Pohádky J. Š. Kubína se v televizních přepisech často objevují na obrazovce, i když jejich převod do dramatického tvaru nebývá snadný. Mívají zvláštní příběh, v němž hrají důležitou roli nejen lidé, ale také příroda i pitoreskní pohádkové bytůstky. Navíc tu dominuje autorův originální jazyk jako neoddělitelná součást atmosféry pohádkového příběhu. Přesto se ukázalo, že právě televize má řadu možností, jak Kubínovy pohádky adaptovat a neporušit při tom jejich svébytnost. (oficiálny text distribútora)

Jezinka.Jezinka

Dva mladí pekaři oblečení jako mladý Werther. Myslím, že pro pečení a jakoukoliv manuální práci velmi praktické. Zelené princezniny šaty nebyly ani tak strašné svou barvou, jako integrovaným ortopedickým límcem. Záhadou bylo taky to, proč němá princezna prostě nepoužívá obvyklou gestikulaci. Lábus byl roztomile nepoužitelný a podkoní byl dokonalý po všech stránkách. Čertova babička by měla být povinně v každé pohádce. ()

Tommassi3

"Už od rána mě svrbělo levé ucho.. A jak mě svrbí levé ucho, to se vždycky něco nachomejtne.." ;) Tak za tuhle výbornou adaptaci Kubínovy pohádky bych Libušku Koutnou a předně Helenu Sýkorovou s jejím scénářem za uši rozhodně nevytahal, ani do pekla S mazanečkem, a nakonec ani bez něho, bych je rozhodně neposílal..;) Koutná totiž, jak vidno, zvládla po Ladovi naopak řádně podrbat za ušima i Kubína.. Poeticky trefné a celkově navíc dost slušně odehrané !! Lábus s Janžurovou výborní, Ondřej Havelka v další roli pekaře rovněž, ovšem především Bohdalová si tu šišlavou čertovskou bábu hodně užívá.. ()

duklak2

Tato pohádka by měla být častěji reprízovaná, jelikož se zde představují někteří herci ve velmi dobrém světle. Např. pan Vašinka, nebo paní Paulová. Ani bych od nich takový výkon nečekal:) Líbil se mi příběh. Ale nechápu tvůrce, proč byla pohádka tak krátká? Je to škoda, protože z tohoto "filmu" šlo "vymačkat" podstatně více. ()

fantoci

V tom ohodnocování snímků by to chtělo nějaké kategorie. Extra hodnotit pohádky, televizní tvorbu, seriály, klasické filmy, filmy pro diváka náročného, béčkové horrory atd. Této pohádce dávám čtyři hvězdičky. Budí v mně nostalgii po dětství. Pohádka má veselý náboj a je výtečně herecky obsazena. Tuším, že patří k původním pohádkám. Rád jsem si ji po letech připomenul. I v intrikářské roli dvorní dámy byla Iva Janžurová roztomilá. Vedle hlavních postav jsou nádherné roličky Bronislava Poloczka (vojenský velitel) a Jiřího Císlera (doktor). Skvělou roli záporňáka vytvořil Ondřej Havelka. ()

Karlos80

Pohádka podle J. Š. Kubína o princezně Valerii, pekaři Matějovi (Marcel Vašinka) a čarovné růži, která hodnému pomáhá a zlého trestá. Více než lakotná, panovačná a rozmazlená princezna Valerie (Eva Jakoubková), se mi páčil medikus (Jiří Císler), spravedlivý král (Jiří Moučka), nebo piplající čertovská bába (Jiřina Bohdalová) a ta její kouzelná růže, která způsobila to co způsobila a asi i napravila to co napravit měla.. Toto je přesně ten typ pohodové a odpočinkové pohádky, ne až tak moc často vysílaný, avšak krásně se hodící jako taková skvělá záležitost, takhle někdy po nedělním odpoledni a zrovna chutně vychutnaném obědě. ()

• Podle stejného scénáře vznikla i rozhlasová pohádka O kouzelné stolístce a srdci z perníku (1982, režie Jan Berger). (Přemek)