Talár a ptačí zob

(TV film)

Autorem hry pro dva herce je britský dramatik John Mortimer. Ve středu zájmu tohoto známého autora bývá často právní problematika. Ani toto dílo není výjimkou. Fowle (J. Hanzlík) je vězeň odsouzený za vraždu manželky, k níž se ostatně přiznal. Morgenhall (Z. Svěrák) je jemu ex offo přidělený advokát, smolař, který tak dlouho čekal na životní případ a s ním spojenou právní kariéru, až promarnil nejlepší léta svého života. Případ Fowle mu ale znovu dodá vítr do advokátských plachet. Ačkoli Fowle je se svým osudem smířený, i on na chvíli uvěří, že čin vlastně nespáchal a že ho čeká úžasný proces, na jehož konci je sladká svoboda... (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Lasica má štěk a Svěrák důležitou roli obhájce, být to naopak, mohla inscenace fungovat. Svěrák příliš zkarikoval svého obhájce, což je postavě pouze na škodu. Špatně zahraný obhájce dělá z celé jednoaktovky půlaktovku. Škoda, že se Lasica neodvážil Svěráka režírovat a vymanit ho z pózy absurdního spektáklu. ()

majky19

Výborný TV snímek v režii Milana Lasicy, v němž si ústřední dvojici zahráli Zdeněk Svěrák a Jaromír Hanzlík. Tento snímek jsem viděl vůbec poprvé, nikdy jsem o něm předtím ani neslyšel a musím konstatovat, že to bylo opravdu velmi povedené, velmi vtipné dílo, plné nenuceného a současně i inteligentního humoru, na který jsme od Zdeňka Svěráka a jeho kolegů z Divadla Járy Cimrmana zvyklí. Velmi vtipné byly zejména scény, kdy se advokát Morgenhall (Zdeněk Svěrák) připravuje společně s odsouzeným vrahem Fowlem (Jaromír Hanzlík) na obhajobu a zvažují všechny alternativy, které mohou u soudu nastat i s ohledem na to, jací svědkové se k soudu dostaví. Vskutku jsem se při sledování této inscenace velmi dobře pobavil,a protože mám cimrmanovský humor velmi rád, nemůžu hodnotit jinak než plným počtem bodů. ()

Oskar

Velice milá televizní komedie podle scénáře z pozůstalosti Jaroslava Dudka. Obsazení vskutku atraktivní, ale nemůžu si pomoct, hlavní chybu vidím ve Zdeňku Svěrákovi, který svou postavu nepochopil a zahrál ji jako na nějaké školní besídce. Velká škoda, protože kdyby hrál obhájce třeba takový Petr Nárožný, byla by to lahůdka. ()

Amonasr

Na televizní inscenaci lepší průměr se zápletkou, která nepostrádá suchý anglický humor, byť v závěru poněkud hořký, což je vedle herectví Jaromíra Hanzlíka její největší přednost. Herecký projev Zdeňka Svěráka zde však bohužel nijak nevybočil z jeho obvyklé cimrmanovské škatulky, což mi ale k postavě advokáta, celoživotního „lůzra“, nad nímž se musí nakonec slitovat i jeho klient, odsouzený vrah, příliš nesedlo. ()

Willy Kufalt

,,Sic transit gloria mundil... Víte, co to je?" Hodně povedená TV miniaturka pro dva herce. Bylo mi potěšením sledovat tenhle netradiční soudní duel vzhůru nohama s vyzrále tragikomickým Jaromírem Hanzlíkem coby uzoufaným vrahem a Zdeňkem Svěrákem v roli advokáta, přinášejícím do původně britské hry humor typický pro jeho Divadlo Járy Cimrmana. Hodně zajímavé postavy v skutečně bizardní situaci, krásný nadhled v tak silném tématu... a hlavně že i přes ty absurdně laděné hrátky a dialogy ve věznici to dopadlo, tak jak dopadlo. To bych pak v opačném případě ten plný počet rozhodně nedal. ()