Nejoblíbenější film kultovního a provokativního amerického tvůrce je jízlivá satira o černošském zaměstnanci reklamní agentury, kterého si její bělošská správní rada omylem zvolí do svého čela. Hlavní hrdina zpočátku zaujímá militantní postoj – reklamní pracovníky nahradí černošskými zaměstnanci a odmítá zakázky od alkoholových a tabákových firem. Postupně se však nechá pohltit korporátním prostředím. Film, který vznikl v době vrcholícího hnutí Black Power, je parodií reklamní kultury, sžíravou kritikou přístupu mainstreamových médií k Afroameričanům i sebezpytujícím pohledem na obavy bělochů. Film Putney Swope předběhl svou dobu a ovlivnil řadu dalších snímků, jako je například Síla klamu Spikea Leeho nebo Sorry to Bother You Bootse Rileyho. (MFF Karlovy Vary)

vyfuk

[KVIFF 2021] Underground docela zafungoval. Bylo jasné, že to bude trochu zmagořelý film, který ale v první čtvrtině nabídne v celku dost gagů a vtipů, takže vlastně i zafunguje. Pár takových se postupně ještě objeví, i když je fakt, že v mnohem menší počtu. Na to, co se spíše dává větší důraz je nějaká snaha kritiky a dost nelogického chování s tím spojeno, kdy ani nevíme, jestli si černoši dělají prdel z černochů nebo je to nějak úplně jinak. I když v půlce filmu nějaký ten dobrý vtip překvapí, celé se to poté přehoupne do divné trapnosti a vágnosti, že to bolí. To, že film moc ani nemá rozzuzlení ani konec, už moc nepřekvapí, ale tak už to někdy bývá. Hlavně na letošním KVIFFu. Velmi super rozjezd nakonec skončil v dost divných končinách, které se nakonec ukázali být příběhově a kvalitativně o ničem. ()

koci

Dostal jsem se k tomu přes Louise C. K., na kterýho měl tenhle film údajně velký vliv... Putney Swope je svérázný černoch, který se omylem dostane do čela reklamní agentury a zavede v ní podstatné změny. Film je satirou na tehdejší reklamní průmysl a bílou hierarchii v médiích. Po většinu doby jsem se ale moc nebavil, hlavně kvůli chabé dramatické výstavbě (scén i celku) a některým tupým hereckým výkonům. Některé nové Putneyho reklamy jsou ale zase super :) ()

Klajnik

Začátek mezi hlavouny firmy je skvělej, páč jsem se chytal vtipům, bavilo mě dění celé pasáže a celá ta dravost, jenže od té doby, co Putney převezme vedení a začne dělat změny, to bylo sotva dobré. Jistě jsou na vině i jisté mé nedostatky, páč jsem cítil, že bych si to užil více, kdyby mi vždy došlo, co tím chce autor říci. Film se prý většinou interpretuje buďto jako "autorova obava z Afroameričanů" nebo jako "kritika toho, jak jsou Afroameričané vyobrazovaní". Film však není k divákovi příliš vstřícný a pokud do tématu příliš nevidí, bude mnohdy zmaten. To znamená, že film úspěšně nepředal poselství. Vím, že to má být satira na různé poměry, ale příliš úsečná, dramatická výstavba celku je totiž špatná a samotné jednotlivé epizodky z reklamní agentury to neutáhnou. Ač jsem se párkrát uchechtl, tak jsem si též párkrát uvědomil, že vtip nepadl na úrodnou půdy, protože herecký přednes nebyl nejzdařilejšíí. po většinu času jsem se příliš nebavil, ač jsem věděl, že sleduji něco zajímavého. Určitě se na to ale podívám někdy znovu. ()

Goldbeater

V první třetině u mě přišlo naprosté nadšení z rychlé kadence absurdních gagů, které člověka dostanou téměř do kolen. Druhá třetina pak přináší mnoho nekorektního humoru, který je ovšem už střídám chvílemi, kdy to mírně vázne. V poslední třetině se to celé pod tíhou naprosté scenáristické anarchie rozpadá a končí tak nějak někde/nikde. Putney Swope je snímek, u kterého jsem se zasmál tolik, jak u málokteré jiné filmové projekce posledních měsíců, ale stejně jsem měl tak nějak pocit, že to jako celistvé filmové dílo moc nefunguje a jen vrství jeden skeč za druhým. Každopádně nic proti ničemu, zábava to byla solidní a milerád se k ní ještě někdy vrátím v odlišném rozpoložení. [KVIFF 2021] ()