Bean: Najväčšia filmová katastrofa

• Česko Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (viac)

Správna rada Kráľovskej národnej galérie by sa rada zbavila neschopného Mr. Beana (Rowan Atkinson). Keďže ho nemôžu prepustiť, rozhodnú sa ho vyslať do Spojených štátov ako experta, ktorý má vypomáhať kolegom z Griersonovej galérie s prípravou veľkolepej vernisáže, kde sa má predstaviť slávny obraz známy pod menom Whislerova matka! Ten sa po rokoch vrátil do Ameriky vďaka ušľachtilosti generála Newtona (Burt Reynolds). Svojrázny chlapík spôsobí rozruch už v lietadle - s vreckom na zvracanie - a jeho vstup na americkú pôdu je tiež značne svojrázny. Ochranka ho totiž považuje za teroristu a chce ho zadržať! Bean sa tak po prvý raz stretne s poručíkom Brutusom (Richard Gant), ale aj kurátorom Griersonovej galérie Davidom Langleym (Peter MacNicol), ktorý jeho neobvyklé správanie pripisuje jeho genialite. Langley Beana odvezie k sebe domov a predstaví ho manželke Alison (Pamela Reed), dospievajúcej dcére Jennifer (Tricia Vessey) a dvanásťročnému Kevinovi (Andrew Lawrence). Alison nemá pre Beanove kúsky pochopenie a dá manželovi ultimátum: buď dostane Beana z domu, alebo sa ona počas jeho pobytu v Los Angeles odsťahuje! Langley sprevádza Beana mestom, ten však nechce vidieť žiadne galérie, ale zábavný park, kde pochopiteľne spôsobí katastrofu a opäť sa ocitne na polícii... Ešte horšie je to v galérii, kde Bean zostane len chvíľu sám pred už spomínaným vzácnym obrazom - stačí jediné kýchnutie a cenný obraz je navždy zničený... (TV Markíza)

dzej dzej

Digest z krátkých anglických beanovských epizod. Ty nejlepší gagy z původního Beana jsou postehovány k sobě a navlečeny na hlavní příběhovou linii točící se kolem vrácení Whistlerovy matky hrdým Američanům, jejichz vztah k umění je naštěstí dovedně ironizován – obraz má odhalit Jon Bon Jovi, mezi suvenýry se objevuje plakát ála Playboy s názvem Whistlerova sestra, obraz pro Ameriku koupil natvrdlý a nacionalistický generál. Staré známé Beanovy gagy je samozřejmě lepší vidět „v originále“, z těch nových jsou kouzelné především Beanovy erudované interpretace vnímání výtvarných děl („Jen tak sedím a koukám na obrazy“) a samotné Whistlerovy matky („Ten obraz je velký a to je dobře, protože kdyby byl malý, mikroskopický, nemohl by jej nikdo vidět.“). Je až s podivem, že si tvůrci tohoto filmu pro široké masy nevybrali nějaké notoricky známé výtvarné dílo, ale obraz který příliš nefiguruje v obecném povědomí. ()

genetique

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Skečmi nabitý hodinuapoltrvajúci gag. A čo je prekvapujúce, ani dej to nemalo zlý, proste totálny úlet. Atkinson proste vyžmýkal čo sa dalo a za to mu patrí moja vďaka. Aj preto ostane pre mňa postava Beana jedna z najnezabudnuteľnejších postáv vôbec. 95%. ()

Krt.Ek

Britské půlhodinové filmy vypravovali minimálně dva příběhy nešikovného a okolím neoblíbeného človíčka jménem Bean. No možná přeháním když ho nazývám neoblíbeným, ale pro jeho lakotu nebo škodolibost asi nebudu zván na klasické britské čaje o páté. Publikum je ale škodolibé a má tohoto trochu asociálního hrdinu rádo. Toho si všimli i za oceánem a rozhodli se ho přenést na plátna kin jako celovečerní film. Ten, ale nedosahuje kvalit seriálu. I přesto že se Rowan snaží co může nefunguje to asi tak jak si představovali tvůrci. Hlavní problém je právě v tom, že seriál byl sestaven z různých časově malých gagů, což na na půlhodinový seriál stačí, ale film musí mít i zajímavý příběh. Ty vtipné situace tam jsou. Opravdu se povedli. Třeba příjezd do Ameriky nebo oprava obrazu, to jsou scény na které se nezapomene. Ale jedná postava celý film neutáhne i když je vtipná. A bohužel ostatní postavy nejsou tak dobré. Jsou tam vlastně do počtu. Líbilo by se mi kdyby rodinka dostala více prostoru. Bohužel jsou tam jenom na to, aby zdůraznili nespolečenskost "britského odborníka přes umění". Takže nevytváří vtipné situace, což by klidně mohli. Jediná postava, která Beanovi trochu sekunduje je otec rodiny. A to je trochu málo. 55% ()

Derek

filmová verzia eskapád svojrázneho mr. beana, nedopadla zle, ale ani nijak výnimočne dobre. väčšina humoru pozostáva z vtipov, ktoré atkinson predviedol vo svojich tv skečoch. fanúšik mr. beana (ktorý každý skeč videl minimálne 5x – ako ja) sa bude miestami nudiť, ale človek ktorý o beanovi ešte nepočul sa bude baviť na 4* ()

rakovnik

Rowan Atkinson je se svým obličejem prostě originál, ale tento film je skutečně na pokraji katastrofy, když se na můj vkus až příliš často uchyluje k vyvolání smíchu tím, že je prostě vulgární. Myslím, že to potvrzuje i rozporuplné hodnocení uživatelů. Každopádně, mnohé scénky mají své kouzlo a jsou opravdu vtipné, jako celek (což nám alibisticky podsouvá i text distributora) ale film nefunguje a snaží se více vytěžit z pověsti hlavní postavy, než z originality. ()

• Obraz, okolo kterého se točí celý film, se správně jmenuje „Aranžmá v šedé a černé č.1: Portrét umělcovy matky“, vytvořený Jamesem McNeillem Whistlerem v roce 1871. Pro obraz se vžil jednodušší název „Whistlerova matka“. Obraz je považovaný za jedno z nejvýznamnějších děl amerického umělce mimo USA. Současným majitelem je francouzské Musée d'Orsay v Paříži, protože ji koupil francouzský stát v roce 1891. (Tonula)
  • Když je Bean (Rowan Atkinson) poprvé s obrazem sám, dá si ruce v bok a v tu chvíli můžeme na jeho pásku u kalhot vidět krabičku od mikrofonu. (SONY_)