Britsko-americká herecká sestava století se sešla v roce 1978 u natáčení vynikající komedie, sestávající ze čtyř separátních příběhů, jež pojí místo, kde se odehrávají - hotel v Beverly Hills. Z New Yorku sem přichází Hannah, jejíž dcera utekla a chce tu žít se svým otcem. Z Londýna zas přicestovala slavná herečka s manželem, která by zde měla dostat Oscara. A přítomný je i páreček hádavých doktorů s jejich žen a také Marwin, který se přijel podívat na bar mitzvah svého synovce, ale zatím si užívá s místními lehkými děvami. Ze vzájemného setkávání všech přítomných vznikají komické situace ovlivňující další život každého z jednotlivců. (oficiálny text distribútora)

zette

Me tato komedie pobavila. Nejvtipnejsi je groteskni povidka dvou kamaradu a jejich manzelek z Philadelphie. Jako by k ostatnim povidkam ani nepatrila, zaverecna scena, kdy vzajemne demoluji sebe i hotelovy pokoj me rozesmala a nesouhlasim s nazory, ze se jedna o trapnou zalezitost. Povidka s Aldou (pokud opomenu M.A.S.H., teprve druhy film s nim, ktery jsem kdy videl) a Jane Fonda (malo ktera zenska ma lepsi figuru) me vedle hlavnich roli zaujala predevsim vybornymi dialogy. Oscarova povidka si take drzi vysoky standart, dobre dialogy a opet vybornou hereckou dvojici Smith-Caine. Ctvrta povidka ma takovy ohrany scenar, Waltera Matthaua mam ale rad, takze taky v pohode:-). Jak uz zde nekdo psal, skoda, ze povidky plynou soucasne a nepravidelne se stridaji. Myslim, ze kdyby sly chronologicky, lepe by ve finale vyznely. Nastesti jsem film videl v puvodnim zneni s titulky a nemusim hodnoceni kvuli spatnemu dabingu snizovat. ()

MrCreosote

Každá z povídek má své slabší i silnější momenty, bohužel žádná z nich není patřičně vypointovaná a když se navíc všechny odehrávají současně, je z toho pěkný guláš (jak podotýká kolega Oskar). V první epizodě Alan Alda pouze přicmrndává a nahrává Fondové na smeč, ve druhé se sice sešla britská smetánka v podobě dvojice Maggie Smith - Michael Caine, jenomže na tak malém prostoru nemají šanci vyniknout všechny emocionální pády a vzestupy. Chtělo by to pár stránek textu navíc. Zbylé dvě povídky už jsou takovým nenáročným odlehčením, i když ta s až zbytečně přehrávajícím Matthauem mi přišla dramaturgicky naprosto neodůvodněná a zbytečná. Uděluji tři slabé hvězdy s dodatkem, že nebýt charismatických herců, šel bych s hodnocením ještě níž. ()

nascendi

Tak táto konverzačná komédia sa podľa mňa príliš nevydarila. Herci boli slávni, viaceré dialógy boli brilantné, len ten scenár všetko ponechal tak, ako model lode pred zlepením. Humor bol smerovaný na amerického diváka, takže občasné pousmiatie bolo jediným potvrdením toho, že ide o komédiu. Obávam sa, že na tento film veľmi rýchlo zabudnem. ()

bloom

Apartmá v Kalifornii je adaptací hry Neila Simona, která byla vlastně součástí volné série her, které byly vlastně vždy složeny z aktovek odehrávajících se v jednotlivých hotelových pokojích (dále např. Apartmá v hotelu Plaza, Apartmá v Londýně). V této filmové adaptaci se podařilo dát dohromady tak skvělý herecký soubor, kde vlastně můžeme říci o všech hlavních hercích, že každý z nich dokáže utáhnout celovečerní film sám. Všichni jsou to navíc sympaťáci. V příběhu dvojice Alda - Fondová vás možná překvapí, že více vtipných replik má Jane Fondová, která zde podává výborný výkon. Duo Caine - Smithová je sázkou na anglickou jistotu a v tomto filmu je asi nejlepší ukázkou typického Simonova prolínání "vážnějších" témat s konverzačním humorem. No a na závěr tu máme komediální dvojku Matthau - Mayová, osvědčenou z filmu Nový list. Z počátku vám bude připadat, že tato povídka má již stokrát viděný námět, ale kvůli hercům a milému konci je příjemně koukatelná. Celý film je navíc kořeněn groteskními výstupy netypické dvojice Bill Cosby a Richard Pryor (kde jsou Sydney Poitier a Gene Wilder? ;-) ) na téma jak si zničit přátelství na dovolené. Pravdou je, že Neil Simon napsal i lepší komedie, ale můj dojem je rozhodně zkreslen nepovedeným dabingem, kde podle mě dochází i v k chybám v překladu (Pryor si přece nemůže házet s Cosbym v Kalifornii korunou). ()

D.Moore

Skvělá, hvězdně obsazená konverzačka, která spojuje třeskutý humor s haldami cynických narážek a urážek i s partnerskými dramaty. Nedá se říct, který z příběhů se mi líbil nejvíce, protože každý měl něco do sebe. Obrovskou pochvalu si každopádně zaslouží Neil Simon - dialogy, jaké ten člověk pro California suite vymyslel, by se měly tesat. ()

• Film se natáčel v Malibu, v Beverly Hills, v Los Angeles a v Burbanku v Kalifornii. (rafix)
  • Režisér filmu Herbert Ross uvedl, že styl filmu je podobný klasice Grand Hotel (1932). (rafix)