Závěrečný díl příběhů řezníka Rudolfa, jeho dcery Šárky a pohnuté doby. Poslední ztracený díl byl nalezen po téměř 50 letech. Jde o devátou epizodu s názvem Dinosaurus, která se natáčela na jaře 1969. Na obrazovkách už se však neobjevila, protože pořad byl mezitím zakázán. O ztraceném dílu si odborníci dlouho mysleli, že z něj fakticky nic nezbylo. Přesto se nalezl takřka celý, chybělo přibližně jen prvních deset minut dílu a část unikátních záběrů se našla němá. Podle původních scénářů se jim proto po půl století v České televizi vrátil zvuk. Iva Janžurová byla jednou z mála, která po padesáti letech namlouvala sama sebe.
Díl s názvem Dinosaurus byl natočen podle povídky Raye Bradburyho „Dinosaur Tales“ a jeho leitmotivem je cestování časem, Šárka se totiž vydá raketou alias strojem času do třetihor a zbytek rodiny vyráží za ní, aby ji „ulovili“, podobně jako dinosaura v povídce Raye Bradburyho. (sator)

javlapippi

"Tady bude pořádek! Tady se bude poslouchat! A až se naučíte poslouchat, tak se teprve můžeme bavit o demokracii!" Šárka uteká z domu, Rudolf uteká do minulosti, cez druhú svetovú, 17. storočie, dobu kamennú až do dinosaurích časov ako poľovník z Bradburyho poviedky z roku 1952. Touto časťou začal seriál naberať iný smer, je tu samozrejme obzeranie sa do histórie a pesničky ako doteraz, ale novopribudnuvšie sci-fi prvky (odletová hala časocestovnej spoločnosti pripomína o osem rokov mladšie vstávanie a oparenie sa čajom) aj odvážne hlášky dávajú tušiť možný potenciál, bohužiaľ udusený štátnou mocou a aj definitívny koniec šesťdesiatkovej slobody. Dabing bol nahovorený nanovo a je to na ňom počuť, mal som z neho presne tie pocity aké mávam, keď zazriem film z 50-60. rokov nadabovaný v 90. rokoch alebo neskôr. Aspoň že songy nebolo treba naspievať znovu. Každopádne vďaka nálezcovi aj Českej televízii za sprostredkovanie tohto strateného artefaktu.  PS: Zaujímalo by ma, či hudobný podmaz k letu rakety v podobe skladby Pozdrav astronautovi alias  Dobrý den, majore Gagarine, bol už v pôvodnej verzii alebo ju pridali až po polstoročí. ()

Disk

Tento nedobrovolně poslední díl Písně pro Rudolfa III. se měl vysílat v dubnu 1969. Televizní premiéra se ovšem konala až po více než padesáti letech. Z politických důvodů nemohl být tento díl odvysílán. V dubnu 1969 usedl do čela KSČ Gustáv Husák, nastala normalizace a šlo to víte kam. Navíc se závěrečný díl na více než padesát let ztratil a byl nalezen teprve před několika měsíci. Chybělo úvodních deset minut (které Iva Janžurová stručně odvyprávěla), dialogy se musely v postsynchronech znovu namluvit, ale nahrávky všech písní se naštěstí dochovaly, protože znovu nazpívat ty písničky by byl fakt problém. Zrekonstruovaný výsledek je ale fantastický a i dnes je překvapivé, co všechno si Jaroslav Dietl a Jaromír Vašta mohli dovolit. Seriál je konečně kompletní a já mám z toho velkou radost. A pokud ten díl někdy viděl Husák, ani bych se nedivil, jestli mu hnul žlučí. ()

mikulem

Především velké díky všem, díky nimž jsme mohli tuto epizodu nakonec spatřit. Pro mě jsou tu dvě větší negativa. Několik scén by potřebovalo výrazněji sestříhat a celou epizodu tak zkrátit. Za druhé současný příběh o Šárce je dost slabý; je to v podstatě jen přehnaná variace na předchozí příběhy. Musím se tak víc soustředit na to lepší, což naštěstí není takový problém - jde o druhý příběh o cestování časem. Ten je naopak jeden z nejlepších z celého seriálu. Pro mě bylo vrcholem setkání s dinosaurem, které je naprosto božské. Nedá se to slovy vypovědět, musí se to vidět. Takže pro mě pozitiva převládají, ale občas prostě musím přimhouřit oko. ()

honajz

Jako pardon, ale nebudu tu jásat jen proto, že se našla rarita. Sice mne potěšilo, že částečně jde o adaptaci povídky mého oblíbeného Raye Bradburyho, ale tvůrci se tam pokusili nacpat politický podtext, trochu výchovných momentů, a tím to celé šlo do kopru. Navíc písniček není tolik, a ty vybrané jsou čistě politicky zvolené, snad kromě té Neckářovy, ale ta zase vypadá jako parodie na Rrrrr s Depardieum (pro hnidopichy). A dabing mi připomněl Troškovy filmy a dabing stylu „Ach bóže, ach bóže“, prostě nějaké německé porno. Proč třeba Janžurovou nedabovala Theodora Remundová, hlas mají podobný i dikci, jen Theodora bude znít mlaději a uvěřitelněji. Ostatní zní jako když je to nebaví a chtějí to mít rychle z krku, zcela bez života, bez emocí. A hlasy ostatních skutečně nejsou vybrány vzhledem k originálním hlasům, aby zněly alespoň podobně, snad s výjimkou Hrzánova vnuka. Ta stopáž je podle mne taky přestřelená a myslím, že sestřih o třetinu by tomu prospěl. Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že kdyby tenhle díl zůstal ztracený, vlastně by se nic nestalo. Je to jistě kacířské, ale kvalitativně je to podle mne sešup od hravých a fantaskních příběhů. ()

hanikrivi

Přála bych si, aby tento díl vysílali bez dabingu jen s titulky. Mám ty hlasy herců již tak naposlouchány, že ten originální zvuk už bych si doplnila. Nejlépe se povedlo napodobit paní Vostrčilovou, opravdu dobrá práce. Díl je spíše smutný, díky tomu že reaguje na smutnou dobu. Taky už v něm neúčinkuje takové množství "hvězd" jako v některých předchozích dílech a nezasahují do děje. Myslím, že i hodně humoru se vytěžilo z intonace pronesených vět. Třeba se za 50 let najde i zvuk. ()

• Pri záberoch na letiacu raketu hrá opakovane skladba "Pozdrav astronautovi", známa aj ako "Dobrý den, majore Gagarine" z roku 1961. (javlapippi)
  • Nedávný zázračný nález této ztracené epizody po 50 letech měl jeden nedostatek, chybějící zvukovou stopu. Její obsah se podařilo zrekonstruovat díky přizvanému člověku na odezírání ze rtů a zachovanému scénáři. Z žijících herců ze seriálu, se k nadabování sebe sama mohli vydat už jen Janžurová a Vondráčková. Perličkou je, že roli Hrzána nadaboval jeho vnuk Antonín Holub syn herců Hrzánové a Holuba. (sator)