Oddelenie vrážd

• Česko Oddělení vražd (viac)
Austrália, (1997–2000), 40 h 55 min (Minutáž: 43–88 min)

Predloha:

Jennifer Rowe (kniha)

Hudba:

Song Zu

Lucy Bell, Peter Mochrie, Geoff Morrell, Glenda Linscott, Jennifer Kent, Gary Day, Kimberley Joseph, Jason Clarke, Michala Banas, Nash Edgerton (viac)

Seriál o premyslených tajomných vraždách vytvorili pre austrálsku televíznu spoločnosť Nine Network Jennifer Roweová a Hal McElroy. Seriál plný tajomstiev, nebezpečenstva, lesku i ľudskosti, je nabitý zvláštnou atmosférou. Presne v štýle Agathy Christie je témou každého z fascinujúcich príbehov neuveriteľná vražda. Medzinárodne uznávaná spisovateľka detektívok Jenifer Roweová pripravila námety, ktoré zrealizoval výborný tím austrálskych scenáristov, režisérov a hercov. Seriál sa nakrúcal od augusta 1997 do októbra 2000, nakrútilo sa celkom 56 jednohodinových epizód. Vražda je najhorším zločinom, ktorý sa môže dotknúť životov tak spoločenskej smotánky, ako aj obyčajných ľudí. Vražda vrhá svoj dlhý tieň na hladkú tvár mesta a je strašidlom rozrastajúcej sa metropoly. A práve vražda je v strede záujmu dvoch detektívov zo špeciálneho oddelenia vrážd Stevea Haydena (PETER MOCHRIE) a Tessy Vanceovej (LUCY BELLOVÁ), pre ktorých je cesta k odhaleniu páchateľa cestou z tmy na svetlo. Tessa a Steve sú špecialistami vo svojom odbore, ale každý z nich má vlastný spôsob vyšetrovania. On je puntičkársky, pragmatický a prísne logický, ona pracuje intuitívne a srdcom. Dvojica však tvorí neoceniteľný tím, ktorý spoločne čelí násiliu, intrigám a nevypočítateľným mysliam zločincov. Tessa a Steve by svoje prípady nemohli riešiť bez úzkej spolupráce so svojimi kolegami, predovšetkým súdnou patologičkou doktorkou Imogen Tootsie Soamesovou (GLENDA LINSCOTTOVÁ), excentrickým súdnym znalcom, starším seržantom Lanceom Fiskom (GEOFF MORRELL) a policajnou fotografkou Dee Suzeraineovou (JENNIFER KENTOVÁ). A pravdaže, nemôže chýbať ani pevná ruka šéfa detektíva inšpektora Malcolma Thornea (GARY DAY), ktorý by dokázal očariť aj samého diabla. Títo profesionáli spoločne prežívajú nielen vzrušenie z prípadov, ale aj úspechy a neúspechy. Oddelenie vrážd je však aj o iných veciach, než len o vraždách. Je to príbeh súcitných ľudí, ktorých mravné záväzky pokračujú aj mimo pracoviska a zasahujú aj do ich súkromných životov. Keďže pracujú v prostredí plnom temných osudov, ich prostriedkov na prežitie je humor a ich svätyňou domov. (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Zatím jsem viděl první dva díly a ve sledování hodlám pokračovat, je to totiž úplně jiné, než většina v současnosti běžících amerických kriminálek, které jsou všechny jako přes kopírák. Především je to australské, takže odlišný přístup je docela znatelný. Je to uvěřitelné, úvodní případ byl velice, velice zajímavý, atmosféra by se dala krájet, herci vynikající, hudba výborná, povedený dabing, To vše dohromady působí strašně dobře a jediné, co mě trochu zklamalo bylo to odhalení vraha (ale to už je jen takový drobný detail). Jinak děkuji TV Barrandov, že mi umožnila tento seriál sledovat, protože něco tak vysoce zajímavého se opravdu moc často nevidí, hlavně teď. Myslím, že čím víc dílů bude, tím to bude větší psycho (ale je to jen odhad). Ovšem pokud se potvrdí, má tento seriál šance být jedním z nejlepších kriminálních seriálů, jaké jsem kdy viděl. Zatím za 80% a zajímá mě to čím dál víc. ()

cherita

Krimiseriály přicházejí na televizní obrazovky a zase odcházejí, bývají si navzájem zoufale podobné a doopravdy zaujmout mě dokáže málokterý. Takže skutečnost, že mi zrovna tenhle utkvěl v paměti a zůstal tam i po tolika letech, vypovídá něco o jeho kvalitě. Vlastně o něm ani nedokážu napsat nic konkrétnějšího, jenom si pamatuju, že by takový poctivější a temnější. Rozhodně bych se na něj ráda podívala znovu. ()