Valiant

V malé hospůdce na anglickém venkově, v relativním bezpečí před hrůzami probíhající Druhé světové války, sleduje skupinka holubů filmový týdeník. Seznamují se s úžasným a vzrušujícím životem elitních bojových holubů, kteří doručují tajné zprávy, užívají si života v první linii a po práci se setkávají s krásnými holubicemi - ošetřovatelkami. Malý Valiant film nadšeně sleduje a rozhodne se k holubí jednotce připojit. Odletí do Londýna, kde zachrání chytrého neplatiče Všiváka před velkým průšvihem. Ten Valiantovi na oplátku slíbí, že mu pomůže hladce proklouznout náborovou procedurou, ale oproti svým původním záměrům nakonec skončí v řadách elitní holubí letky spolu s ním. Oba se stanou členy jednotky beznadějných outsiderů. Patří do ní také Baron, který sem přišel z Oxfordu, aby svou službou v armádě pokračoval ve vznešené rodinné tradici (přestože je mnohem větší šprt než bojovník) a dvojčata Frajer a Drsňák, která dohánějí nedostatečný důvtip nadšením a fyzickou zdatností. Tvrdý trénink se neobejde bez spousty oděrek a škrábanců, ale v péči krásné holubí ošetřovatelky Victorie přestávají Valianta všechny rány bolet. Po pár týdnech výcviku a ještě nepříliš připravena se tato skupinka musí vrhnout do boje. Beze stopy totiž zmizela další letka a na čerstvé rekruty čeká tajná operace v okupované Francii, během níž se musí setkat se členy odboje a převzít od nich zprávu, kterou pak doručí zpět do Anglie. Nad nepřátelským územím se však všechny plány rychle hroutí a nezkušení holubi musí začít improvizovat. Podaří se jim zprávu získat a doručit ji zpět do hlavního stanu? Podaří se jim přežít náročnou misi se všemi jejími nástrahami, mezi které patří krvelační sokoli, vedení obávaným generálem Von Drápem? Podaří se Valiantovi a jeho přátelům nalézt dostatek odvahy a sil k tomu, aby se postavili svým obavám a dokázali splnit velký úkol? Vrátí se Valiant zpět, aby získal lásku krásné holubí ošetřovatelky? (oficiálny text distribútora)

DK197

Dám tři hvězdičky ale jsou spíše slabší. Moc se mi líbil i některé hlášky i když jich bylo málo. Jenže příběhová linka mi přišla moc zrychlená. Nebo prostě že toho šlo Ukázat víc. Třeba na tom výcviku a tak vůbec. Ato už vůbec nemluvím o vztahu hlavního hrdiny který vzešel kdoví odkud. ale jako jednohubka proč ne. ()

Jacek

Mít ídeu a příběhový základ nestačí. A ve všem ostatním, obávám se, tvůrci jednoho z prvních britských počítačově animovaných celovečeráků obstojí leda s jedním okem zavřeným a druhým vyklovnutým. Chatrná je především scénáristická práce. Postavičky jsou velmi chabě psané (opravdu děcko nepozná, že Všivák jedná naprosto nemotivovaně, nesmyslně?), situační humor se drží prdění, krkání a narážení nebohých ptáků do čehokoli (to jsou pravděpodobně srandy pro děti) a humor slovní – určený „taťkovi a mamce“ – se utápí v nepříliš funkčním překladu („Jsem VIP, Velmi Důležitý Holub“). K tomu přidejme tragikomické výtvarné pojetí (holubí let evokuje tuze zfičeného tučňáka, neb fyziognomie vystupujících ptáků se k létání opravdu nehodí) ()

ABLABLABLA

Moc se mi to nelíbilo. Ne to ani ne... spíše skoro vůbec se mi to nelíbilo. Díky bohu za tak krátkou stopáž. Jeden z dalších snadno zapomenutelných animáků s pááár světlýma chvilkama, relativně nesympatickými postavami a nijakým příběhem. Nejkrutější mučení na světě? Muset poslouchat jódlování? Možná... ale sledování tohoto k tomu taky nemělo daleko. ()

Volodimir2

Film hovorí príbeh z 2. svetovej vojny a je o hrdinovi malom holubovi hrivňákovi menom Valiant. Je to statočný holub z malej anglickej dedinky, ktorý chce vstúpiť do armádnych služieb a preto sa vyberie do Londýna. Skôr ako dokončia základný výcvik už sú povolaní do boja a výsledok 2. svetovej vojny doslova pozostával na ich krídlach, pretože pomáhajú spojeneckým silám rozvíjať ich strategické plány, ktoré sú doplňované dôvernými správami z francúzskeho hnutia odporu, ktoré oni prenášajú. Film je reálne skutočným príbehom, nakoľko v 2. svetovej vojne stovky holubov bolo používaných na prepravu správ. Ich úloha bola veľmi nebezpečná, lebo každý nepriateľský vojak ich chcel zostreliť, nakoľko vedeli, že prenášajú cez front dôležité správy. Niektoré z týchto holubov sa dokonca stali aj slávnymi. Jeden z nich menom Mocker odletel 52 misii a až na poslednej bol ranený, ďalší Cher Ami prišiel o nohu a jedno oko, ale správu o obkľúčení americkej jednotky preniesol a vojakov sa podarilo zachrániť.Počas vojny Veľká Británia používala okolo 250 tisíc holubov. ()

genetique

Úplne hlúpučká, prostá, jednoduchá a pritom tak naivne zábavná záležitosť, že počas hodinky svojho trvania vlastne ani nemá šancu začať nudiť, čo by som pri 'director's cut' asi nenapísal. Aj keď nechápem, keď mal niekto k dispozícii materál na skoro dve hodinky, prečo tú akčnosť z nadstavenej pol hodinky radšej nevopchal do toho kratšieho príbehu. Grafika postačujúca, príbeh sa dal využiť aj vo vyšších obrátkach, viem si predstaviť, že Pixar by z toho mohol spraviť senzáciu, takto ostávam len pri milučkom uspokojení animovaných chúťok. Ale chválim vnorenie sa do deja, do vojnovej situácie a niektoré vydarené postavičky, hlavne po grafickej stránke. 70%. ()

• Přesto, že je film velmi krátký, trvalo přes dva roky, než ho namluvili. (HappySmile)
  • Na filmu pracovalo přes 200 umělců ze 41 různých zemí. (HappySmile)
  • Scéna, ve které máma Valianta nechce dovolit, aby se přidal do elitní jednotky, máma ukáže Valiantovi fotku, kde byl ještě vejce. Fotka má barvy a film se odehrává v době, kdy fotky ještě nebyly barevné. (PTACEKKOSAK)