100 pušiek

• Česko 100 pušek (viac)
TV spot

Svobodu nebo smrt! Na sklonku šedesátých let se bouřlivá společenská atmosféra přelévala i do filmů. Nejen do těch současných, ale i do tak klasického žánru, jakým je western. Film 100 pušek (1968), který vznikl z finančních důvodů ve španělských exteriérech, se odehrává na počátku 20. století v Mexiku, kde tamní vládní jednotky bojují s indiány kmene Yaqui. Poloviční indián Yaqui Joe (Burt Reynolds) za peníze z bankovní loupeže zakoupil titulní zbraně, aby se primitivně vyzbrojení Yaquiové mohli bránit programovému vyhlazení. Po jeho stopě se ovšem vydává černý zástupce zákona Lyedecker (Jim Brown) a už tak výbušnou situaci mezi oběma muži ještě zkomplikuje přitažlivá indiánská vdova Sarita (Raquel Welchová). Vedle spravedlivého boje proti genocidě (narážka na vietnamský konflikt) se do popředí ještě dostává silný rasový podtext (intimní sblížení mezi Lyedeckerem a Saritou bylo jednou z prvních rasově smíšených milostných scén v hollywoodském filmu). Tvůrci snímku ani na chvíli neskrývají, kde leží jejich sympatie, neboť v čele mexických jednotek stojí arogantní generál Verdugo (Fernando Lamas), což ve španělštině znamená kat. Bývalá televizní hvězda Burt Reynolds se teprve prosazovala ve filmu na rozdíl od někdejší fotbalové hvězdy Jima Browna, který své nesporné herecké nadání prokázal už ve westernu Rio Conchos (1964). Režisérem byl televizní veterán Tom Gries, z jehož tvorby známe jiný western, příběh honáka Will Penny (1967). (Česká televize)

TV spot

Han22

Na začátku když se objeví letopočet 1912 a mexický plukovník v autě jsem se zděsil, ale naštěstí se jedná o klasický western. Do Mexika přijíždí černošský polda, aby chytil bankovního lupiče, který ale za peníze nakoupil pušky pro indiány, terorizované místní vojenskou posádkou. A brzy se oba zaplétají do války; přičemž hrdina chce většinu filmu prostě jen odvézt svého vězně. Vojáci vedení sadistickým plukovníkem se s tím nepářou, ale indiáni taky ne. Nechybí tu opravdu parádní akce - přepadení farmy je skvělé, přepadení vlaku parádní a finální dobývání města masakr, za který by se nemusel stydět leckterý dobový válečný film. Jim Brown v hlavní roli ujde, Burt Reynolds v prvním známějším filmu natřený na rudo vypadá sice komicky, ale je slušný. A Raquel Welchová je překrásná, ostrá jako břitva... a výborná! A někde mezi indiánskými kluky je i pozdější akční star Lorenzo Lamas (jeho táta hraje hlavního záporáka). Svižný, pohodový a akční western ve špageťáckých kulisách, kde mě naštval jen ten smutný konec jedné z postav. ()

indiano

Keď som to videl začiatkom 70 tych rokov, bol som nadšený akčnými scénami, rovnako ako Raquel Welchovou.. V televízii uvádzaný film bol abnormálne zostrihaný, rovnako aj celá sexi scéna Welchovej s Brownom ... Film nestratil ani po rokoch svoje čaro a patrí k vrcholným westernom krásneho obdobia 60 tych rokov, keď tento žáner ľudia milovali a odreagovali sa od šedivého obdobia sovietskch filmov.... ()

Malarkey

Western, který zřejmě má pár zásadních filmařských momentů. Hlavní roli si tu střihnul černoch Jim Brown, který tu působil sice jak pěst na oko, ale mně nezaujatého v Black Lives Matters to nijak neuráželo. Pak se tu také ukázala na tehdejší dobu nezvykle vostrá Raquel Welch, která nenechala na nikom nit suchou. Námětem je to ale nekonečná bitka s Mexičany, kde zaujmou hlavně masové scény. ()

gogo76

Solídny western v ktorom Reynoldsa i Browna právom zatienila Rachel Welchová. Scéna jej sprchovania(iba v košeli) pri koľajniciach a oči stoviek nadržaných mexických "vojakos" pobaví. Vzhľadom na jej hlavnú úlohu( alebo jednu z hlavných) ma jej "odchod" z plátna v závere prekvapil. Ani nie jej odchod samotný ako postoj ostatných postáv k nemu. Rachel odišla, krátky záber a hotovo. Už sa k jej postave nikto nevracia. Ani slovom ani obrazom. Žiadny príhovor, žiadne slzy. Možno za to môže divný strih alebo iná verzia filmu, ale v závere tu niečo nehrá. Inak mám rád tieto westerny s americkými gringos a mexickými banditos. 80%. ()

D.Moore

Chvílemi podivuhodně nemastné neslané, chvílemi zase parádně akční dílko, v němž je spousta dobrých až skvělých věcí. Především dvojice Jim Brown a Burt Reynolds, Goldsmithova (další) nezapomenutelná hudba a vše, co se děje v závěrečné čtvrtině, při jejímž sledování jsem si místy vzpomněl i na Divokou bandu (pocházející ze stejného roku). Celkový dojem mi vlastně kazila hlavně Raquel Welch, které to sice pod tekoucí vodou náramně slušelo, ale kromě téhle scény jsem ve filmu nenašel žádnou jinou, kvůli níž v něm musela "hrát". ()

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch

15.02.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřela v kalifornském Los Angeles po krátké nemoci americká herečka, modelka a sexsymbol přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, Raquel Welch. Smutnou… (viac)