Televizní povídka podle Jaroslava Haška, v níž jednu z hlavních rolí hraje sám spisovatel (J. Pleskot). Jeho přítel Mestek (M. Kopecký) mu vypravuje o nezdárném podniku, který se zpočátku jevil tak slibný. Zakoupil totiž se svými pomocníky Šejbou (J. Hanzlík) a Habánem (J. Sovák) mládě žraloka. Hodlali ho za poplatek ukazovat ctěnému publiku jako příšeru a postrach mořských hlubin. Bohužel už v prvním městečku se zmrzlá ryba začala rozkládat a zapáchat. Hostinský (Z. Řehoř), který jim pronajal místnost, začíná pochybovat o úspěchu podniku, publikum však už je pozvané… Jak historka skončila a jakou roli v ní sehrál sám spisovatel se dozvíte v televizním zpracování jeho povídky. (Česká televize)

curil

Jaroslav Hašek patří mezi mé oblíbené spisovatele a tak jsem si nenechal ujít další reprízu jeho povídky. Natočeno výborně Zdeňkem Podskalským a s neméně dobrými hereckými výkony tak, jak to jako jeden z mála uměl tento režisér. Zajímavé, kolikrát byly zpracovány náměty velkého spisovatele v době "temna" a většinou na dobré úrovni. Dnes po něm už ani pes neštěkne, což je škoda. ()

Inozuka

Když se k hereckým esům typu Kopeckého, Sováka a Hanzlíka přidá průměrný herec jakým Jiří Pleskot bezesporu byl, chtě nechtě vedle nich vypadá jako nýmand. Tři muži se žralokem jsou skvělí pro všechny, kdo hltali nebo hltají příběhy české protoundergroundu a anarchistické bohémy Rakouska Uherska. Kopecký jako Mestek a Sovák jako Franta Sauer jsou naprosto geniální a věrohodní, za to Pleskot v roli Jaroslava Haška je k zblití. A celkové hodnocení to stojí jednu hvězdičku. Škoda, že nikdo nezfilmoval Frantu Habána ze Žižkova nebo Pašeráky, to by byla teprve jízda! ()

D.Moore

„A na co že tu potvoru chytili, prosím? Na žížalu, nebo na knedlík?“ - „Ta se chytla na ponorku, které shodou okolností velel tady pan korventní. Úplně jí rozlouskla jako vořech a námořníci se zachránili skokem na maják. Akorát tady pan korventní se statečně na nestvůru vrhl a vlastnoručně ji uškrtil.“ Tři muži se žralokem začínají desetiminutovým nudným plkáním Miloše Kopeckého s Jiřím Pleskotem, pokračují čtyřicetiminutovým bezchybným koncertem Kopecký + Sovák + Hanzlík + chcíplý žralok, který je špičkovou ukázkou jejich komediálního umu, a končí dalším zbytečným pětiminutovým plkáním s Jiřím Pleskotem. Zkrátka kdyby byl scénář o postavu Jaroslava Haška chudší, mohlo to být bezchybné. ()

xenopus

Miloš Kopecký coby Ferdinand Mestek de Podskal jednoznačně nejlepší, jeho velmi dobrý kumpán František Habán (Jiří Sovák) a hospodský Jindřich Srdínko (Zdeněk Řehoř), naopak Jaroslav Hašek (Jiří Pleskot) velice mdlý. Jinak klasický Haškovský příběh o oblbování tehdejších pokryteckých a úzkoprsých měšťáků (od učitelky přes hospodského až po starostu), tentokrát převážně o výstavě žraloka sírobřichého z čeledi ploutváků. Haška neskousne každý, ale tohle je zase něco jiného než Švejk, takže proč ne. Škoda opravdu televizního zpracování - nízká kvalita obrazu, samozřejmě čb. ()

Drslw

Ako zabiť Haška... Nezasmial som sa ani raz, čo sa mi teda za 49 minút pri čítaní akéhokoľvek textu od neho nikdy nestalo. EDIT: S ako vždy skvelou Haškovou poviedkou to má spoločný len názov a dva-tri motívy. Inak ide o pokus Haška prepísať, zmodernizovať, skabaretizovať a prekonať - pokus, ktorý dopadol žalostne. Sila humoru nespočíva v tom, že Kopecký mácha rukami a Sovák hlasom (čo si niektorí humoristi neuvedomili dodnes). ()