylo také jedinou Sómaiovou spoluprací s mistrovským kameramanem Masakim Tamurou i jediným jeho filmem podle původního scénáře, který byl společným dílem Takuji Nišioky a manželského páru Leonarda a Čieko Schraderových. ()

Othello

[vzpomínky na LFŠ] Film, který mi připomněl, proč jsem před lety na nějaké období propadl japonské kinematografii a který mě motivuje se k ní znovu vrátit. Japonský Alexej German s filmem, kde naprostý chaos působí úplně přirozeně. Je totiž léto a všechno je možné. ()

topi

Zábavné a hravé, občas totálně vyšinuté. Parádní road-movie, kde se dva kamarádi a kamarádka snaží vypátrat tlustýho spolužáka, který byl unesen, aby se mu než zemře, sami pomstili. No totální úlet, v závěru hraničící s naprostou magořinou. Tohle Japončíci prostě umí! Co jsem ale fakt čuměl, že většina záběrů byla bez střihu třeba 8 minut a v tom se odehrávaly neskutečné akce! Třeba úvodní scéna s učitelkou anebo naháněčka na vodě na kládách ze dřeva. Bomba!! LFŠ UH 2022. ()

Lanark

Nehodnotím, nevydržel jsem déle jak 20 minut. Ne, že bych byl přesvědčený, že ten film je špatný. Naopak, myslím, že své diváky si najde. Ale já mezi nimi bohužel nejsem. ()

rivah

Tři středoškolští studenti se dostávají do styku s jakuzou i policií hledají třídní oběť, která byla unesena...Drsný,, ujetý film. ()