Hoci priamo pred ich stánkom s novinami ktosi zastrelil muža, Wally (Richard Pryor) a Dave (Gene Wilder) nič nevideli, ani nepočuli. Nečudo - jeden je totiž slepý ako krtko a druhý zase hluchý ako poleno! Ibaže polícia sa niečím takým „nepodstatným“ nenechá odradiť a oboch neborákov, ktorých považuje za hlavných podozrivých, posadí za mreže! A tam by pravdepodobne hnili dodnes, keby za nich ktosi nezložil kauciu. Ibaže ten ktosi je mafián a nemilosrdný zabijak, ktorý tým sleduje len jedno - Wallyho a Davea, domnelých svedkov, čo najskôr „upratať“! (TV Markíza)

Oskar

Kterak slepý a hluchý přelstili gangstery. :-) Původní scénář se zdál genu Wilderovi trapný a jeho agent mu ho nabízel tak dlouho, dokud ho nevyrazil. Nic netušící nový agent mu nabídl tentýž scénář a když se mu dostal do ruky potřetí, Wilder souhlasil pod podmínkou, že ho může celý přepsat. Protože nechtěl filmem urazit neslyšící, šel se poradit do jakéhosi centra pro sluchově postižené, co si může a nemůže dovolit, jak je takovému hluchému, když mu někdo řekne "Sedíte si snad na uších?" atd. Ujala se ho jistá slečna Webbová a s její pomocí si to ujasnil natolik, že (dle mého názoru) napsal a natočil nejzábavnější komedii z těch, kde hrál s R. Pryorem. třeba scéna s fotografováním do policejních záznamů... no to se musí vidět. A mimochodem, tu slečnu Webbovou si nakonec vzal za manželku. :-) 70% ()

Shit

Nápad s hluchým a slepým, kteří se přimotají k vraždě je výborný, možná se z některých situací dalo dostat ještě víc, ale i tak film oplývá spostou skvělejch scének vycházejících hlavně ze slepoty nebo z hluchoty nebo z obojího dohromady, jenže s postupem času je to pořád to stejný, ale naštěstí to neni tak dlouhý aby to dokázalo opravdu omrzet. V celým filmu samozřejmě totálně dominují hlavní hrdinové Richard Pryor a Gene Wilder, Oba dva jsou naprosto skvělý, ale u mě přece jenom vyhrává Wilder, ten fakt neměl chybu. Dalšími herci o kterých je dobré se zmínit je Kevin Spacey a Joan Severance, Spacey mě trošku zklamal, ale na to jak je to starý, tak se ani nemůžu divit, v tý době Spacey teprve začínal. Celkově vzato to je dobrá komedie, ale zase tolik jsem se nebavil abych mohl dát 5* ()

AdamesWWE

[7/10] Slušná zábava. Skvelé herecké duo, všade prítomný humor ktorý síce po čase upadne do stereotypu a ukazujú sa neskôr v podstate len situácie medzi hluchým a slepým ale nevadí mi to, bavilo ma to ale keby tu bolo viacej humoru bol by som aj pridal o jednu hviezdu viac, ale obzvlášt v druhej polovici a pri zakončení filmu mi prišla kvaltia filmu o niečo klesla, ale celkovo ide je to veľmi dobrá komédia. ()

nameadel

Paradoxně jeden z nejvíc odpovídajících filmu s neslyšícím (ohluchlým), co jsem doposud viděla. Jednotlivé gagy ve filmu skvěle fungují a opravdu baví. Dějová linka je oproti tomu bohužel naprosto nijaká a pro mě nezajímavá. Ovšem má to všechno své kouzlo. Vidět film dřív, asi by to pro mě byla srdcovka, teď mi z toho zůstávají jen ty vtipy. Gene Wilder je bůh. ()

Willy Kufalt

Na tuto komedii jsem se podíval náhle, zcela neplánovaně, na doporučení jednoho kolegy z práce. Chvíli jsme se dívali i společně a měl jsem skvěle naladěno, dvojice polohluchého a slepého vhozena do různých prekérních situací mě v první půlce víckrát úspěšně rozesmála. Přestože bych Wilderovo a zvláště Pryorovo herectví neviděl v rámci žánru jako cosi mistrovského, i s místy jednotvárným rejstříkem dokázali pánové nejednu scénu zdarně utáhnout a často se mi tohle líbilo i víc, než jiná komedie s Richardem Pryorem Brewsterovy milióny, kterou jsem viděl minulý měsíc... také díky více slušně ztvárněným vedlejším postavám (zvláště mladému Kevinovi Spaceymu se ten padouch náramně povedl). Asi polovinu filmu jsem inklinoval k 4 hvězdičkám, jenže skutečně vtipných situací postupně už začlo ubývat, stále více nastupovala typická zábava ze soudobé americké tvorby založena mj. na spoustě bláznivé akce včetně honiček a bouraček... a také mi moc nesedla častá smršť nahromazených vulgarismů (viděno v originálu). Na jedno zhlédnutí to jde, ale po skončení mám dojem, že potenciál nápadité dvojice byl až na pár scén využit trochu průměrně a prvoplánovaně. Příště před hluchým se slepým raději zase upřednostním ty dva, z nichž jeden nemluví, druhý nechodí, ale také se nám hezky doplňují. :-) [60%] ()

• Gene Wilder (Dave) sa na svoju rolu pripravoval v newyorskom Spolku pre nepočujúcich. Tam bol pridelený k rečovej pedagogičke Karen Webb, ktorá sa nakoniec stala jeho štvrtou manželkou. (m.a.t.o.)
  • Časť filmu sa odohárva v hotelovom komplexe nazvanom The Great Gorge Resort. V skutočnosti však ide o Great Gorge Playboy Club, ktorý patril Hughovi Hefnerovi. (m.a.t.o.)